Чи був Іван Франко безбожником?

 

 

 

Чим не подобається нова митрополія львівському історикові

 

Як рішучий противник проголошеної нещодавно главою УГКЦ Святославом Шевчуком Івано-Франківської митрополії заявив про себе львівський історик Василь Расевич. Власне, не самої митрополії, а її назви. Іван Франко, на переконання історика, був відомим антиклерикалом і атеїстом, отож назва «Івано-Франківська» нічим не пристойніша, ніж, наприклад, «Дніпродзержинська» чи «Ворошиловградська». Краще б, пропонує науковець, назвали нову митрополію якось нейтрально, Прикарпатська чи що…

 

Щоб надати своїм словам більшої ваги, Расевич посилається на спогади Антона Крушельницького, видані в київському видавництві «Дніпро» 1981 року. Якщо вірити цим спогадам, хитрющі клерикали не давали спокою поетові навіть на ложі смерті, намагаючись за всяку ціну навернути його до Бога. Піп Галущинський, скажімо, умовляв Франка помиритися з Богом і церквою хоча б перед кончиною. «А що на те сказала б молодіж, котру я ціле життя вчив не вірити в Бога?» - начебто рішуче заперечив священикові поет. І так і помер невисповіданий, нерозкаяний. Як і личить «головному пропагаторові виразного атеїзму».

 

Це, повторюю, якщо вірити спогадам комуніста А. Крушельницького. Расевич їм охоче вірить. Але ж не всі такі легковірні, як львівський історик…

 

 

Як помирав поет

 

Греко-католицький священик Галущинський справді відвідував смертельно хворого поета. Однак, окрім спогадів А. Крушельницького, є куди достовірніші свідчення цих відвідин. Хоча б стаття Р. Луканя «Д-р Іван Франко і василіани», що вийшла у Львові ще до 1939-ого. У ній стверджується, що Франко «зажартував» собі з пропозиції о. Галущинського прийняти сповідь і «скоро перевів розмову на щось інше; час від часу тратив притомність…».

 

Жодних чи то заборон, чи якоїсь анафеми церква на поета не накладала, він удостоївся церковного похорону. І даремно зловтішається Расевич з того факту, що митрополит Андрей Шептицький не відвідав похорону. Митрополит, як відомо, перебував тоді далеко від Львова, в російському засланні. А щойно повернувся з Росії до стольного Києва, відслужив заупокійне богослужіння за душу спочилого Франка.

 

Не складні стосунки вмирущого з церковним кліром є тут, зрештою, основоположною річчю. А те, що відходив наш Каменяр в інший світ у крайній нужді, навіть одягнути не було в що покійного. Поляки, кажуть, мстиво рекомендували українцям: «Ідіть подивіться, в яких злиднях помирає ваш найбільший поет».

 

 

Радикали не проти релігії

 

Франко, як знаємо, перебував у радикальній партії, а радикалів любили пов’язувати з безбожниками. Та загляньмо хоча б у його статтю «Радикали і релігія». «Радикали ніколи не виступали і не виступають, - твердить її автор, - ані проти віри в Бога, ні проти жадної основи правдивої релігійності». У цій же статті дано чудове визначення релігії: «Релігією називається не тільки віра в якісь надземні вищі істоти… До релігії належить також чуття, любов до тої вищої сили і до інших людей, любов до добра і справедливості, а в кінці також добра воля, постанови жити й самому так, щоб наближувати себе й інших до тої вищої істоти».

 

Якщо виходити з цього визначення, то правдивих релігійних людей у нас набереться не так і багато. Віра ж без діла мертва, а далеко не кожен з нас дбає про те, щоб зміцнювати свою віру добрими справами, змагати до справедливості. Релігійність самого Франка під цим оглядом не підлягає сумніву. Цілком можливо, що в Галичині він був одним з небагатьох по-справжньому релігійних людей свого часу.

 

 

Ішов до Бога своєю дорогою

 

Поки що не доводилося читати нічого змістовнішого на тему «Іван Франко і релігія», ніж проповідь владики УГКЦ Ігоря Возьняка, проголошена з нагоди 150-их роковин поета. Дехто бачить тільки ті Франкові твори, непокоїться владика, в яких він вірив у соціалізм власного авторства і гадав, що наука буде провідником людей, а віра й релігія зникнуть як непотрібні. Інші стараються бачити тільки того Франка, який був приятелем священиків, співав з дяками в церкві.

 

Але Франко значно складніший, він не поміщається в жодні придумані рамки. Так, і «Мойсей», і «Страшний суд» важко назвати поемами класичного християнина. Масонський дух і символіку зауважують у «Каменярах», що можна зарахувати до помилок молодості. А прочитайте вірш «Хрест» - і ви легко зміните думку про масонську спрямованість автора. Бо хіба масони вірять у спасенну силу хреста? Хіба безбожники співають хвалу знакові спасіння?

 

Зрештою, згадаймо ще одні спомини про Франка, видані 1926 року у Львові о. Волянським. «При полемічній дебаті про віру, - пише отець, - Франко не забирав слова, а коли полеміка заходила до точки кипіння, тоді казав: «Лишім ми віру нашому народові, бо то є ще один амальґам, який його держить».

 

І буквально ще одна цитата. Як свідчить Франків небіж Василь, син Онуфрія, «в одній кімнаті Франкового дому висів образ Богоматері, обвішаний вишиваними рушниками, перед ним стояла лямпадка». От вам і безбожник!

 

В Івана Франка, який запевняв, що «молитва – слаба там підмога, де лиш розум і труд у пригоді стає», була своя дорога до Бога. Дорога терниста, звивиста, повна революційного пориву… Але назвати це вульгарним атеїзмом – дуже погрішити проти істини.

 

Дмитро КАРП’ЯК, коломияВЕБ


22.12.2011 Дмитро КАРП’ЯК 6986 6
Коментарі (6)

Бонд 2011.12.22, 20:18
Франко був масоном (як і Шевченко, Котляревський, Сковорада і багато інших). А масони зовсім не безбожники, а найсвітліші люди, які зберігають давню традицю Любові до Бога.
ХХХ 2011.12.22, 20:37
http://imhotep.if.ua/
Марія 2011.12.23, 12:19
В Україні немає жодного генія,якого б не пробували скинути з п,ядисталу .Шевченко-вурдалак і кровопивець, Мазепа - зрадник, навіть Володимир Великий гвалтував когось там "на глазах у почтенной публики".Як правило, роблять це чужинці. Цілі їх зрозумілі, але коли до цього долучаються і "патрійоти", то це вже перебор.Особливо, якщо факти непереконливі...
НИК 2011.12.23, 20:48
п.МАРІЇ -ПОВАГА. А ПО тов.РАСЄВІЧУ ВИ НЕ ПОМИЛИЛИСЬ. ВІН ПІВПОЛЯК. А ПО ВИХОВАНЮ ЧИСТИЙ ПОЛЯК. ЇГО ЧАСТО ДРУКУЄ ШОВІНІСТ. "КУРЄР ҐАЛІЦІЙСКИ" АБО ЇГО ЦИТУЄ. А ПРИКИДАЄСІ НАШИМ ЯК У ІФ- КАФАРСКИЙ.
Брама 2011.12.25, 21:50
Які в нас мудрегелики на місцевому рівні!Напівполяк,чистий поляк! Ось які мудрі оприділення.Я не поляк,але все,що побудовано в Станіславі,чим ми гордимося це поляками.А як ви розуміете нпівГуцул-немитий,або чистий Гуцул трошки помитий???Отже не шукайте ворогів,а мийтеся бо не можливо в автобус зайти.Гуцули мають жити своім розумом і переіменувати в місто Станіслав,тоді і метрополія буде називатися красиво Станіславська.Ми ще до сьогоднішнього дня не можемо вийти з під радянського напрямку,це дуже поважають продажні гуцули-лизуни у вазеліні.Всі нормальні громадяни переіменували своі міста і повернули історичні назви.А Івану Франку буде памятник в Станіславі -це дуже по-панськи.І Гуцулів не будуть називати НЕМИТИМИ!Думаймо і приймаем рішення,люди навіть гроші будуть здавати.Рушаймо паньство якщо хочете так називатися!!!
ПАН!!! 2011.12.25, 22:08
Іван Франко спочивае вічним сном у ЛЬВОВІ.Але чомусь ніхто і думки не мав переіменовувати місто.ЧОМУ?Та тому,що розум переміг і людська гідність.Я думаю,що львівяни і ліпше шану складають І.Франку!!!!!!!ДУМАЙМО............................,молодець Брама,
27.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту. А також поцікавилась в дієтологині Тетяни Чевалюк, як постити без шкоди для власного здоров’я.

403
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

776
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

638
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

1140
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

13530 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1646

СНО-ІІІ – Договір про скорочення наступальних озброєнь, який підписали РФ та США у 2010 році та спроба Росії його припинити.

204

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

407

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

439

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

910
28.03.2023

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту та дізналась, з якими викликами довелось зіткнутись молодій сім’ї.  

101
27.03.2023

Мета Великого посту полягає у приготуванні до святкування Великодня, а сам піст — має сенс очищення та покаяння.

211
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

344
28.03.2023

У вівторок, 28 березня, на вулиці Довженка відбулося офіційне звільнення церкви московського патріархату та її передача під управління Православної церкви України.

139
27.03.2023

Якщо подружжя переживає кризові моменти у сім’ї, священник радить прийти на розмову до фахівця.  

247
21.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

398
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

535
27.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3630
26.03.2023

Україна вимагає скликати Раду безпеки Організації Об’єднаних Націй у зв’язку з наміром Росії розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю.  

215
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

428
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

605
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

912