Чи може бути їжа шкідливою?

 

 

В літньо-осінній період частіше реєструються спалахи інфекційних захворювань та харчових отруєнь, пов'язаних з вживанням бактеріально забруднених  харчових продуктів та питної води. Це, як правило, гострі кишкові захворювання, сальмонельозні інфекції, дизентерія, вірусний гепатит А, стафілококові отруєння. 
 
 
Виникненню хвороб сприяє висока температура повітря, швидке псування  продуктів та  накопичення харчових відходів, а також підвищена активність комах.  Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, паштети, кондитерські вироби з кремом, морепродукти), немитих фруктах та овочах,  салатах з майонезом.
 
 
Щоб вберегти себе від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій, вживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, дотримуйтеся основних правил безпечнішого харчування, використовуйте для споживання якісну воду, купайтеся у чистих водоймах і дотримуйтеся правил гігієни у місцях масового відпочинку.
 
 
Варто також звернути увагу на улюблені, але потенційно шкідливі  продукти, які можуть в майбутньому спричинити важкі неінфекційні захворювання.
 
Які  правила гігієни харчування ?
 
 
 Підтримуйте чистоту:
•мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу
•мийте руки після відвідування туалету
•вимийте та продезінфікуйте всі поверхні і кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі.
•захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин. 
Відокремлюйте сиру їжу від готової:
•відокремлюйте сире м’ясо, птицю і морепродукти від інших харчових продуктів
•для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям (ножами і обробними дошками).
•зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами
 
 
Ретельно готуйте їжу:
•дотримуйтеся правил термічної обробки харчових продуктів. Ретельно прожарюйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і морепродукти (сік м’яса чи птиці при приготуванні повинен бути прозорим, а не рожевим)
•ретельно підігрівайте приготовану їжу
Зберігайте їжу при безпечній температурі:
•не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш, ніж на 2 години
•зберігайте приготовані страви гарячими (60°С) аж до подачі до столу.
•не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику
•не розморожуйте продукти при кімнатній температурі
 
 
Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:
•використовуйте чисту або очищену воду
•обирайте свіжі і незіпсовані продукти
•ретельно мийте овочі і фрукти, особливо, якщо вживатимете їх сирими
•не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.
• при транспортуванні і зберіганні харчових продуктів використовуйте чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);
• не купуйте продукти харчування у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
• не давайте маленьким дітям некип'ячене розливне молоко, сирі яйця;
• не купайтеся в непроточних водоймах, не заковтуйте воду під час купання
 
 
Вчасно звертайтеся до лікаря
• уникайте контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;
• при появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, інтоксикація, блювання, пронос, біль у животі, висипання на шкірі тощо) негайно звертайтеся за медичною допомогою.
Віруси чи бактерії можуть потрапити в продукти харчування на будь-якій стадії шляху від виробництва до столу, тому кожен учасник процесу, від виробника до споживача, відіграють важливу роль у запобіганні зараження їжі.
Улюблені продукти не завжди корисні 
 
 
Вчені склали рейтинг найбільш шкідливих продуктів, які є причиною поширених захворювань шлунково-кишкового тракту, серцево-судинних, цукрового діабету, онкологічних:
 
 
Лідером по шкідливості визнані: чіпси, лимонад, Кока-Кола - через надлишок цукру, барвників, вуглекислого газу, що веде до підвищення кислотності та гастриту; крім того, газовані напої містять багато штучних добавок - ароматизаторів, підкислювачів.
«Фастфуд» - біляші, чебуреки, картопля-фрі, при приготуванні яких фритюрний жир використовується кілька разів.
 
 
Хімічну речовину, яка утворюється в чіпсах, пригорілих тостах, картоплі-фрі у фастфудах, крекерах (мова йде про акриламід) визнано канцерогенною. Причому, чим сильніша термічна обробка продукту, тим більше в ньому канцерогену.
- Ковбаси та копченості; Кетчупи, майонези (містять синтетичні токсичні трансжири);
- Овочі, фрукти біля автодоріг та промпідприємств ( містять продукти згорання палива, солі важких металів); 
- Продукти з консервантами (горішки, сухарики); маргарини,  спреди, жирні кондвироби ;
- Кава та енергетичні напої; морозиво (містять згущувачі та ароматизатори); рафінований цукор, сіль( вживати не більше 5 г в день);
- Бульйонні кубики, супи швидкого приготування (мівіна), що містять харчові добавки і велику кількість солі.


04.09.2017 3509 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

370
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1423
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2613 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3650
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3015
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2158

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

630

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

481

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1647

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1811
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

305
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

519
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

818
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5001
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

368
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

897
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10139
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

524
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

278
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

384
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

411
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

735