Чим запам'ятався уряд Яценюка. Думки експертів

 

 

Не допрацювавши всього три дні до своїх п'яти місяців, Кабінет міністрів Арсенія Яценюка змушений був подати у відставку через розпад парламентської коаліції.



"Обозреватель" зібрав думки експертів щодо 147 днів роботи цього уряду: що вийшло; що не вийшло; чи вдалося Кабміну Яценюка стати урядом "камікадзе", як це було обіцяно, і запустити непопулярні реформи?

 

Політолог Олександр Палій:

Плюси: "Його уряду вдалося працювати в дуже важких умовах і утримати фінансову ситуацію. Це були дійсно надзвичайно важкі умови. Спочатку була війна в Криму, потім - на Донбасі, і, незважаючи на це, вони утримували ситуацію під контролем".

Мінуси: "Не вдалося розпочати масштабні реформи, але в нинішніх умовах це зробити надзвичайно складно. Президент тільки зараз приступив до створення Національної ради реформ, але все одно уряду доводилося виконувати роль пожежника, і воно добре гасило пожежу. І за це його треба віддячити" .

Камікадзе? "Йому також вдалося стати" камікадзе ": вони брали складні рішення по бюджету, був зроблений дуже складний секвестр бюджету, вони і зараз пропонують складні рішення, зокрема щодо скорочення бюджету, тому я не сказав би, що їм не вдалося стати" камікадзе "в плані прийняття непопулярних рішень ".

 

Директор інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Плюси: "Уряду Яценюка вдалося утримати ситуацію на мінімумі. Серйозних провалів не було. Протягом п'яти місяців, коли в країні йде війна (окупація Криму), це досить непросто. Потрібно також враховувати, що, коли впав режим Януковича, Кабміну доводилося починати все з нуля в умовах вакууму влади в країні ".

Говорячи про мінуси, Карасьов сказав, що уряд був найгіршим і найкращим одночасно. У числі об'єктивних причин цього він навів енергетичну війну, яку Україна оголосила Росія. Дуже сильно на українській економіці позначається економічний тиск з боку РФ, в той час як економіка України і без того перебуває на спаді.

У числі суб'єктивних причин цього політолог назвав ситуацію в парламенті, яка позбавляла уряд Яценюка можливості здійснювати маневри. У цьому випадку "Кабмін змушений був лавірувати між Сциллою і Харибдою". Саме цим і пояснюється відсутність будь-яких реформ.

 

Політолог Євген Магда

Плюси. "Яценюк зміг організувати роботу уряду в складних умовах війни. Також було відновлено кредитування МВФ".

Мінуси. "Політична криза ускладнює і так складну ситуацію в країні. Відставка прем'єра - це політична криза, які ми переживемо. А ось військовий криза, коли гинуть люди, це серйозно".

Камікадзе? "Урядом-" камікадзе "їм не вдалося стати. Камікадзе повинен своєю смертю кого-небудь вбити, а у нас всі міністри живі. Останнім часом спостерігається метушня навколо голів МОЗ, МВС. Змістивши також міністра оборони і главу МЗС, проте це вже була ініціатива Порошенко.

 

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко

Плюси. "На жаль, успіхів уряду Арсенія Яценюка дуже мало. Можна назвати успіхом то з великою натяжкою) отримання першого траншу кредиту МВФ. Але вже другий транш МВФ уряду Яценюка не дав. Частково заслугою Яценюка можна назвати і підписання Угода про асоціацію з ЄС. хоча тепер виявилося, що великий бізнес не хоче його ратифікувати і всіляко затягує цей процес, а вибори до ВР можуть взагалі покласти його ратифікацію на дальню полицю ".

Охріменко вважає, що в уряду Яценюка набагато більше провалів, ніж успіхів.

Мінуси. "Коли Арсеній ставав прем'єром він обіцяв розвиток всебічних добросусідських відносин з Російською Федерацією у всіх сферах на новій, дійсно рівноправній, основі, яка враховує як даність незворотний європейський вибір України і перспективу її членства в ЄС. У цьому напрямку повний провал. Але, тут під чому вина Росії та анексії Криму. Дуже погано, що у нас питаннями економіки займаються політики. У кожному разі, можна було без політичної риторики вирішити чисто технічні питання про нормальних торговельних відносинах з Росією. А чи не затівати піар-кампанію під девізом: "будемо-не платитимемо за газ ". за 6 місяців 2014 експорт з України до Росії впав майже на 25%", - зазначив експерт.

Непопулярні рішення? "Прийняття (в короткостроковій перспективі) необхідних непопулярних рішень щодо цін і тарифів, з введенням відповідних компенсаторних механізмів адресного характеру. Ця обіцянка теж виконано. Тарифи на газ для населення підвищені з 1 травня, а вже з 1 червня 2014 підвищуються тарифи на холодну і гарячу воду, електроенергію та інші комунальні послуги. Хоча, швидше за все, всі ці підвищення тарифів не дозволять ліквідувати дефіцит НАК "Нафтогаз", - сказав Охріменко.

У напрямку перегляду податкових пільг і стабілізації економічної ситуації, на думку експерта, виявилося не все так гладко, як обіцяли.

"Дійсно, урізали витрати держбюджету, насамперед, за рахунок працівників бюджетної сфери та пенсіонерів, зате різко зросли витрати на оборону. У результаті економія виявилася безглуздою", - зазначив він.

Охріменко вважає, що в напрямку прозорості держзакупівель, а також можливості населення контролювати витрати з бюджету, нічого не покращився.

"Частково зменшили кількість дозвільних документів та ліцензій. Але це складно назвати радикальною реформою по демонополізації. А ще більш складно назвати істотним успіхом скасування печаток", - вважає експерт.

У сфері відновлення довіри до України з боку іноземних інвесторів уряд Яценюка також не відрізниш успіхом. На думку Охріменка, якщо в цьому напрямку і було якісь кроки, то вони виявилися безрезультатними.



Всі експерти зійшлися на думці, що поки рано підводити остаточні підсумки роботи уряду Яценюка, адже в якості виконуючих обов'язки цим міністрам доведеться працювати до глибокої осені, поки нова коаліція не сформує новий Кабінет міністрів. 


Так що у Яценюка ще є шанс стати "камікадзе" або збільшити кількість позитивних підсумків своєї діяльності, як, втім, і негативних.


25.07.2014 513 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

268
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13507 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1526
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

839
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6057
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1693

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

612

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1437

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1249

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1145
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

496
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

631
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1543
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

576
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

854
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5898
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13482
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

207
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

513
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

457
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

766 2