Чому українці звертаються за позикою в МФО: дані соцопитування

Кожного місяця українці оформляють в МФО близько 600 тис. мікрокредитів.

Сума позики найчастіше становить 5-6 тис. грн. Близько 30% користувачів позичають 10-12 тисяч гривень, приблизно 3% беруть в борг до 20 тисяч.

Відсоток тих, хто звертається за кредитом на невелику суму саме в мікрокредитні фінустанови, майже у два рази перевищує кількість українців, які по гроші до зарплати йдуть у банки. Чому на кредити в МФО попит більший, ніж на банківські, пояснюють результати свіжого соцопитування. 

Причини популярності небанківських мікропозик

Зазначимо, що на ринку станом на червень нинішнього року працює понад 600 МФО. Це ліцензовані компанії, які спеціалізуються на видачі кредитів, використовуючи власні кошти. Кредити вони видають під досить високі відсотки. За даними аналітичного ресурсу kurs.com.ua, розмір процентної ставки становить до 4% на день. Крім того, існують додаткові комісії та суворі штрафи за порушення умов договору.

Проте, як свідчать дані соцопитування, в українців є серйозні підстави звертатися по гроші саме в МФО. Найчастіше це можливість отримати позику з поганою кредитною історією. Близько 40% тих, хто регулярно користується послугами мікрофінансових установ, назвали саме цю причину. Приблизно третина учасників опитування віддає перевагу МФО тому, що не має офіційних доходів.

Серед основних причин клієнти небанківських фінустанов назвали й такі:

  • доступність — компанії зазвичай працюють цілодобово та без вихідних, звернутися можна онлайн. Цей фактор особливо важливий для мешканців віддалених сіл, оскільки доступ до банків для них зазвичай ускладнений;

  • швидкість — процес перевірки документів та оформлення договору займає 15-25 хвилин. Гроші приходять на банківську картку впродовж пів години;

  • невелика кількість документів — обов’язковими є паспорт, ідентифікаційний код та реквізити банківської картки.

Близько 50% з тих, хто цьогоріч вперше взяв кредит в МФО, зазначили: зробили це, бо знають про запровадження нових законодавчих норм. Йдеться про закон, який обмежує граничний розмір відсоткової ставки за кредитом та суму штрафів.

Попит на банківські кредити 

Попри популярність мікрокредитів, українці позичають і в банків. Звертаються до них, якщо потрібна значна сума. Наприклад, на придбання великої побутової техніки, меблів чи автомобіля. Люди, які мають зарплатні та кредитні картки нерідко оформляють покупку частинами. Таким чином отримують товар практично без переплати. 

Банківські кредити складніше оформити: потрібно більше документів та часу. Але вони значно дешевші, ніж в МФО, і видають їх на довший термін.

Тому клієнтами банків є переважно люди, які мають стабільні доходи та хорошу кредитну історію. Ті, хто бере кредити в банках, не хочуть ризикувати через високі проценти та комісії. Позику вони планують заздалегідь, тому воліють витратити час, щоб отримати більш вигідні умови.

Реклама


18.07.2024 779
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2794
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20945
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1836
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1307 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2325
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3981

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

619

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2089

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

775

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1376
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

436
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

962
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24463
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

698
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

707
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

656
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

796
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8146
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

704 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

844
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2127 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

792