Чим труїтимуть онкохворих дітей?

 

Онкологічна галузь України – в очікуванні колапсу. До всіх звичних бід цього року додалася ще одна, якої останнім часом вдавалося уникати. Держава досі не закупла жодної упаковки ліків для онкологічних та онкогематологічних відділень. І справа навіть не в грошах. Цього року лише на дитячу онкологію бюджетом передбачено 60 млн. грн. (це на 20 млн. більше, ніж торік). За рахунок цих коштів можна було б закупити 40% необхідних ліків. І це набагато більше, ніж в усі попередні роки, коли забезпечення ліками складало 10-20% від потреби лікарень.

 

Але попри те, що кошти передбачені, досі не проведено жодного тендеру. Зазвичай підготовчу документацію впорядковують у лютому-березні. Тендери проходять у квітні. Закуплені ліки починають надходити до відділень у серпні. Зараз уже середина липня. Навіть якби тендери пройшли просто зараз, через паперові процедури закуповувати ліки держава могли б лише наприкінці року. Але уже у листопаді, коли фінансовий рік наближається до закінчення, гроші на потреби бюджетників припиняють видавати. Тобто, навіть при найкращих розкладах галузь може не встигнути освоїти бюджетні кошти.

 

Але наразі про «найкращі розклади» не доводиться і мріяти. Про підготовку тендерів нічого не чутно. Невідомо навіть, чи прийняті ТЕО – техніко-економічні обгрунтування закупівель ліків згідно із заявками регіональних онкологічних відділень. Затвердження ТЕО – перший етап підготовки тендеру, без якого останній просто не може бути проведений. Тим часом, закуплені минулого року ліки тануть на очах. Деякі дитячі регіональні відділення уже залишилися без препаратів. Лікарі із жахом дивляться у майбутнє. Проте, найбільше вони бояться того, що на цьогорічному тендері будуть закуплені низькоякісні, навіть небезпечні препарати. І що проведення тендерів затримується саме з метою надати фармацевтичній мафії можливість їх пропхнути.

 

Слід пояснити схему, за якою діють недобросовісні фармацевтичні компанії. В онкологічній галузі є три різновиди препаратів за якіст. «Оригінали» – дорогі ліки, що випускаються та використовуються у країнах Єврозони та США. «Генерики» – більш дешеві ліки, які виробляються за формулою та технологією оригіналів. Багато з генериків теж використовуються у Єврозоні та США, і дають хороші результати. Проте, існують ще так звані «аналоги». Їх виробляють напівлегально у країнах Сходу (ті, що потрапляють на пострадянський ринок, в основному родом з Індії). Формула «аналогів» співпадає із формулою генериків. Але через недосконалість технологічного процесу ліки дають не той результат, який повинні. Зате коштують дешево. Із Індії їх експортують «in bulk» - не розфасованими. Вітчизняні компанії закуповують такі препарати за бросовими цінами. Реєструють їх, ліцензують, фасують. І подають на тендери в якості не  дуже дорогих, до того ж – вітчизняних.

 

Для дорослої онкології такі ліки закуповуються уже давно. Дитячу онкологію та, особливо, онкогематологію, досьогодні вдавалося рятувати від них. Провідні фахівці дитячої онкології, що входили до експертної комісії при тендерному комітеті, чіплялися за будь-які зачіпки, аби не допустити до тендеру цих згубних препаратів. Проте, нещодавно склад експертної комісії змінили. До неї увійшли «свої» лікарі. І ті, що не працюють у відділеннях. Не дивляться в очі дітям, які вмирають від раку та їхнім батькам.

 

Минулого року тендер для дитячої онкогематології виглядав наступним чином. Приймається рішення закуповувати певний препарат. Лікарі категорично проти, аргументовано доводять низьку якість препарату. Економісти ж МОЗу не можуть дати згоду на закупівлю іншого, тому що цей – найбільш прийнятний за ціною. Тендери декілька разів закривали та відкривали знову – у надії, що на новий тендер дані препарати не будуть виставлятися. Тоді лікарям  вдалося дотиснути ситуацію. Цього року, з огляду на зміни в експертній комісії, є велика небезпека проходження тендеру індійськими препаратами. Тим паче, є інформація про те, що одна із українських фармкомпаній, відома своїми махінаціями із індійськими препаратами, терміново зареєструвала декілька нових найменувань ліків.

 

Державні закупівлі – це завжди великі гроші, великі відкати, домовленості і т.д. Тільки у даному випадку заручниками чиїхось ігор із грошима стають важкохворі. У першу чергу – діти. Чи зглянуться на них чиновники від медицини? Чи будуть купуватися ліки? А якщо будуть, то лікуватимуть вони, чи труїтимуть? І хто відповість за смерть дітей через нестачу або низьку якість препаратів? Питання залишаються відкритими. І чи закриються вони коли-небудь у державі, для чиновників якої відкати важливіші за дітей – велике питання. Своїх дітей вони лікують закордоном.

 

Павло Гуцуйло


14.07.2011 Павло Гуцуйло 1594 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

898
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1336
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3441
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5194
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1529
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1856

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

727

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1527

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1601
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

641
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2329 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2153
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

733
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4773
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

611
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8301
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

500
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

286
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

608
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

767 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

937