Чи допоможе УЗД народити здорового малюка?

 

Чи варто робити УЗД? Чи не пошкодить ультразвукова діагностика моїй дитині? Ці питання ставить перед собою кожна жінка, яка готується опанувати найчудовішу професію –  стати мамою.

 

Проте  лікарів хвилює інше: чимало  майбутніх матусь можуть використовувати можливості диво-апарата зі  своєю, майже розважальною метою: для фото та відеофільму про внутрішньоутробне життя малюка.
Грамотний лікар навряд чи дозволить майбутній мамі робити УЗД щомісяця. А така спокуса, на жаль, з’являється. Згідно зі статистикою, більшість матерів роблять ультразвукове обстеження не 2-3 рази за всю вагітність, а значно частіше.

 

Щодня  я оглядаю близько 20 майбутніх мам. Є такі жінки, які ходять  на УЗД майже кожен тиждень, щоб подивитися, як там дитинка, – розповідає лікар-перинатолог Христина Хомич. –  Ми їм пояснюємо, що в цьому немає потреби. Якщо майбутня мама дуже переживає за те, як проходить вагітність, то цілком можна обмежитися оглядом лікаря.  Наприклад, серцебиття плоду зовсім не конче прослуховувати за допомогою УЗД, для цього є фетоскоп, нешкідливий для майбутньої дитини. Щоб визначити передлежання та положення плоду в матці, також не потрібно УЗД, лише руки грамотного акушера. Звичайно, є виняткові випадки, коли УЗД справді необхідне: схильність до спадкових захворювань, народження в родині дітей з аномаліями розвитку, вплив на жінку радіаційного випромінювання або хімічних агентів, перенесення важких захворювань і вірусних інфекцій, хронічні захворювання матері, такі як цукровий діабет, фенілкетонурія тощо.

 

Рекомендований час  тривалості огляду дитинки – півгодини. Проте самі лікарі розуміють, що часто в цьому немає потреби, тому обмежують тривалість до 10-15 хв. На першому УЗД , яке, як правило, проводять після 12 тижня, лікар перевіряє , чи немає важких патологій плоду, а також оцінює роботу серця і системи кровообігу, дивиться, чи видно носову кістку, звертає увагу на обрис голови, тулуба, кінцівок дитини. Найважливішим є друге УЗД, яке рекомендоване після 20 тижня. Лікар оцінює об’єм навколоплідних вод, величину плоду. Стать дитини на цьому терміні вагітності вдається визначити в 70-80% випадків.

 

Хороший лікар, звичайно, не завжди говорить всю інформацію, яку побачить на екрані апарату, – переконана Христина Хомич.  – Наприклад, транзиторні стани дитини. Важко пояснити мамі, що це взагалі таке, тому стараємося не навантажувати матусь інформацією, яка призведе до хвилювань. Коли бачимо, що вагітність завмерла чи дитинка нежива, то ніколи не направляємо жінку на переривання вагітності, а рекомендуємо звернутися ще до іншого лікаря для підтвердження.  Відповідальність за такий діагноз візьме не кожен фахівець.
За словами Христини Хомич,  тішить, що тепер  70 % жінок приходять  на обстеження з  чоловіками.  Радіють за малюків навіть бурхливіше, ніж мама, особливо коли побачать, як рухаються ніжки, ручки. Щоправда, лікар може заборонити бути присутнім чоловікові при огляді – у кожного фахівця свої погляди. Інколи і жінки почуваються незручно, тому  просять почекати їх у коридорі. 

 

Проте пані Христина переконана  -  спільне УЗД зближує. І є стимулюючим кроком до партнерських родів, які набувають більшої популярності. Пані Хомич сама виховує двох діточок, останнього малюка народжувала разом з чоловіком.  Партнерські роди тільки зблизили подружжя, однак не можна стверджувати, що такий варіант підходить усім.  До такої події потрібно готуватися разом, відвідувати спеціальні курси, які діють при жіночій консультації.

 

Тему досліджувала Оксана Романенчук


Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1293
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1019
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2031
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3512
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1310
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1295

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1612

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

463

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1104

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1274
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

478
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2641
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

569
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1478
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

651
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15346
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

458
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

536
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1324 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

504