Чим насправді займається ОБСЄ в Івано-Франківську або подвійні стандарти спостережної місії

 

 

З початком війни на Донбасі Україна запросила спостережну місію, як єдину організацію, що має досвід в моніторингу військових конфліктів та війн і може бути неупередженим арбітром у відслідковуванні безпосередньої ситуації на лінії зіткнення та частково запорукою того, щоб Україна не опинилась сам-на-сам з російською пропагандистською машиною у висвітленні «гібридної» військової агресії.

             

Якщо перебування міжнародних спостерігачів поблизу лінії зіткнення логічне та зрозуміле, за що ми вдячні представникам Місії, які ризикують життям та здоров’ям, виконуючи свою роботу, то відкриття офісів їхньої організації у західних областях, чесно кажучи, не зовсім зрозуміле.        

             

13 червня 2017 року в конференц-залі Книгарні «Є» відбулася «Презентація роботи СММ ОБСЄ в Західному регіоні України», яка проходила у форматі: ознайомча доповідь-питання-відповідь.

     

Презентацію проводив міжнародний спостерігач Лука Коста за участі перекладача Петра Насадюка. При цьому, інформацію про цей захід було не так легко віднайти, оскільки його проведення, свідомо чи не свідомо, представники ОБСЄ особливо не афішували серед журналістського загалу.

     

У своїй доповіді на початку презентації п. Коста розповів про особистий досвід перебування у багатьох «гарячих точках» (зокрема в Афганістані, Іраці, Косово), а також про загальні аспекти діяльності СММ ОБСЄ. При цьому, найбільше уваги він приділив проблематиці моніторингу ситуації в зоні проведення АТО, не роз’яснюючи власне причину перебування Місії у Західній Україні.

     

Після завершення доповіді з аудиторії пролунало одне чи два формальних запитання. Ось в такий спосіб пройшла «Презентація діяльності СММ ОБСЄ в Західному регіоні». Як то кажуть – для галочки. Тому досить логічно виникає запитання:

     

«а що робить в Івано-Франківську місія ОБСЄ, яка покликана моніторити ситуацію в зоні АТО, а не комфортно проживати в історичній частині обласного центру, затишно смакувати у місцевих кафе і ресторанах вишукані страви та час від часу подавати до звітів свого центрального офісу сумнівної якості інформаційні вкраплення?»

     

Далі мова піде про, на перший погляд, не такі вже й важливі моменти, які стали мені відомими з достовірних джерел і демонструють особливості діяльності Місії в нашому регіоні.  

     

Справа в тому, що на офіційному сайті Місії можна ознайомитись із щоденними офіційними звітами організації, де відображається зібрана представниками ОБСЄ інформація про ті чи інші події в Україні. Мабуть, за результатами щоденних звітів і формуються так звані тематичні звіти за певними проблемами.

     

Так, 28 лютого в одному з таких звітів СММ ОБСЄ (www.osce.org/uk/ukraine-smm/302226) з’явилася наступна інформація: «…..спостерігачі бачили хрест, встановлений на юдейському цвинтарі в Івано-Франківську». Нижче в цьому же звіті зазначено: «…спостерігачі бачили хрест, нещодавно встановлений на юдейському цвинтарі в м.Коломия (51 км на південний схід від м. Івано-Франківськ), уточнюючи інформацію отриману від представника єврейської громади міста. На хресті був напис на пошану членів Української повстанської армії, яких начебто було вбито на цьому місці в 1941-1942 роках. Начальник районної поліції повідомив СММ, що «Правий сектор, Конгрес українських націоналістів і ще дві організації отримали дозвіл провести зібрання на цьому місці, але не попередили про свої плани встановити хрест. Він сказав, що поліція зареєструвала скаргу щодо цього хреста від єврейської громади Коломиї».

             

Так ось, 26 лютого цього року в Коломийському міському сквері на розі вулиць Чехова-Петлюри, з ініціативи представників правих організацій, капелани-священики УГКЦ освятили встановлений пам’ятний знак у вигляді хреста з метою увіковічення пам’яті загиблих борців визвольних змагань, які стали жертвами радянського карального органу НКВС. Заради справедливості  варто зазначити, що хрест було встановлено без погодження з органом місцевого самоврядування.

     

Встановлення хреста викликало невдоволення у представників єврейської громади міста Коломия, які звернулися зі скаргою до представників СММ ОБСЄ, оскільки, на їхнє переконання, в минулому на частині території теперішнього скверу знаходилось єврейське кладовище (за неперевіреними даними, юдейське кладовище існувало наприкінці ХІХ ст.). Тобто жодного офіційно діючого юдейського кладовища чи меморіального юдейського кладовища на території скверу, який відноситься до зони зелених насаджень міста Коломия та знаходиться у власності громади міста, НЕМАЄ. Релігійні дискусії та процедури щодо зміни цільового призначення земельної ділянки для реалізації проекту етнічної громади зі створення меморіального кладовища залишимо на розгляд місцевої громади та уповноваженим органам.

     

На інформаційний запит до Коломийської міськради щодо форми власності, цільового призначення та використання зазначеної ділянки, а також про наявність чи відсутність на території скверу «меморіального» юдейського (єврейського) кладовища, надійшла відповідь за підписом міського голови Коломиї, копію якої подаємо нижче.

 

     

     

Можна зробити висновок, що представники Місії взяли на себе функції органів державної влади чи місцевого самоврядування та в односторонньому порядку визнали існування юдейського кладовища, чим фактично штучно створили «релігійний конфлікт, міжконфесійний конфлікт...тощо». При цьому, відомо також про кілька зустрічей представників ОБСЄ з офіційними посадовими особами Коломийської міської ради, на яких іноземцям доводили офіційну інформацію.    

     

Фактично такі дії та інформаційні вкраплення у звітах авторитетної міжнародної організації є джерелом для «гібридних» атак російської дипломатії, пропагандистських ЗМІ про нібито утиски етнічних та релігійних громад на території Західної України. Після  такого можна тільки уявити собі заголовки у російських ЗМІ.

     

Окрім цього, такими звітами спостережна місія зміцнює позицію проросійських симпатиків в Європі, наносячи непоправну шкоду міжнародному іміджу нашої держави.

        

На завершення скажу, що дане запитання було мною озвучено на т.зв. «презентації роботи Місії в Західному регіоні», про яку йшлося на початку статті. У відповідь Лука Коста зазначив, що спостережна організація дає до звіту тільки перевірену інформацію, яка підтверджується кількома джерелами (не дослівно). Пізніше все ж визнав, що не обізнаний в даному питанні, так як не брав участі в моніторингу ситуації в м. Коломия…        

        

Проте, можливо, існує простіше пояснення: тобто, місцевому офісу СММ ОБСЄ просто немає про що доповідати до штаб-квартири в м. Києві. А тому, для того, щоб надалі залишатися в м. Івано-Франківську, отримувати дуже пристойну, навіть на європейський рівень, зарплатню, потрібно штучно створювати такі ситуації. Для того, щоб показати свою необхідність перебування на спокійному Заході України на противагу моніторингу ситуації в т.зв. ОРДЛО чи в зоні проведення АТО.

        

P.S. Згідно інформації, яку подає всесвітня мережа та й сама Місія про свою діяльність, визначеними принципами її присутності є:

        1. неупереджене ставлення до подій та сторін конфлікту (цікаво, які сторони конфлікту моніторяться за 1000 км від лінії розмежування);

         2. неприпустимість несанкціонованих публічних виступів та власних оцінок подій та фактів;

         3. неухильне дотримання Кодексу поведінки співробітника СММ ОБСЄ;

         4. дотримання принципів діяльності представниками міжнародної організації.

 

Судіть самі. Далі буде…

 

Володимир Теслюк, Галицьке Слово


08.09.2017 2354 1
Коментарі (1)

Андрей Кушмелюк 2017.09.19, 19:03
Ви абсолютно не відкрили ні ВЕЛОСИПЕД, ні АМЕРИКИ... Місія ОБСЕ в Франківську "відпочиває" ще з 2014 року, щодня пребуваючи біля призовного пункту на Довженко... Що вона там "мониторила" - одно Богу відомо...
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17840
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3715
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7807
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1848 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

677
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582