Чому українці звертаються за позикою в МФО: дані соцопитування

Кожного місяця українці оформляють в МФО близько 600 тис. мікрокредитів.

Сума позики найчастіше становить 5-6 тис. грн. Близько 30% користувачів позичають 10-12 тисяч гривень, приблизно 3% беруть в борг до 20 тисяч.

Відсоток тих, хто звертається за кредитом на невелику суму саме в мікрокредитні фінустанови, майже у два рази перевищує кількість українців, які по гроші до зарплати йдуть у банки. Чому на кредити в МФО попит більший, ніж на банківські, пояснюють результати свіжого соцопитування. 

Причини популярності небанківських мікропозик

Зазначимо, що на ринку станом на червень нинішнього року працює понад 600 МФО. Це ліцензовані компанії, які спеціалізуються на видачі кредитів, використовуючи власні кошти. Кредити вони видають під досить високі відсотки. За даними аналітичного ресурсу kurs.com.ua, розмір процентної ставки становить до 4% на день. Крім того, існують додаткові комісії та суворі штрафи за порушення умов договору.

Проте, як свідчать дані соцопитування, в українців є серйозні підстави звертатися по гроші саме в МФО. Найчастіше це можливість отримати позику з поганою кредитною історією. Близько 40% тих, хто регулярно користується послугами мікрофінансових установ, назвали саме цю причину. Приблизно третина учасників опитування віддає перевагу МФО тому, що не має офіційних доходів.

Серед основних причин клієнти небанківських фінустанов назвали й такі:

  • доступність — компанії зазвичай працюють цілодобово та без вихідних, звернутися можна онлайн. Цей фактор особливо важливий для мешканців віддалених сіл, оскільки доступ до банків для них зазвичай ускладнений;

  • швидкість — процес перевірки документів та оформлення договору займає 15-25 хвилин. Гроші приходять на банківську картку впродовж пів години;

  • невелика кількість документів — обов’язковими є паспорт, ідентифікаційний код та реквізити банківської картки.

Близько 50% з тих, хто цьогоріч вперше взяв кредит в МФО, зазначили: зробили це, бо знають про запровадження нових законодавчих норм. Йдеться про закон, який обмежує граничний розмір відсоткової ставки за кредитом та суму штрафів.

Попит на банківські кредити 

Попри популярність мікрокредитів, українці позичають і в банків. Звертаються до них, якщо потрібна значна сума. Наприклад, на придбання великої побутової техніки, меблів чи автомобіля. Люди, які мають зарплатні та кредитні картки нерідко оформляють покупку частинами. Таким чином отримують товар практично без переплати. 

Банківські кредити складніше оформити: потрібно більше документів та часу. Але вони значно дешевші, ніж в МФО, і видають їх на довший термін.

Тому клієнтами банків є переважно люди, які мають стабільні доходи та хорошу кредитну історію. Ті, хто бере кредити в банках, не хочуть ризикувати через високі проценти та комісії. Позику вони планують заздалегідь, тому воліють витратити час, щоб отримати більш вигідні умови.

Реклама


18.07.2024 612
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2599
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1624 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3696
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5486
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1714
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2124

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

214

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

227

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

425

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

914
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

513
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

796
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2497 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

561
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

902
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4947
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

764
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

691
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

626
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

428
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

754
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

915 2