Чорний квадрат Курбаса

 

 

Днями мені випала честь читати лекцію про новаторство і унікальний шлях Леся Курбаса. Діло відбувалося у Києві в мистецькій республіці Гостинний двір, історичній будівлі, за яку боряться от уже півроку і провели в ній більше 300 різноманітних подій. Роздуми про театр постійно приходять у мою голову, про той самий "курбасівський театр", де в центрі роздумів та справжнього предмета зацікавлення режисера та акторів стоїть Людина, зі всіма своїми рефілексіями, прогнозами,снами, галюцинаціями і "копаннями в собі". Чи є нині такий театр? І чи не циклічно ми нині повторюємо далекі революційні 1917-1918, коли Курбас змушений був виживати сам і годувати свою трупу.
І чи ми не спостерігаємо те саме нав'язування партійної лінії на сцені українських театрів?  Мені би хотілося, аби наших унікальних експериментаторів знали і визнавали, а ми в свою чергу вчилися у них. 

Новаторство Леся Курбаса у театральних пошуках вражало. Приміром, він став першою людиною, яка свого часу вигадала так звану "сповідь світлом", коли психологія героя, його характер розкривалися за допомогою освітлення, гри тіней, розділення людської сутності на темне і світле. Таким чином режисер, ніби піддавав своїх героїв дослідженню і дозволяв це робити глядачеві.

Геніальний Лесь також був у центрі мистецьких дискусій: любив експресіонізм та кубізм і застосовував елементи цих мистецьких течій на сцені. До прикладу, декорації стали яскравішими, йшли в перспективу і створювали реалістичну картину вистави. "Глядач має повірити у все, що бачить на сцені, опинитися у власному космосі",- казав Курбас. І у нього це виходило! На сцені вперше почали з'являтися куби та різноманітні предмети. У виставі "Цар Едіп"( першій виставі Молодого театру,заснованого 1917р.) режисер вписує хор у давньогрецький барельєф, поєднуючи таким чином красу античності і авангардний прийом сучасності. Критики вибухнули позитивними відгуками: античність та сучасність ожили в руках майстра Курбаса. А сам режисер грав царя Едіпа і за спогадами дисидентки, а на той час ще дівчинки, яка любила театр Надії Суровцевої, Курбас грав божественно і вони частенько складали гроші, аби купити білет до найближчого ряду, аби краще бачити кожну деталь цієї майстерної ролі.

"Курбасівська школа" прагнула виховувати універсального актора-інтелектуала, "розумного арлекіна", як казав сам митець.
 
Також в полі зору Курбаса-режисера опинились прийоми кінематографа: він використовував "розкадровку" у своїх виставах, робив історії епізодичними, ніби розділеними кадрами. Вперше на сцені "Березолю" в Харкові почали з'являтися експерименти з відео. У виставах вмикалися відео-уривки. Критики "їхали з ґлузду" і не встигали за черговими вигадками та експериментами Курбаса. У багатьох виставах, зокрема і в "Народному Малахії", цю постановку разом з Кулішем митець поставив у 1927 році відчувалася присутність поглядів Сковороди, його вічні "шукання за обрієм". Курбас вважав його своїм духовним вчителем, бо сам все життя роздумував над "внутрішньою людиною", про яку говорив Сковорода.А в "Народному Малахії" головний герой постав перед глядачем у постолах, у сорочці, таким собі Доном Кіхотом, для якого немає заборон, немає беззмістовних людських меж.

Поява у живописі "Чорного квадрата" Малевича дала Лесю Кукрбасу нове поле для експериментів. Чорний квадрат і став тим самим скупченням "Я"-великого і неповторного, над яким режисер працював усе життя.

Зараз ми бачимо відгуки "курбасівського ока" фактично на кожній сцені українського театру від академічного до більш авангардного, ми бачимо Курбаса у поетичному українському кіно 60-х років, весь Булгаков пронизаний цими струмами. І це означає, що Лесь Курбас отримує нині нове життя, хоча так само як і на початку 20 століття існує "партійна верхівка", якій невигідно, аби театр змушував глядача думати, аби він ставав суспільним парламентом, саме так звав свій театр сам Курбас. І розумієш, що пройшов не один десяток років, а питання досі актуальні: чи має справжній театр заробляти, чи має грати замовні вистави, чи має бути примітивним? Ми досі обираємо між "Едіпом" і розвагою, шоу.

Я часто замислююся, що би сказав Курбас, побачивши сучасний театральний простір? Чому би зрадів, а в чому розчарувався, як би оцінив діяльність свого дітища- Молодого театру. І чи чіпала би його нинішня влада? Чи наважилася би усунути, як "неблагонадійного"?

Вже перебуювачи на Соловках, режисер примудряється навіть у таборі зробити театр, ставить виставу "Аристократи", йому пропонують акторський склад, але Лесь усіх бракує і набирає справжніх вбивць, повій і злочинців. У цій виставі соловецького театру актори фактично грали самі себе. Поставновку сприймають із шаленим запалом і аншлагом. А Курбас тішиться, не опускає рук і багато працює, більше того примудряється підтримувати морально інших в'язнів. Зокрема, його сокамерник фельдшер Павло Монаков розповів такий епізод, що після однією з розмові він запитав сивоволосого Курбаса чи правда той віритьу те, що Україна і її культура колись буде самостійною, на що Курбас відповів короткою фразою: "Якби я не вірив у самостнійсть України, я би ніколи тут не був". Він вірив не лише у самостійність любої країни, а й у великі ідеї свого філософського, глибоко духовного театру. І мені хочеться вірити, що ім'я Леся Курбаса ще буде належним чином оцінене.

 


09.12.2012 Катя Гладка 2745 1
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269