Чистий Четвер 2021: історія, традиції, обряди

Під час богослужінь цього дня згадують одну із найважливіших євангельських подій - Таємну вечерю.

Останній тиждень перед Великоднем називається Страсною седмицею, а випереджає її свято Входу Господнього в Єрусалим або Вербна неділя, інформує Фіртка з посиланням на korrespondent.

У 2021 році вона триватиме з 26 квітня по 1 травня. Кожен день Страсної седмиці називається Великим, має особливий духовний зміст і присвячений спогадам про останні дні земного життя, смерть і поховання Христа.

Великий або Чистий Четвер випадає на 29 квітня. У цей день згадуються Таємна вечеря, на якій Ісус Христос встановив таїнство Євхаристії і зробив обмивання ніг учнів, молитва сина Божого в Гефсиманському саду і зрада Іуди.

Історія свята

Згідно з Євангеліями, за три дні до розп'яття Ісус зібрав апостолів на останню трапезу - Таємну вечерю. Того вечора Спаситель омив ноги учням, показавши тим самим приклад братської любові і смиренності, розділив з ними хліб і вино, а також сказав, що хтось із них найближчим часом видасть його.

Так і сталося: в ніч з четверга на п'ятницю Юда Іскаріот продав Ісуса за 30 срібняків.

Традиції

Віряни пов'язують цей день з оновленням і всепрощенням перед стратою Ісуса. У Великий четвер до сходу сонця треба вмитися і скупатися - символічно очиститися від гріхів. Також важливо сходити в храм на сповідь і прийняти причастя.

У цей день починають активно готуватися до Великодня: проводять генеральне прибирання, влаштовують прання, викидають все непотрібне і старе.

Люди вірили, що велике прибирання в будинку допоможе позбутися негативу і поганих думок.

Крім того, в Чистий четвер тричі перераховували всі гроші, які є в будинку: до сходу сонця, опівдні і після заходу сонця. Вважалося, що після цього цілий рік в сім'ї буде достаток і благополуччя.

Головна традиція Чистого четверга - випічка великодніх пасок і фарбування яєць. Якості випічки надавали великого значення: якщо паска виходила пишною - чекали щасливого і благополучного року, якщо черствою - хвороб і невдач.

Що не можна робити в Чистий четвер

У Великий четвер не можна давати в борг і віддавати в користування щось зі своїх речей - тим самим можна віддати достаток і щастя.

Заборонені вживання алкоголю і галасливі свята.

Обряди

  • Щоб зняти із себе порчу, треба вмитися до заходу, примовляючи: "змиваю те, що на мене напустили, те, чим душа і тіло томиться, все Чистим четвергом знімається".
  • Від частих сварок в сім'ї брали хліб, сипали на нього сіль і говорили: "солю, солю, посипаю, щастя і спокій в дім повертаю".
  • Якщо вранці вмитися милом з екстрактом верби, магнолії або лимона, то цілий рік хвороби будуть оминати.
  • Щоб позбавити будинок злих духів і іншої нечисті, можна запалити гілочки ялівцю.
  • Щоб надовго зберегти красу, здоров'я і квітучий вигляд, треба вмитися водою з тазу, в який попередньо кинули срібну ложку, прикрасу або монетку.


Читайте також:

Великдень на Прикарпатті: які обмеження діятимуть у церквах, розклад богослужінь та графік руху транспорту (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)


29.04.2021 1511
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2270
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19209
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1716
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1192
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2251
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3838

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1971

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

674

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1291

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1453
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

365
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

881
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24381
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

610
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

600
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

737
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1631
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8019
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

444
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

762
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2025 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

723