Чорний квадрат Курбаса

 

 

Днями мені випала честь читати лекцію про новаторство і унікальний шлях Леся Курбаса. Діло відбувалося у Києві в мистецькій республіці Гостинний двір, історичній будівлі, за яку боряться от уже півроку і провели в ній більше 300 різноманітних подій. Роздуми про театр постійно приходять у мою голову, про той самий "курбасівський театр", де в центрі роздумів та справжнього предмета зацікавлення режисера та акторів стоїть Людина, зі всіма своїми рефілексіями, прогнозами,снами, галюцинаціями і "копаннями в собі". Чи є нині такий театр? І чи не циклічно ми нині повторюємо далекі революційні 1917-1918, коли Курбас змушений був виживати сам і годувати свою трупу.
І чи ми не спостерігаємо те саме нав'язування партійної лінії на сцені українських театрів?  Мені би хотілося, аби наших унікальних експериментаторів знали і визнавали, а ми в свою чергу вчилися у них. 

Новаторство Леся Курбаса у театральних пошуках вражало. Приміром, він став першою людиною, яка свого часу вигадала так звану "сповідь світлом", коли психологія героя, його характер розкривалися за допомогою освітлення, гри тіней, розділення людської сутності на темне і світле. Таким чином режисер, ніби піддавав своїх героїв дослідженню і дозволяв це робити глядачеві.

Геніальний Лесь також був у центрі мистецьких дискусій: любив експресіонізм та кубізм і застосовував елементи цих мистецьких течій на сцені. До прикладу, декорації стали яскравішими, йшли в перспективу і створювали реалістичну картину вистави. "Глядач має повірити у все, що бачить на сцені, опинитися у власному космосі",- казав Курбас. І у нього це виходило! На сцені вперше почали з'являтися куби та різноманітні предмети. У виставі "Цар Едіп"( першій виставі Молодого театру,заснованого 1917р.) режисер вписує хор у давньогрецький барельєф, поєднуючи таким чином красу античності і авангардний прийом сучасності. Критики вибухнули позитивними відгуками: античність та сучасність ожили в руках майстра Курбаса. А сам режисер грав царя Едіпа і за спогадами дисидентки, а на той час ще дівчинки, яка любила театр Надії Суровцевої, Курбас грав божественно і вони частенько складали гроші, аби купити білет до найближчого ряду, аби краще бачити кожну деталь цієї майстерної ролі.

"Курбасівська школа" прагнула виховувати універсального актора-інтелектуала, "розумного арлекіна", як казав сам митець.
 
Також в полі зору Курбаса-режисера опинились прийоми кінематографа: він використовував "розкадровку" у своїх виставах, робив історії епізодичними, ніби розділеними кадрами. Вперше на сцені "Березолю" в Харкові почали з'являтися експерименти з відео. У виставах вмикалися відео-уривки. Критики "їхали з ґлузду" і не встигали за черговими вигадками та експериментами Курбаса. У багатьох виставах, зокрема і в "Народному Малахії", цю постановку разом з Кулішем митець поставив у 1927 році відчувалася присутність поглядів Сковороди, його вічні "шукання за обрієм". Курбас вважав його своїм духовним вчителем, бо сам все життя роздумував над "внутрішньою людиною", про яку говорив Сковорода.А в "Народному Малахії" головний герой постав перед глядачем у постолах, у сорочці, таким собі Доном Кіхотом, для якого немає заборон, немає беззмістовних людських меж.

Поява у живописі "Чорного квадрата" Малевича дала Лесю Кукрбасу нове поле для експериментів. Чорний квадрат і став тим самим скупченням "Я"-великого і неповторного, над яким режисер працював усе життя.

Зараз ми бачимо відгуки "курбасівського ока" фактично на кожній сцені українського театру від академічного до більш авангардного, ми бачимо Курбаса у поетичному українському кіно 60-х років, весь Булгаков пронизаний цими струмами. І це означає, що Лесь Курбас отримує нині нове життя, хоча так само як і на початку 20 століття існує "партійна верхівка", якій невигідно, аби театр змушував глядача думати, аби він ставав суспільним парламентом, саме так звав свій театр сам Курбас. І розумієш, що пройшов не один десяток років, а питання досі актуальні: чи має справжній театр заробляти, чи має грати замовні вистави, чи має бути примітивним? Ми досі обираємо між "Едіпом" і розвагою, шоу.

Я часто замислююся, що би сказав Курбас, побачивши сучасний театральний простір? Чому би зрадів, а в чому розчарувався, як би оцінив діяльність свого дітища- Молодого театру. І чи чіпала би його нинішня влада? Чи наважилася би усунути, як "неблагонадійного"?

Вже перебуювачи на Соловках, режисер примудряється навіть у таборі зробити театр, ставить виставу "Аристократи", йому пропонують акторський склад, але Лесь усіх бракує і набирає справжніх вбивць, повій і злочинців. У цій виставі соловецького театру актори фактично грали самі себе. Поставновку сприймають із шаленим запалом і аншлагом. А Курбас тішиться, не опускає рук і багато працює, більше того примудряється підтримувати морально інших в'язнів. Зокрема, його сокамерник фельдшер Павло Монаков розповів такий епізод, що після однією з розмові він запитав сивоволосого Курбаса чи правда той віритьу те, що Україна і її культура колись буде самостійною, на що Курбас відповів короткою фразою: "Якби я не вірив у самостнійсть України, я би ніколи тут не був". Він вірив не лише у самостійність любої країни, а й у великі ідеї свого філософського, глибоко духовного театру. І мені хочеться вірити, що ім'я Леся Курбаса ще буде належним чином оцінене.

 


09.12.2012 Катя Гладка 2779 1
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700