Чи може бути їжа шкідливою?

 

 

В літньо-осінній період частіше реєструються спалахи інфекційних захворювань та харчових отруєнь, пов'язаних з вживанням бактеріально забруднених  харчових продуктів та питної води. Це, як правило, гострі кишкові захворювання, сальмонельозні інфекції, дизентерія, вірусний гепатит А, стафілококові отруєння. 
 
 
Виникненню хвороб сприяє висока температура повітря, швидке псування  продуктів та  накопичення харчових відходів, а також підвищена активність комах.  Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, паштети, кондитерські вироби з кремом, морепродукти), немитих фруктах та овочах,  салатах з майонезом.
 
 
Щоб вберегти себе від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій, вживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, дотримуйтеся основних правил безпечнішого харчування, використовуйте для споживання якісну воду, купайтеся у чистих водоймах і дотримуйтеся правил гігієни у місцях масового відпочинку.
 
 
Варто також звернути увагу на улюблені, але потенційно шкідливі  продукти, які можуть в майбутньому спричинити важкі неінфекційні захворювання.
 
Які  правила гігієни харчування ?
 
 
 Підтримуйте чистоту:
•мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу
•мийте руки після відвідування туалету
•вимийте та продезінфікуйте всі поверхні і кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі.
•захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин. 
Відокремлюйте сиру їжу від готової:
•відокремлюйте сире м’ясо, птицю і морепродукти від інших харчових продуктів
•для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям (ножами і обробними дошками).
•зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами
 
 
Ретельно готуйте їжу:
•дотримуйтеся правил термічної обробки харчових продуктів. Ретельно прожарюйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і морепродукти (сік м’яса чи птиці при приготуванні повинен бути прозорим, а не рожевим)
•ретельно підігрівайте приготовану їжу
Зберігайте їжу при безпечній температурі:
•не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш, ніж на 2 години
•зберігайте приготовані страви гарячими (60°С) аж до подачі до столу.
•не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику
•не розморожуйте продукти при кімнатній температурі
 
 
Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:
•використовуйте чисту або очищену воду
•обирайте свіжі і незіпсовані продукти
•ретельно мийте овочі і фрукти, особливо, якщо вживатимете їх сирими
•не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.
• при транспортуванні і зберіганні харчових продуктів використовуйте чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);
• не купуйте продукти харчування у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
• не давайте маленьким дітям некип'ячене розливне молоко, сирі яйця;
• не купайтеся в непроточних водоймах, не заковтуйте воду під час купання
 
 
Вчасно звертайтеся до лікаря
• уникайте контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;
• при появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, інтоксикація, блювання, пронос, біль у животі, висипання на шкірі тощо) негайно звертайтеся за медичною допомогою.
Віруси чи бактерії можуть потрапити в продукти харчування на будь-якій стадії шляху від виробництва до столу, тому кожен учасник процесу, від виробника до споживача, відіграють важливу роль у запобіганні зараження їжі.
Улюблені продукти не завжди корисні 
 
 
Вчені склали рейтинг найбільш шкідливих продуктів, які є причиною поширених захворювань шлунково-кишкового тракту, серцево-судинних, цукрового діабету, онкологічних:
 
 
Лідером по шкідливості визнані: чіпси, лимонад, Кока-Кола - через надлишок цукру, барвників, вуглекислого газу, що веде до підвищення кислотності та гастриту; крім того, газовані напої містять багато штучних добавок - ароматизаторів, підкислювачів.
«Фастфуд» - біляші, чебуреки, картопля-фрі, при приготуванні яких фритюрний жир використовується кілька разів.
 
 
Хімічну речовину, яка утворюється в чіпсах, пригорілих тостах, картоплі-фрі у фастфудах, крекерах (мова йде про акриламід) визнано канцерогенною. Причому, чим сильніша термічна обробка продукту, тим більше в ньому канцерогену.
- Ковбаси та копченості; Кетчупи, майонези (містять синтетичні токсичні трансжири);
- Овочі, фрукти біля автодоріг та промпідприємств ( містять продукти згорання палива, солі важких металів); 
- Продукти з консервантами (горішки, сухарики); маргарини,  спреди, жирні кондвироби ;
- Кава та енергетичні напої; морозиво (містять згущувачі та ароматизатори); рафінований цукор, сіль( вживати не більше 5 г в день);
- Бульйонні кубики, супи швидкого приготування (мівіна), що містять харчові добавки і велику кількість солі.


04.09.2017 3323 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

939
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

751
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1867
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3209
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2533
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2523

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

207

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

713

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

671

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1572
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

338
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

669
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

597
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

312
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

369
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27009
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

821
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19660
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

409
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

383
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

711
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1274 2