Чи допоможе УЗД народити здорового малюка?

 

Чи варто робити УЗД? Чи не пошкодить ультразвукова діагностика моїй дитині? Ці питання ставить перед собою кожна жінка, яка готується опанувати найчудовішу професію –  стати мамою.

 

Проте  лікарів хвилює інше: чимало  майбутніх матусь можуть використовувати можливості диво-апарата зі  своєю, майже розважальною метою: для фото та відеофільму про внутрішньоутробне життя малюка.
Грамотний лікар навряд чи дозволить майбутній мамі робити УЗД щомісяця. А така спокуса, на жаль, з’являється. Згідно зі статистикою, більшість матерів роблять ультразвукове обстеження не 2-3 рази за всю вагітність, а значно частіше.

 

Щодня  я оглядаю близько 20 майбутніх мам. Є такі жінки, які ходять  на УЗД майже кожен тиждень, щоб подивитися, як там дитинка, – розповідає лікар-перинатолог Христина Хомич. –  Ми їм пояснюємо, що в цьому немає потреби. Якщо майбутня мама дуже переживає за те, як проходить вагітність, то цілком можна обмежитися оглядом лікаря.  Наприклад, серцебиття плоду зовсім не конче прослуховувати за допомогою УЗД, для цього є фетоскоп, нешкідливий для майбутньої дитини. Щоб визначити передлежання та положення плоду в матці, також не потрібно УЗД, лише руки грамотного акушера. Звичайно, є виняткові випадки, коли УЗД справді необхідне: схильність до спадкових захворювань, народження в родині дітей з аномаліями розвитку, вплив на жінку радіаційного випромінювання або хімічних агентів, перенесення важких захворювань і вірусних інфекцій, хронічні захворювання матері, такі як цукровий діабет, фенілкетонурія тощо.

 

Рекомендований час  тривалості огляду дитинки – півгодини. Проте самі лікарі розуміють, що часто в цьому немає потреби, тому обмежують тривалість до 10-15 хв. На першому УЗД , яке, як правило, проводять після 12 тижня, лікар перевіряє , чи немає важких патологій плоду, а також оцінює роботу серця і системи кровообігу, дивиться, чи видно носову кістку, звертає увагу на обрис голови, тулуба, кінцівок дитини. Найважливішим є друге УЗД, яке рекомендоване після 20 тижня. Лікар оцінює об’єм навколоплідних вод, величину плоду. Стать дитини на цьому терміні вагітності вдається визначити в 70-80% випадків.

 

Хороший лікар, звичайно, не завжди говорить всю інформацію, яку побачить на екрані апарату, – переконана Христина Хомич.  – Наприклад, транзиторні стани дитини. Важко пояснити мамі, що це взагалі таке, тому стараємося не навантажувати матусь інформацією, яка призведе до хвилювань. Коли бачимо, що вагітність завмерла чи дитинка нежива, то ніколи не направляємо жінку на переривання вагітності, а рекомендуємо звернутися ще до іншого лікаря для підтвердження.  Відповідальність за такий діагноз візьме не кожен фахівець.
За словами Христини Хомич,  тішить, що тепер  70 % жінок приходять  на обстеження з  чоловіками.  Радіють за малюків навіть бурхливіше, ніж мама, особливо коли побачать, як рухаються ніжки, ручки. Щоправда, лікар може заборонити бути присутнім чоловікові при огляді – у кожного фахівця свої погляди. Інколи і жінки почуваються незручно, тому  просять почекати їх у коридорі. 

 

Проте пані Христина переконана  -  спільне УЗД зближує. І є стимулюючим кроком до партнерських родів, які набувають більшої популярності. Пані Хомич сама виховує двох діточок, останнього малюка народжувала разом з чоловіком.  Партнерські роди тільки зблизили подружжя, однак не можна стверджувати, що такий варіант підходить усім.  До такої події потрібно готуватися разом, відвідувати спеціальні курси, які діють при жіночій консультації.

 

Тему досліджувала Оксана Романенчук


Коментарі (0)

25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

684
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

944
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

7478 14
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2416
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2320
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2550

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

402

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

748

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

845

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

547
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

248
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

425
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

526
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38023
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

403
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

542
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

700
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

247
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

357
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

288
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

981
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

625 1