Кожного місяця українці оформляють в МФО близько 600 тис. мікрокредитів.
Сума позики найчастіше становить 5-6 тис. грн. Близько 30% користувачів позичають 10-12 тисяч гривень, приблизно 3% беруть в борг до 20 тисяч.
Відсоток тих, хто звертається за кредитом на невелику суму саме в мікрокредитні фінустанови, майже у два рази перевищує кількість українців, які по гроші до зарплати йдуть у банки. Чому на кредити в МФО попит більший, ніж на банківські, пояснюють результати свіжого соцопитування.
Причини популярності небанківських мікропозик
Зазначимо, що на ринку станом на червень нинішнього року працює понад 600 МФО. Це ліцензовані компанії, які спеціалізуються на видачі кредитів, використовуючи власні кошти. Кредити вони видають під досить високі відсотки. За даними аналітичного ресурсу kurs.com.ua, розмір процентної ставки становить до 4% на день. Крім того, існують додаткові комісії та суворі штрафи за порушення умов договору.
Проте, як свідчать дані соцопитування, в українців є серйозні підстави звертатися по гроші саме в МФО. Найчастіше це можливість отримати позику з поганою кредитною історією. Близько 40% тих, хто регулярно користується послугами мікрофінансових установ, назвали саме цю причину. Приблизно третина учасників опитування віддає перевагу МФО тому, що не має офіційних доходів.
Серед основних причин клієнти небанківських фінустанов назвали й такі:
-
доступність — компанії зазвичай працюють цілодобово та без вихідних, звернутися можна онлайн. Цей фактор особливо важливий для мешканців віддалених сіл, оскільки доступ до банків для них зазвичай ускладнений;
-
швидкість — процес перевірки документів та оформлення договору займає 15-25 хвилин. Гроші приходять на банківську картку впродовж пів години;
-
невелика кількість документів — обов’язковими є паспорт, ідентифікаційний код та реквізити банківської картки.
Близько 50% з тих, хто цьогоріч вперше взяв кредит в МФО, зазначили: зробили це, бо знають про запровадження нових законодавчих норм. Йдеться про закон, який обмежує граничний розмір відсоткової ставки за кредитом та суму штрафів.
Попит на банківські кредити
Попри популярність мікрокредитів, українці позичають і в банків. Звертаються до них, якщо потрібна значна сума. Наприклад, на придбання великої побутової техніки, меблів чи автомобіля. Люди, які мають зарплатні та кредитні картки нерідко оформляють покупку частинами. Таким чином отримують товар практично без переплати.
Банківські кредити складніше оформити: потрібно більше документів та часу. Але вони значно дешевші, ніж в МФО, і видають їх на довший термін.
Тому клієнтами банків є переважно люди, які мають стабільні доходи та хорошу кредитну історію. Ті, хто бере кредити в банках, не хочуть ризикувати через високі проценти та комісії. Позику вони планують заздалегідь, тому воліють витратити час, щоб отримати більш вигідні умови.
Реклама