Covid-19: команда ВООЗ починає довгоочікуване розслідування в Ухані

Жінка у захисній масці оглядає виставку в Ухані (Китай) про боротьбу міста з коронавірусом, 26 січня 2021 р.

Група слідчих Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), які вивчають походження пандемії коронавірусу, у четвер вдень залишила свій готель у китайському місті Ухань після завершення двотижневого карантину. Телевізійні оператори зазняли, як 13 членів команди виходили з готелю в масках для обличчя. 
Вони виходять у місто, яке колись було центром світового спалаху, але зараз, через рік, в основному повернулося до звичного стану.
Дослідження роботи команди буде величезним, оскільки вчені орієнтуються на те, що, ймовірно, буде політичним мінним полем, розкриваючи, як вперше з’явився вірус, який зупинив більшу частину світу.
"Очі світу зосереджені на цьому, думки світу зосереджені на цьому", - сказала голландський вірусолог і член команди Маріон Купманс у середу вранці, готуючись до заключного раунду зустрічей перед виходом із карантинного готелю. "Ми це усвідомлюємо, цього не можна обійти. Ось чому ми справді намагаємось бути зосередженими, ми вчені, ми не політики, ми намагаємось по-справжньому поглянути на це з наукової точки зору".
Складність завдання полягає ще й полягає у тому, що треба відмовитися від усіх попередніх уявлень про те, як вірус еволюціонував та поширювався, щоб подивитися на те, що свідчать дані, і піти далі, сказала Купманс.
Останні два тижні команда провела у відеодзвінках між собою та китайськими вченими, "обговорюючи те, що ми вже знаємо і, що ми ще не знаємо". Попит на відповіді буде великий, особливо після того, як саме розслідування кілька разів затягувалось, але Купманс набралася терпіння.
"Я думаю, що ми дійсно повинні керувати очікуваннями. Якщо ви подивитесь на деякі попередні пошуки, що стосуються походження спалахів інфекцій, на їх завершення пішли роки", - сказала вона. "Ранні дослідження вже зроблені та опубліковані".
У попередньому звіті групи ВООЗ у Китаї, опублікованому в лютому 2020 року, встановлено, щодо походження вірусу "залишаються ключові прогалини", хоча він підтвердив попередні висновки про те, що вірус, як видається, походить від тварин, імовірно, перший спалах виник на ринку морепродуктів в Ухані.

Політичний тиск
Хоча команда ВООЗ намагатиметься ігнорувати політичний елемент у своїй роботі, зробити це може бути важко.
Минулого тижня Незалежна комісія з питань готовності та реагування заявила, що як ВООЗ, так і Китай могли б діяти швидше і продуктивніше, щоб стримувати початок спалаху захворювання Covid-19.
Кілька країн, зокрема найбільше США та Австралія, звинуватили Пекін у зменшенні ступеня тяжкості спалаху на його ранніх стадіях та запобіганні ефективній реакції, поки не стало занадто пізно.
Зокрема, чиновників Уханя звинуватили у замовчуванні викривачів та приховуванні доказів передачі вірусу між людьми під час повтору епідемії ГРВІ 2003 року.
Сама ВООЗ також зазнала величезного тиску, тодішній президент США Дональд Трамп минулого року заявив, що це "маріонетка" Китаю, і скасував фінансування організації з боку Вашингтона. Незабаром після інавгурації президент Джо Байден змінив це розпорядження.
Оскільки Китай внутрішньо контролює пандемію, на відміну від США та більшої частини Європи, де триває пандемічний хаос, Пекін почав наполегливо відхиляти будь-які звинувачення у своїй провині, просуваючи альтернативні та необґрунтовані теорії про походження пандемії, включаючи змови американської військової лабораторії.
Минулого тижня в Женеві глава американської делегації при ВООЗ закликав Китай дозволити групі в Ухані оглянути "доглядачів, колишніх пацієнтів і працівників лабораторій", а також поділитися всіма науковими дослідженнями про зразки тварин, людей та навколишнього середовища, ринку в Ухані, повідомляє Reuters.
"Ми маємо повноваження, це наш обов'язок забезпечити достовірність цього критичного розслідування та його проведення об'єктивно та прозоро", - заявив представник США Гаррет Грігсбі, викликавши докір делегації Китаю, яка звинуватила його у "політичному тиску".

Важка робота
Через рік, після того, як Ухань запровадив карантинні обмеження, після того, як місто неодноразово чистили та санітарно очищали, щоб знищити будь-які сліди вірусу, існує скептицизм щодо того, що і скільки зможе виявити команда слідчих.
"Дуже складно з'ясувати причину цього", - сказав Джин Донгян, професор вірусології з Університету Гонконгу. "Зараз було б дуже важко отримати будь-які докази для дослідження походження SARS-COV-2 та індексних випадків Covid-19. Це справді складно. І я сумніваюся, що ці міжнародні експерти зможуть щось знайти. Я налаштований не дуже оптимістично ".
Якою мірою китайська влада готова співпрацювати, незрозуміло, тим більше, що навіть вищі посадові особи охорони здоров’я почали сумніватися, чи походить вірус з Уханя, просуваючи теорію "множинного походження", яку вперше виклали органи пропаганди країни у спробі відхилити звинувачення щодо пандемії.
Янчжун Хуанг, старший науковий співробітник з питань охорони здоров'я в Раді з міжнародних відносин, заявив, що чи буде успішною поїздка команд ВООЗ "багато в чому залежить від того, наскільки уряд готовий співпрацювати та сприяти з точки зору обміну дослідженнями, дозволити їм мати доступ до визначних місць, вести розмови з людьми, з якими вони хочуть поговорити".
"Основна проблема полягає в тому, що саме це питання було настільки політизованим, що ускладнює проведення незалежного, прозорого, ретельного розслідування", - сказав Хуанг, додавши, що "міжнародне суспільство також, можливо, має знизити свої очікування, мати більш реалістичне розуміння що ця подорож передбачає, особливо з огляду на те, що вони планують завершити дослідження за кілька місяців, насправді ми не повинні очікувати чогось магічного". 
за матеріалами CNN
 


28.01.2021 779
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1313
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2039
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3522
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1317
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1305

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1623

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1109

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24235
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

484
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2645
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

586
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

551
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1358 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512