Covid-19: навіть одна доза вакцини Pfizer/BioNTech знижує ризик зараження на 72%

Шприци та флакони з вакциною Pfizer/BioNTech проти Covid-19, які підготували для введення працівникам охорони здоров'я 17 грудня 2020 року.


У понеділок у пресрелізі служби громадського здоров'я Англії (PHE) оприлюднили нові дані, де йдеться, що перша доза вакцини Pfizer/BioNTech протиCovid-19 "забезпечує високий рівень захисту від інфекцій та симптоматичних захворювань".

Дослідження PHE, яке провели серед медичних працівників у віці до 65 років, показало, що одна доза вакцини знижує ризик зараження на 72% через три тижні, тоді як дві дози вакцини знижують ризик зараження на 85%. Цей високий рівень захисту поширився на штам коронавірусу B.1.1.7, який вперше виявили у Великобританії у грудні.

Медичні працівники проходили тестування на Covid-19 кожні два тижні за допомогою ПЛР-тестів і два рази на тиждень за допомогою швидких тестів, пояснила доктор Сьюзан Хопкінс, директор стратегічного реагування в PHE, маючи на увазі: "було безліч безсимптомних тестів", сказала вона.

"В цілому ми спостерігаємо справді сильний ефект для зменшення будь-якої інфекції: безсимптомної та симптоматичної", - сказав Хопкінс під час пресконференції, проведеної Науковим медіацентром Великобританії в понеділок.

PHE також проаналізував дані рутинних тестів на основі симптоматичного захворювання у понад 12 000 людей, які показали, що одна доза вакцини Pfizer / BioNTech була ефективною на 57% проти симптоматичної хвороби COVID-19 в осіб віком понад 80 років через чотири тижні після першої дози. Ефективність зросла до 88% через тиждень після другої дози.

Ранні дані також показали, що вакциновані люди, які згодом інфікуються, набагато рідше помирають від вірусу або потрапляють до нього в лікарню.

Люди старше 80 років, які були інфіковані після вакцинації, мали на 41% менше шансів потрапити до лікарні з вірусом і на 57% рідше померли від нього. PHE передбачав, що захист від важких захворювань, ймовірно, буде понад 75% у тих, хто отримав одну дозу вакцини Pfizer-BioNTech.

"Загальним хорошим знаком є ​​те, що ми починаємо спостерігати зменшення кількості госпіталізацій та смертності у цих вакцинованих вікових групах й принаймні деякі з них пов’язані з програмою вакцинації", - сказала доктор Мері Рамсей, керівник відділу імунізації PHE, під час пресконференція.

Вона зазначила, що, хоча нинішній локдаун у Великобританії зіграв роль у скороченні кількості госпіталізацій, "швидше скорочення спаду в деяких аспектах може бути віднесено до програми вакцинації".

У випуску PHE Рамзі застерігає, що, попри обнадійливі ознаки "ми ще не знаємо, наскільки ці вакцини зменшать ризик передачі вами Covid-19 іншим", додавши, що вакциновані люди повинні продовжувати стежити за правилами безпеки.

Великобританія зосередила свою увагу на вакцинації якомога більшої кількості людей з високим ризиком першою дозою.

Рамзі заявив, що висновки "посилюють політику надання цієї одноразової дози більшій кількості людей, щоб запобігти більшій кількості смертей та більше прийому зараз, а потім повернутися пізніше й отримати другу дозу, яка забезпечить їм більш тривалий захист".

Міністр охорони здоров'я Великобританії Метт Хенкок заявив, що "надзвичайно обнадійливо", що дані підтверджують рішення уряду Великобританії "максимально збільшити кількість людей, щеплених однією дозою".

"Захист від важких захворювань становить щонайменше 75% або вище, і це відповідає тому, що ви бачите у Шотландії", - сказав Рамсей на пресконференції з посиланням на ранні дані шотландського дослідження про вплив вакцини "Пфайзер" та "Оксфорд-АстраЗенека". 


Значне падіння госпіталізації

У цьому дослідженні, яке також оприлюднили в понеділок, розподіл вакцинації Covid-19 пов’язаний зі значним зниженням ризику госпіталізації через шотландську хворобу.

Дослідники порівняли госпіталізацію серед тих, хто отримав першу дозу, і тих, хто не отримав.

До четвертого тижня після отримання першої дози вакцина Pfizer знизила ризик госпіталізації з Covid-19 до 85%. Вакцина Оксфорд-АстраЗенека знизила ризик госпіталізації до 94%. Попереднє дослідження, яке ще не було рецензовано, є першим, що вивчає вплив двох вакцин на запобігання важким захворюванням, що призводять до госпіталізації по всій країні, з попередніми результатами ефективності, отриманими в результаті клінічних випробувань.

У рамках проєкту EAVE II, проведеного дослідниками з Единбурзького, Стратклайдського, Абердинського, Глазгоського та Сент-Ендрюського та Громадського Здоров'я Шотландії (PHS), було проаналізовано набір даних, що охоплює майже все населення Шотландії - 5,4 мільйона осіб.

Дослідники проаналізували дані за кожен тиждень з 8 грудня по 15 лютого. За цей період введено 1,14 мільйона вакцин (близько 650 000 людей отримали дозу Пфайзера та близько 490 000 - Оксфорд-АстраЗенека), причому 21 відсоток шотландського населення отримав першу доза, згідно з пресрелізом Единбурзького університету.

Серед осіб віком від 80 років - однієї з груп найвищого ризику - вакцинація була пов'язана із 81-процентним зниженням ризику госпіталізації від Covid-19 протягом четвертого тижня, коли результати для обох вакцин були об'єднані, згідно з даними пресрелізу.

"Ці результати дуже обнадійливі й дали нам великі підстави бути оптимістичними у майбутньому. Зараз у нас є національні докази - у цілій країні - що вакцинація забезпечує захист від госпіталізацій через Covid-19", - написав у звіті провідний дослідник Азіз Шейх, директор Інститут Ашер університету Единбурга. "Випуск першої дози вакцини зараз потрібно прискорити у всьому світі, щоб допомогти подолати цю страшну хворобу".

Арне Акбар, президент Британського товариства імунологів, додав:

"Тепер нам потрібно зрозуміти, наскільки тривалим є цей захист від однієї дози вакцини". "Хоча необхідні подальші дослідження, загалом ці нові висновки повинні забезпечити впевненість у рішенні Великобританії запропонувати дві дози вакцини з інтервалом у 12 тижнів".

за матеріалами CNN


25.02.2021 945
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

269
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1393
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1056
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2076
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3563
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1347

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1698

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

505

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1141

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1311
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

426
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24258
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

504
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

452
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

626
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1512
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

679
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5206
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

605
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1547 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

618
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

529