Цьогоріч на Прикарпатті може з'явитись ще 12 ОТГ

 

/data/blog/129030/58b42a6488c839d9e002a62fa8f37bb4.JPG

 

6 квітня в Калуші відбувся семінар-форум «Децентралізація на Прикарпатті: роль місцевого самоврядування в процесі добровільного об’єднання територіальних громад.
 
 
 
Захід провели за ініціативи Івано-Франківського відокремленого підрозділу «Центр розвитку місцевого самоврядування» у рамках програми «U-Lead» з Європою.
 
 
Участь у форумі взяли представники обласної державної адміністрації та обласної ради, жителі Долинського, Рогатинського, Калуського, Рожнятівського районів, а також міста Болехів.
 
 
Метою семінару стало підведення підсумків діяльності та розвитку перших об’єднаних територіальних громад в області – Печеніжинської, Верхнянської та Старобогородчанської, а також поширенню їх ефективного досвіду становлення та функціонування.
 
 

Заступник голови облдержадміністрації Валерій Крецул, відкриваючи засідання,  нагадав, що на Прикарпатті упродовж 2015-2016 років було створено 12 об’єднаних територіальних громад.

 

Очікується, що цьогоріч їх кількість збільшиться вдвічі. До ОДА вже надійшло чотири заявки від громад, які подали увесь пакет необхідних документів та готові до процесу об’єднання. У решти громад, говорить управлінець, тривають підготовчі роботи згідно процедури. Валерій Крецул запевнив представників громад у незмінній підтримці в процесі об’єднання з боку обласної влади.

 

Руслан Панасюк акцентував увагу на основних принципах реформи децентралізації та критеріях об’єднання ОТГ. Основна мета діяльності ІФ Центру розвитку місцевого самоврядування та РВ Асоціації міст України полягає «не в кількості створених об’єднаних територіальних громад в області, а  у їх якості».

 

Європейська практика свідчить, що результати реформи будуть відчутними лише за п’ять, а той сім років. При цьому, експерт наголосив, що позитивні зрушення реформи децентралізації уже помітні й сьогодні. Після об’єднання громади мають змогу самостійно управляти своїми бюджетами. Фактично, у них з’являються нові фінансові можливості, яких не було раніше. Також перед ними з’являються перспективи реалізовувати свої повноваження і у різних напрямах.

 

«22 сфери управління переходять до повноважень ОТГ. Зокрема, це стосується напрямків економічного розвитку, ЖКГ, освіти, соціальної допомоги тощо», — сказав він.

 

Поряд з тим, Руслан Панасюк розповів присутнім і про державну допомогу, яка виділяється на ремонти та будівництво об’єктів інфраструктури, реформу децентралізації у сфері освіти.  Завдяки створенню ЦНАПів  адміністративні послуги стали ще ближчими до населення в ОТГ.

 

Юрій Стефанчук, виконавчий директор РВ АМУ, підкреслив, що зміни до бюджетного законодавства в ОТГ мають можливість отримувати додаткові надходження до бюджетів у вигляді податку на доходи фізичних осіб. Разом з тим об’єднані територіальні громади прирівнюються за статусом до міст обласного значення. Він висловив переконання, що ОТГ – це новий формат місцевого самоврядування, де головним аспектом є довіра до влади. У процесі реформування органи управління ОТГ вказують законодавцю новий вектор руху. Експерт також розповів і про особливості міжбюджетних відносин між ОТГ та державою.

 

Голова Старобогородчанської ОТГ Ярослав Здерка поділився успішним досвідом функціонування своєї об’єднаної територіальної громади.

 

Він повідомив, що у селі Старі Богородчани було відкрито один з найперших підрозділів місцевої пожежної охорони. За рахунок інфраструктурної субвенції, яка становила 4 млн 564 тис. грн, було реалізовано 8 проектів.

 

Також у рамках одного із проектів з Державного фонду регіонального розвитку для Старобогородчанської ОТГ було виділено 1473, 8 тис. грн на придбання автомобіля швидкої медичної допомоги. Ярослав Здерка наголосив, що в 2017 році в ОТГ буде відкрито Центр з надання адміністративних послуг.

 

Очільник  Верхнянської об’єднаної територіальної громади Микола Філіпович зазначив, що за рахунок власних ресурсів було здійснено роботи з монтажу вуличного освітлення у чотирьох населених пунктах ОТГ, вдалося зробити капітальний ремонт та відкрити Степанівський НВК, відремонтувати ФАП у селі Негівці та спортзал у Довговойнилівській ЗОШ. За рахунок інфраструктурної субвенції  зроблено капітальний ремонт дорожнього покриття дванадцяти вулиць сіл Верхнянської ОТГ, відремонтовано Довговойнилівську амбулаторію ЗПСМ, побудовано централізовану систему водопостачання в селі Верхня, замінено вікна та утеплено фасади ЗОШ. Разом з тим, у Верхнянській раді ОТГ розпочав роботу Центр надання адміністративних послуг.

 

Ігор Довірак, голова  найбільшої об’єднаної територіальної громади в області – Печеніжинської ОТГ, - наголосив, що їм також вдалося здійснити цілий комплекс робіт із заміни вікон та встановлення опалення у ЗОШ,  перекриття дахів у будинках культури. Капітально відремонтовано комунальну дорогу в селі Слобода, продовжено будівництво дитячого садка у Сопові. Також заплановано у дев’яти селах звести криті спортзали із сенвіч-панелей.

 

Ігор Довірак стверджує, що стратегія розвитку громади складається з трьох основних цілей. Зокрема, це сприяння розвитку економіки, покращення інфраструктури та підвищення рівня громадянської свідомості. Також керівник ОТГ повідомив, що в Печеніжинський ОТГ відкрито та успішно функціонує Центр надання адміністративних послуг, в якому надається 41 послуга. Вже з початку року в ЦНАПІ опрацьовано 1 200 звернень.


07.04.2017 471 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

67
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12585 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1459
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

794
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5958
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1645

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

565

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1392

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1201

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1106
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

457
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

581
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1500
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

530
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

803
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5843
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12975
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

453
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

421
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

733 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1184