Covid-19: Pfizer та AstraZeneca погрожують судом, оскільки затримки вакцин загрожують відновленню Європи

Європейський Союз закликає виробників вакцин AstraZeneca (AZN) та Pfizer (PFE) не затримувати доставляння, оскільки це може уповільнити відновлення від пандемії. Чиновники навіть погрожують вжити юридичних заходів та запровадити контроль над експортом доз.

За словами представників ЄС, AstraZeneca не зможе доставити стільки доз вакцини, скільки обіцяно, ставлячи під загрозу урядові плани.

Ця новина з’являється після того, як компанія Pfizer заявила, що доставила менше доз вакцини, ніж очікувалося минулого тижня. Комісар ЄС з питань охорони здоров’я Стелла Кіріакідес у понеділок висловила невдоволення переговорами з AstraZeneca та заявила, що розмови будуть продовжуватися.

За її словами, виробник ліків "має намір подати значно менше доз протягом найближчих тижнів, ніж було узгоджено та оголошено".

У вівторок президент Єврокомісії Урсула фон дер Лейен обурилася стосовно фармацевтичних компаній, заявивши, що затримка "означає бізнес".

"Європа інвестувала мільярди, щоб допомогти у розробці перших у світі вакцин Covid-19, створити справді глобальне загальне благо. І тепер компанії повинні виконувати свої обов'язки. Вони повинні виконувати свої зобов'язання", - сказала вона під час віртуальної зустрічі Світового економічного форуму.

Країни ЄС, які розраховують на те, що вакцини стримують кризу в галузі охорони здоров'я та швидко відновлять свою економіку, змушені змінити плани. Заступник міністра охорони здоров'я Італії П'єрпаоло Сілері заявив у неділю телеканалу "Рай 1", що  в результаті затримок  для людей старше 80 років вакцинація відбудеться на чотири тижні пізніше запланованого.

Країна погрожує судовим процесом проти виробників вакцини.

"До осені ми могли б щепити до 45 мільйонів італійців, але я не вірю в ці компанії", - сказав Сілері. "Я хочу побачити вакцини".


Несподівані затримки

Європейський Союз замовив 300 мільйонів доз вакцини AstraZeneca, які можуть бути затверджені до використання вже цього тижня, з можливістю придбання додаткових 100 мільйонів.

Компанія заявила, що виробництву заважає виробнича проблема.

"Хоча немає запланованих затримок з початком постачання нашої вакцини, якщо ми отримаємо схвалення в Європі, початкові обсяги будуть нижчими, ніж передбачалося спочатку через зменшення виходу на виробничому майданчику в межах нашого європейського ланцюга постачання", - йдеться у повідомленні AstraZeneca. "Ми поставлятимемо десятки мільйонів доз у лютому та березні до Європейського Союзу, оскільки ми продовжуємо нарощувати обсяги виробництва".

Американська компанія 15 січня заявила, що доставить менше доз, ніж планувалося минулого тижня, в той час, як модернізувала свою виробничу установу в місті Пуурс, Бельгія.

Виробник ліків заявив, що все ще зможе досягти планових показників за перший квартал, і в результаті змін на заводі в Бельгії він зможе вивести 2 мільярди доз до кінця 2021 року.

Це у порівнянні з 1,3 мільярда, які він спочатку оголосив. Pfizer заявив у понеділок, що повернеться до початкового графіка постачання для Європейського Союзу цього тижня.

Європейські уряди вимагають відповідей, вказуючи, що успіх їхніх зусиль щодо вакцинації залежить від приватного сектору.

"З одного боку, ми можемо вітати лише результати науки, а з іншого боку, вони мають монополію, і ми повністю залежні", - заявив у суботу міністр охорони здоров'я Бельгії Франк Ванденбрук. "Можуть бути проблеми з виробництвом, але ці невизначеності та оголошення дуже ускладнюють організацію кампанії".

У понеділок Кіріакідес заявив, що вимагатиме від Європейського Союзу "повної прозорості щодо експорту вакцин".

"Надалі всі компанії, що виробляють вакцини проти Covid-19 в ЄС, повинні надавати своєчасне повідомлення, коли вони хочуть експортувати вакцини до третіх країн. На гуманітарні постачання це, звичайно, не впливає", - сказала вона у Twitter.  


Наскільки все погано?

Експерти щодо ланцюгів постачання набагато більше стурбовані новинами від AstraZeneca, ніж Pfizer, враховуючи зобов'язання останньої компанії скоро збільшити випуск.

Вакцину AstraZeneca, розроблену в Оксфордському університеті, набагато легше розповсюджувати, оскільки вона може зберігатися при високих температурах, ніж альтернатива від Pfizer.

Затримка на тиждень-два "не становить великої проблеми", сказав Бурак Казаз, професор з управління ланцюгами постачання в Університеті Сіракуз.

"Хоча, я звичайно, розумію, що затримка означає життя".

Масштаб проблем, з якими стикається AstraZeneca, стануть зрозумілим найближчими тижнями, сказав він. Затримки обох фірм є ознакою того, що в ланцюзі постачання все ще існують недоопрацювання, які необхідно виправляти, коли збільшується розподіл, за словами Прашанта Ядава, експерта з ланцюга постачання медичних продуктів та старшого наукового співробітника Центру глобального розвитку.

"У нас буде більше таких злетів і падінь, поки ми не дійдемо до стабільного процесу", - сказав Ядав.

З огляду на невдалі спроби досягти більшої швидкості виробництва лише на кількох виробничих майданчиках - громадськість повинна очікувати, що виробничі потужності щомісяця коливатимуться, додав він.

Річард Уайлдінг, професор стратегії ланцюга постачання в Університеті Кренфілда в Англії, зазначив, що для облаштування місць вакцинації потрібно щонайменше 50 предметів, починаючи від спиртових серветок та шприців і закінчуючи засобами індивідуального захисту.

Ланцюги постачання цих предметів теж повинні працювати безперебійно. Найважливіше, що затримки є проблемою не лише для Європи.

"Найвищу ціну заплатять країни, що розвиваються, які ще не мають доступу до вакцин, оскільки їх постачання можуть затриматись ще далі", - сказав Ядав.  

за матеріалами CNN


26.01.2021 764
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1311
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2039
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3522
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1317
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1304

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1623

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1109

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24235
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

484
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2645
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

586
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

551
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1356 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512