Чим труїтимуть онкохворих дітей?

 

Онкологічна галузь України – в очікуванні колапсу. До всіх звичних бід цього року додалася ще одна, якої останнім часом вдавалося уникати. Держава досі не закупла жодної упаковки ліків для онкологічних та онкогематологічних відділень. І справа навіть не в грошах. Цього року лише на дитячу онкологію бюджетом передбачено 60 млн. грн. (це на 20 млн. більше, ніж торік). За рахунок цих коштів можна було б закупити 40% необхідних ліків. І це набагато більше, ніж в усі попередні роки, коли забезпечення ліками складало 10-20% від потреби лікарень.

 

Але попри те, що кошти передбачені, досі не проведено жодного тендеру. Зазвичай підготовчу документацію впорядковують у лютому-березні. Тендери проходять у квітні. Закуплені ліки починають надходити до відділень у серпні. Зараз уже середина липня. Навіть якби тендери пройшли просто зараз, через паперові процедури закуповувати ліки держава могли б лише наприкінці року. Але уже у листопаді, коли фінансовий рік наближається до закінчення, гроші на потреби бюджетників припиняють видавати. Тобто, навіть при найкращих розкладах галузь може не встигнути освоїти бюджетні кошти.

 

Але наразі про «найкращі розклади» не доводиться і мріяти. Про підготовку тендерів нічого не чутно. Невідомо навіть, чи прийняті ТЕО – техніко-економічні обгрунтування закупівель ліків згідно із заявками регіональних онкологічних відділень. Затвердження ТЕО – перший етап підготовки тендеру, без якого останній просто не може бути проведений. Тим часом, закуплені минулого року ліки тануть на очах. Деякі дитячі регіональні відділення уже залишилися без препаратів. Лікарі із жахом дивляться у майбутнє. Проте, найбільше вони бояться того, що на цьогорічному тендері будуть закуплені низькоякісні, навіть небезпечні препарати. І що проведення тендерів затримується саме з метою надати фармацевтичній мафії можливість їх пропхнути.

 

Слід пояснити схему, за якою діють недобросовісні фармацевтичні компанії. В онкологічній галузі є три різновиди препаратів за якіст. «Оригінали» – дорогі ліки, що випускаються та використовуються у країнах Єврозони та США. «Генерики» – більш дешеві ліки, які виробляються за формулою та технологією оригіналів. Багато з генериків теж використовуються у Єврозоні та США, і дають хороші результати. Проте, існують ще так звані «аналоги». Їх виробляють напівлегально у країнах Сходу (ті, що потрапляють на пострадянський ринок, в основному родом з Індії). Формула «аналогів» співпадає із формулою генериків. Але через недосконалість технологічного процесу ліки дають не той результат, який повинні. Зате коштують дешево. Із Індії їх експортують «in bulk» - не розфасованими. Вітчизняні компанії закуповують такі препарати за бросовими цінами. Реєструють їх, ліцензують, фасують. І подають на тендери в якості не  дуже дорогих, до того ж – вітчизняних.

 

Для дорослої онкології такі ліки закуповуються уже давно. Дитячу онкологію та, особливо, онкогематологію, досьогодні вдавалося рятувати від них. Провідні фахівці дитячої онкології, що входили до експертної комісії при тендерному комітеті, чіплялися за будь-які зачіпки, аби не допустити до тендеру цих згубних препаратів. Проте, нещодавно склад експертної комісії змінили. До неї увійшли «свої» лікарі. І ті, що не працюють у відділеннях. Не дивляться в очі дітям, які вмирають від раку та їхнім батькам.

 

Минулого року тендер для дитячої онкогематології виглядав наступним чином. Приймається рішення закуповувати певний препарат. Лікарі категорично проти, аргументовано доводять низьку якість препарату. Економісти ж МОЗу не можуть дати згоду на закупівлю іншого, тому що цей – найбільш прийнятний за ціною. Тендери декілька разів закривали та відкривали знову – у надії, що на новий тендер дані препарати не будуть виставлятися. Тоді лікарям  вдалося дотиснути ситуацію. Цього року, з огляду на зміни в експертній комісії, є велика небезпека проходження тендеру індійськими препаратами. Тим паче, є інформація про те, що одна із українських фармкомпаній, відома своїми махінаціями із індійськими препаратами, терміново зареєструвала декілька нових найменувань ліків.

 

Державні закупівлі – це завжди великі гроші, великі відкати, домовленості і т.д. Тільки у даному випадку заручниками чиїхось ігор із грошима стають важкохворі. У першу чергу – діти. Чи зглянуться на них чиновники від медицини? Чи будуть купуватися ліки? А якщо будуть, то лікуватимуть вони, чи труїтимуть? І хто відповість за смерть дітей через нестачу або низьку якість препаратів? Питання залишаються відкритими. І чи закриються вони коли-небудь у державі, для чиновників якої відкати важливіші за дітей – велике питання. Своїх дітей вони лікують закордоном.

 

Павло Гуцуйло


14.07.2011 Павло Гуцуйло 1207 0
Коментарі (0)

21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

620
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

494
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

984
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

12410 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1527
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2900

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

184

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

289

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

777

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2174
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

207
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1360
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

736
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

289
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

421
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

510
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

824
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3520
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

316
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

506
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

799
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

999