Чим запам'ятався уряд Яценюка. Думки експертів

 

 

Не допрацювавши всього три дні до своїх п'яти місяців, Кабінет міністрів Арсенія Яценюка змушений був подати у відставку через розпад парламентської коаліції.



"Обозреватель" зібрав думки експертів щодо 147 днів роботи цього уряду: що вийшло; що не вийшло; чи вдалося Кабміну Яценюка стати урядом "камікадзе", як це було обіцяно, і запустити непопулярні реформи?

 

Політолог Олександр Палій:

Плюси: "Його уряду вдалося працювати в дуже важких умовах і утримати фінансову ситуацію. Це були дійсно надзвичайно важкі умови. Спочатку була війна в Криму, потім - на Донбасі, і, незважаючи на це, вони утримували ситуацію під контролем".

Мінуси: "Не вдалося розпочати масштабні реформи, але в нинішніх умовах це зробити надзвичайно складно. Президент тільки зараз приступив до створення Національної ради реформ, але все одно уряду доводилося виконувати роль пожежника, і воно добре гасило пожежу. І за це його треба віддячити" .

Камікадзе? "Йому також вдалося стати" камікадзе ": вони брали складні рішення по бюджету, був зроблений дуже складний секвестр бюджету, вони і зараз пропонують складні рішення, зокрема щодо скорочення бюджету, тому я не сказав би, що їм не вдалося стати" камікадзе "в плані прийняття непопулярних рішень ".

 

Директор інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Плюси: "Уряду Яценюка вдалося утримати ситуацію на мінімумі. Серйозних провалів не було. Протягом п'яти місяців, коли в країні йде війна (окупація Криму), це досить непросто. Потрібно також враховувати, що, коли впав режим Януковича, Кабміну доводилося починати все з нуля в умовах вакууму влади в країні ".

Говорячи про мінуси, Карасьов сказав, що уряд був найгіршим і найкращим одночасно. У числі об'єктивних причин цього він навів енергетичну війну, яку Україна оголосила Росія. Дуже сильно на українській економіці позначається економічний тиск з боку РФ, в той час як економіка України і без того перебуває на спаді.

У числі суб'єктивних причин цього політолог назвав ситуацію в парламенті, яка позбавляла уряд Яценюка можливості здійснювати маневри. У цьому випадку "Кабмін змушений був лавірувати між Сциллою і Харибдою". Саме цим і пояснюється відсутність будь-яких реформ.

 

Політолог Євген Магда

Плюси. "Яценюк зміг організувати роботу уряду в складних умовах війни. Також було відновлено кредитування МВФ".

Мінуси. "Політична криза ускладнює і так складну ситуацію в країні. Відставка прем'єра - це політична криза, які ми переживемо. А ось військовий криза, коли гинуть люди, це серйозно".

Камікадзе? "Урядом-" камікадзе "їм не вдалося стати. Камікадзе повинен своєю смертю кого-небудь вбити, а у нас всі міністри живі. Останнім часом спостерігається метушня навколо голів МОЗ, МВС. Змістивши також міністра оборони і главу МЗС, проте це вже була ініціатива Порошенко.

 

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко

Плюси. "На жаль, успіхів уряду Арсенія Яценюка дуже мало. Можна назвати успіхом то з великою натяжкою) отримання першого траншу кредиту МВФ. Але вже другий транш МВФ уряду Яценюка не дав. Частково заслугою Яценюка можна назвати і підписання Угода про асоціацію з ЄС. хоча тепер виявилося, що великий бізнес не хоче його ратифікувати і всіляко затягує цей процес, а вибори до ВР можуть взагалі покласти його ратифікацію на дальню полицю ".

Охріменко вважає, що в уряду Яценюка набагато більше провалів, ніж успіхів.

Мінуси. "Коли Арсеній ставав прем'єром він обіцяв розвиток всебічних добросусідських відносин з Російською Федерацією у всіх сферах на новій, дійсно рівноправній, основі, яка враховує як даність незворотний європейський вибір України і перспективу її членства в ЄС. У цьому напрямку повний провал. Але, тут під чому вина Росії та анексії Криму. Дуже погано, що у нас питаннями економіки займаються політики. У кожному разі, можна було без політичної риторики вирішити чисто технічні питання про нормальних торговельних відносинах з Росією. А чи не затівати піар-кампанію під девізом: "будемо-не платитимемо за газ ". за 6 місяців 2014 експорт з України до Росії впав майже на 25%", - зазначив експерт.

Непопулярні рішення? "Прийняття (в короткостроковій перспективі) необхідних непопулярних рішень щодо цін і тарифів, з введенням відповідних компенсаторних механізмів адресного характеру. Ця обіцянка теж виконано. Тарифи на газ для населення підвищені з 1 травня, а вже з 1 червня 2014 підвищуються тарифи на холодну і гарячу воду, електроенергію та інші комунальні послуги. Хоча, швидше за все, всі ці підвищення тарифів не дозволять ліквідувати дефіцит НАК "Нафтогаз", - сказав Охріменко.

У напрямку перегляду податкових пільг і стабілізації економічної ситуації, на думку експерта, виявилося не все так гладко, як обіцяли.

"Дійсно, урізали витрати держбюджету, насамперед, за рахунок працівників бюджетної сфери та пенсіонерів, зате різко зросли витрати на оборону. У результаті економія виявилася безглуздою", - зазначив він.

Охріменко вважає, що в напрямку прозорості держзакупівель, а також можливості населення контролювати витрати з бюджету, нічого не покращився.

"Частково зменшили кількість дозвільних документів та ліцензій. Але це складно назвати радикальною реформою по демонополізації. А ще більш складно назвати істотним успіхом скасування печаток", - вважає експерт.

У сфері відновлення довіри до України з боку іноземних інвесторів уряд Яценюка також не відрізниш успіхом. На думку Охріменка, якщо в цьому напрямку і було якісь кроки, то вони виявилися безрезультатними.



Всі експерти зійшлися на думці, що поки рано підводити остаточні підсумки роботи уряду Яценюка, адже в якості виконуючих обов'язки цим міністрам доведеться працювати до глибокої осені, поки нова коаліція не сформує новий Кабінет міністрів. 


Так що у Яценюка ще є шанс стати "камікадзе" або збільшити кількість позитивних підсумків своєї діяльності, як, втім, і негативних.


25.07.2014 527 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1112
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2820
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

984
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1043
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1051 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3117 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

911

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

783

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

371

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

158
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2351
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1152
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

457
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15075
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7386
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

821
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

386
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

296
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

664
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1116