Covid-19: програма вакцинації розкриває глибоку нерівність країн Близького Сходу

Перший громадянин Саудівської Аравії, який отримав вакцину проти коронавірусу Pfizer-BioNTech в Ер-Ріяді у грудні 2020 року.


По всьому світу розповсюдження вакцини яскраво висвітлило диспропорції у світовому доході.

Багаті країни беруть левову частку щеплень, а бідніші держави борються, щоб мати перспективу життя після коронавірусу. 
Близький Схід є мікросвітом цієї глобальної проблеми. У той час, як багаті нафтою арабські країни Перської затоки отримали вакцину серед перших у світі, такі країни, як Ємен та Сирія, повинні боротись із невизначеними термінами та складними планами розподілу, попри те, що вони найбільше постраждалими від вірусу.

Лідирують країни Перської затоки
Першими арабськими країнами, які розпочали вакцинацію своїх громадян та місцевих жителів, були найбагатші такі як: Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Катар, Кувейт, Бахрейн та Оман.
Особливо виділяються ОАЕ. Майже 10-мільйонна країна, яка має один з найвищих ВВП на душу населення у світі, також має один із найвищих показників вакцинації у світі. Понад 2 мільйони жителів та громадян вже вакциновані за допомогою Pfizer/BioNTech та китайською вакциниою Sinopharm.
Держава Перської затоки вже щепила більше людей, ніж Йорданія планує щепити на середньому рівні на першій фазі розгортання кампанії.
Ліван, який зараз переживає фінансовий крах, ще не доставив жодної вакцини.  
Зруйновані війною держави не мають конкретних планів щодо закупівлі та розповсюдження вакцин, навіть коли міжнародні організації втручаються із допомогою. Арно Бернаерт, керівник глобальної галузі охорони здоров'я на Всесвітньому економічному форумі (СЕФ), заявив, що світ не повинен бути "наївним" щодо цих несправедливостей.
"Країни з високим рівнем доходу мають політичну та юридичну надійність, що дозволяє їм організовувати найшвидші плани захисту свого населення", - сказав він. "Так буде завжди".
Директор з інфекційних хвороб у регіональному офісі Світового Середземноморського регіону Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) д-р Іван Гутін пояснив ситуацію так:
"Країни Арабської затоки мають менше населення, більший обсяг коштів та потужні системи охорони здоров'я, тому вони розпочали вакцинацію раніше, і це факт".

"Близький Схід просто характеризується суттєвою несправедливістю".
Для арабських держав, що не входять до Перської затоки, що страждають від злиднів, ендемічної корупції чи конфліктів, плани вакцинації ускладнюються не просто поганою адміністрацією, а глибокою недовірою до політичного керівництва.
"Ви повинні мати чітке бачення плану вакцинації населення, який вимагає чіткого управління та платоспроможності", - сказав Гутін CNN. "У більшості країн регіону їх немає".
У Лівані владна еліта, широко звинувачувана у корупції, протягом десятиліть марнувала ресурси країни, що завершилося фінансовою кризою минулого року. Медична система зазнала збитків, внаслідок чого виникла нестача лікарських засобів та відтік медичних працівників.
Вибух у порту Бейрута в серпні минулого року, який пошкодив деякі великі лікарні, посилив те, що президент країни назвав "надзвичайним станом для здоров'я".
Попри те, що в перші місяці пандемії кількість випадків захворювання в регіоні була однією з найнижчих, Ліван зараз очолює арабський світ у кількості хворих на мільйон населення.  
Очікується, що два мільйони доз вакцини Pfizer / BioNTech надійдуть на початку лютого, але вони охоплять лише близько 20% населення країни. На вулицях Лівану мало хто вірить, що розповсюдження неминуче або що воно буде проведене безпечно. Подібна історія в Іраці та Йорданії, країнах, що страждають від економічних потрясінь і де люди регулярно протестували з вимогою проведення політичних реформ.  
За словами представників охорони здоров'я, вже триває безкоштовна програма вакцинації Йорданії вакцинами Pfizer/BioNTech, але лише дуже невеликий відсоток населення погодився на її отримання, посилаючись на відсутність довіри. В Іраку для 40-мільйонного населення буде доступно лише 1,5 мільйона доз вакцини Pfizer/BioNTech, попри те, що країна стикалася з неодноразовими випадку масового інфікування коронавірусом протягом 2020 року.  

"Початок нової ери"
За словами Гутіна, ВООЗ звернулася до багатих країн, включаючи країни Перської затоки, щоб поділитися своїми дозами вакцини. Домовленості дотримуються, але це все ще у процесі.
Міністерство охорони здоров'я Абу-Дабі розпочало місцеву співпрацю під назвою "Консорціум Надії", яка має поставити 18 мільярдів доз вакцин до кінця 2021 року.
Заступник секретаря департаменту Джамал Мохамед Аль Каббі сказав CNN, що план являти собою повне рішення ланцюжка постачання для вирішення та полегшення доступності вакцин у всьому світі.
Попри затримку щеплень у країнах з низьким рівнем доходу, він більш оптимістичний, ніж був кілька місяців тому.
"Чи зможемо ми щепити всіх у 2021 році? Ні, я не думаю. Чи продовжуватиметься вакцинація у 2022 році, або навіть 2023 році? Так, я думаю. Так. Але те, що нам вдалося зробити поки що - це знак того, що ми можемо опинитися на початку нової ери ".
за матеріалами CNN


28.01.2021 735
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1311
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2039
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3522
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1317
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1303

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1622

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1109

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24235
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

484
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2645
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

586
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

551
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1354 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512