Ціна відповідальності

 

/data/blog/122280/9a0f4ec86fe1cb3109a0981394eabb93.jpg

 

Долями українців щодня топчеться війна. Стукає в двері, вперто тисне на клямку, заходить в оселю і забирає безцінний спокій. Настає момент відвертої сповіді громадянина: чи готовий я захищати свою державу, за якою мене ідентифікує світ, в якій зберігся мій ген, чи маю сміливість боронити землю, на якій, хоч і бідний, та міцно стою? Усвідомлення відповідальності перед державою – річ тонка. Багатьох це відчуття застало зненацька, часу на обдумування не було. Доводилося робити вибір відразу.

 

Війна, звісно, не єдина ситуація, коли час брати відповідальність тут і тепер. Воювати можна не тільки на фронті – фактор боротьби і протистояння присутній в найважливіших сферах життя українців.

 

Такий нині час – руйнуємо старе, будуємо нове. В кожного різні погляди на цей неминучий процес: хтось готовий латати, відновлювати старе, а хтось прихильник будувати з нуля.

 

Та очевидно одне: в обох випадках важливо шукати зерно правди, планувати майбутнє і діяти відповідно, не боротися заради боротьби. У рамках закостенілої пострадянської системи ці завдання стають надскладними.

 

Повноцінний фронт борців проти системи Януковича та, не забуваймо, Кучми почав формуватися після Революції Гідності. Спроби були і до Майдану, але не такі серйозні, адже не була пролита кров. Коли Україна здобула перших Героїв, що віддали життя за державу, тоді почався відлік нової історії українців.

 

Без сумніву, незважаючи на ентузіазм і бунтарство, ми ще слабкі, нам не вистачає далекоглядності й елементарного досвіду. Та, хоч і дорогою ціною, помалу ми його здобуваємо.

 

Нова патрульна поліція, створена в Україні, – чи не найуспішніша реформа з часів Майдану. Ми пам’ятаємо, що після Революції Гідності довіра до правоохоронних органів була повністю знівельована, а про безпеку людей хтось у державі мусить дбати щодня. Цю відповідальність на себе взяли молоді хлопці й дівчата, які прийшли в поліцію, а серед них є й ті, що повернулися з фронту.

 

До лав патрульних потрапили і колишні міліціянти, хоча в меншості. Цього навряд чи можна було уникнути, адже на поліцію перетворився один із сегментів міліції, як молода брунька на старому дереві. Звідусіль на її репутацію чигає небезпека – хтось приємно дивується, захоплюється, а комусь не терпиться якнайшвидше дискредитувати. А найкраще це вдається тим, хто знає всі потайні місця системи, всі слабкості, якими в разі чого можна скористатися. Так і є, новим поліцейським непросто, адже працюють вони з громадянами, що не готові визнавати своїх помилок, а звикли діяти за принципом «порішати». З другого боку, патрульна поліція – тільки один елемент у великій правоохоронній системі, притім не найголовніший.

 

Основний двигун правоохоронних органів, на жаль, ще не замінений. Реформи приживаються досить важко, система скрипить, тріщить, але не здається. Переатестація старих працівників міліції відбулася за принципом «кругової поруки». Хто будь-що хоче залишитися, той усілякими можливими й неможливими методами відвойовує своє тепленьке місце. І громадськість тут, на жаль, не всесильна.

 

Зі слів Хатії Деканоїдзе, станом на жовтень штат Національної поліції України складає 130 тисяч працівників. Серед них – 118 тисяч поліцейських і 12 тисяч держслужбовців. Фактично у відомстві працює 109,6 тисяч осіб, з яких поліцейськими є понад 99,1 тисяч.

 

Загалом, атестацію пройшли понад 68 тисяч працівників. За її результатами, зі служби звільнили понад 5,2 тисячі поліцейських. Серед керівництва найвищої ланки не пройшли атестацію 26%, середньої – 14%. Комісії рекомендували підвищити посади майже 4,5 тисячам поліцейських і понизити – близько 4,8 тисячам. «Через кілька місяців у Нацполіції кожен третій буде новим працівником», – підсумувала голова відомства.

 

В Івано-Франківській області атестацію пройшли 1352 особи, з них 49 – безуспішно. Рекомендовані до пониження в посаді 87 працівників, до підвищення – 104. Як бачимо, чималий відсоток старих міліціянтів таки втримався на посадах:

 

Враховуючи таку ситуацію, патрульній поліції і надалі працювати буде непросто. Основний її склад таки залишиться скоріше старим, аніж оновленим. Протистояння і нервова війна старого покоління міліції з новими поліцейськими, вочевидь, триватимуть ще довго, намітилися вже і перші конфлікти.

 

Суперечка за участю голови патрульної поліції Івано-Франківська Дмитра Міхальця та учасника АТО – показовий приклад ситуації, в якій двоє б’ються, а третій з цього користає. Її учасники – молоді українці, один з яких обрав фронт змін у правоохоронній системі, а інший – шлях справжньої війни.

 

У результаті конфлікту голові патрульної поліції Івано-Франківська Дмитру Міхальцю оголосили підозру в перевищенні службових повноважень за ст. 365, ч. 2 Кримінального кодексу України. Злочин за цією статтею карається позбавленням волі на строк від 3 до 8 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

 

Ситуація стала дуже резонансною і отримала чимало критики. Люди стали шукати правди, захотіли розібратися в тому, чи справді конфлікт був настільки серйозним, що новий голова поліції заслуговує на таке жорстке покарання. Як бачимо, закони в Україні є, от тільки карати за ними почали нових людей із постмайданівської генерації, а на злочини старих міліціонерів закривають очі.

 

Це не дивно, адже за діями нових полісменів стежать вчорашні міліціонери, кожну помилку прицільно аналізують і чекають на влучний момент, щоб покарати – ткнути носом у нову статтю закону і продемонструвати свій досвід, приховану силу. Роблять це, треба визнати, професійно, й очевидно, що зупинятися не планують.

 

Чи варто було учаснику АТО і головному полісмену доводити суперечку до суду? Мабуть, ні, бо конфлікт насправді підірвав довіру людей як до поліції, так і до атовців, та ніхто не зрозумів, що справжній ворог сидить і зловтішається зі сторони. Він подасть голос тоді, коли будуть нові призначення, а зараз очікує слушної миті. Тому нам варто домагатися правди і справедливості, що робить нас сильнішими, щоб не втратити те, що уже здобули.

 

Наталія Сербин, журнал МІСТО


19.12.2016 Наталія Сербин 1393 1
Коментарі (1)

Roman Starchevskyy 2016.12.28, 12:41
Є ОСНОВНИЙ закон, Називається Конституція України, котрий гласить, що суть існування держави, в тому числі і поліції, як органу державної влади, полягає в задоволенні прав і свобод громадян. з поданої у ЗМІ інформації складається враження, що навчання нових поліціянтів зводилося до перегляду декількох кінобойовиків про американську поліцію. Про права і свободи громадян вони зеленого поняття не мають, то годі й думати про їх захист. Якщо хлопець нашкодив, є кримінальний кодекс, і там написано, як і скільки треба ,,преміювати". І що це за крики - герой ! новоспечений поліціянт !, помилився !, підірвали довіру !, і т.п. Дотримуйтеся законів, та завойовуйте довіру, а якщо не вдається, - звільняйе місце, може є хтось, у кого вдасться ! Вперед друзі !
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1742
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1768
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1754
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5241 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2061 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1443

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

561

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

672

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

865

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

923
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1637
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3582
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10169
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26045
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10044 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7640
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

827
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1328
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

303
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1183
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

775
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1008