Чим небезпечний укус кліща? Консультує інфекціоніст

Вибратися із друзями на пікнік або ж просто прогулятися із сім’єю у парку, помедитувати лежачи на траві, або допомогти мамі поратися у саду. В уяві одразу ж хвилею накриває відчуття спокою та тепла, позитиву та приємних вражень.

От тільки після такого виду дозвілля ми часто зустрічаємо маленьку «проблему» на шкірі, а саме кліща.

«Чим може бути небезпечний укус кліща?» - спитаєте ви. Що ж, присідайте зручніше, а я спробую детально та доступно прояснити усі проблеми, до яких може призвести банальний кліщ.

Як розпізнати укус кліща?

Кліщ – це представник павукоподібних членистоногих, який має округле тільце і 4 пари ніжок. Кліщі бувають різних розмірів: від кількох міліметрів аж до 1,5 см. Кліщі мають свій цикл розвитку, зауважте, що небезпечними для людей є саме дорослі особини.

Знайти проблему у вигляді кліща можна переважно у травах, лежачи на землі, або прогулюючись рівнинами з високими травами. Знайти їх у кущах чи на дереві можна у дуже рідких випадках.

Особливо шкідник ласий до тонких ділянок шкіри, які легко прокусити: у згинах, за вухом, на сідницях, на передпліччях, у пахових зонах.

Кліщі підступні тим, що людина фактично не відчуває укусу, на відміну від бджіл чи комарів, адже у слині кліща є знеболюючі речовини. А отже, побачити кліща людина може навіть через декілька годин.

Як видалити кліща?

Звісно, існують спеціальні і дійсно ефективні пристрої по типу гачка, завдяки яким можна правильно видалити кліща. Але! На жаль, люди, які не мають досвіду і напрацьованих навичок тільки загострюють проблему, відриваючи тільце і залишаючи голівку кліща у шкірі.

Тому я не буду розказувати про вакуум, щипці і гачки, а одразу наголошую: побачите кліща – зверніться до лікаря. Вам професійно видалять цю неприємність і допоможуть у плані профілактики інфекційних ускладнень.

Які інфекційні захворювання можуть виникати внаслідок укусу кліща?

Усі знають про найбільш поширену трансмісивну інфекцію в нашому регіоні – хворобу Лайма або ж кліщовий бореліоз. Вірно, захворювання виникає після проникнення інфекції із слиною кліща.

Запідозрити захворювання можна по характерній кільцевидній плямі навколо місця укусу. Пацієнт буде скаржитися на біль, набряк та свербіж у місці укусу.

Хвороба Лайма небезпечна тим, що згодом уражає серцево-судинну систему, нервову систему та суглобовий апарат. Захворювання є вкрай небезпечним, тому не раджу нехтувати питанням вторинної профілактики!

Також звертаю вашу увагу на досить вражаючий список захворювань, які можуть стати наслідком укусу невинного кліща:

  • Поворотний тиф – захворювання, що перебігає із тривалими періодами гарячки (аж до 40⁰С), що змінюються періодами нормальної температури, сильною інтоксикацією, нездужанням, болем у суглобах. На місці укусу формується червоний вузлик, оточений геморагічним вінчиком;
  • Кліщовий енцефаліт – тяжке захворювання, що уражає центральну нервову систему і за лічені дні може призвести до непоправних наслідків. Починається із гарячки та інтоксикаційного синдрому, поступово розвивається загально мозкова симптоматика;
  • Конго-Кримська геморагічна лихоманка – гарячка, біль у м’язах та суглобах, почервоніння обличчя та шиї, жовтяниця, нудота та блювання;
  • Бабеозіс – захворювання, яке окрім всіх вищеперерахованих симптомів характерне також розладами гемостазу, анемією.

Також описані такі захворювання, як колорадська лихоманка, людський гранулоцитарний анаплазмоз, марсельська гарячка, точкова гарячка та ін., проте вони не поширені на території України.

Як вберегтися від укусу кліща?

Повністю уникати прогулянок на свіжій природі я не змушую. Але наполегливо прошу, щоб ви обирали місця із низькою травою, або вже на крайній випадок надійно захищали оголені ділянки тіла одягом (замість шортів із сандалями беремо зручні штани, шкарпетки та кросівки). Непогану ефективність проявили спеціальні репеленти, які відлякують кліщів і не несуть шкоди для людини. Не полінуйтеся придбати такий в аптеці та обробити шкіру перед прогулянкою.

Після кожної прогулянки завжди знімайте увесь одяг (у якому ще міг заблукати кліщ), та ретельно оглядайте кожну ділянку тіла, навіть важкодоступні. Особливу увагу звертаємо на комір, лінію шкарпеток, лінію білизни, вуха, шкіру голову і волосяний покрив на голові. Виявивши кліща, не займайтеся самодіяльністю, а одразу зверніться до лікаря.

Які симптоми мають вас насторожити?

Якщо ви помітили низку наступних симптомів і можете пов’язати їх із прогулянкою, яка була не більше 2 тижнів тому, то одразу зверніться за допомогою до інфекціоніста:

  • поява кільцевидної еритеми;
  • поява геморагічного висипу;
  • лихоманка нез’ясованого ґенезу;
  • сильні головні болі;
  • жовтушність склер та шкіри;
  • нудота та блювання;
  • сильний біль у м’язах та суглобах.

Не зволікайте, адже ваше здоров’я під серйозним ударом! Вчасне звернення до лікаря допоможе усунути проблему та відновити ваше нормальне самопочуття.

Яка профілактика рекомендована при укусі кліща?

Якщо кліщ вже встиг вас вкусити, лікарі рекомендують проведення ВТОРИННОЇ профілактики, особливо у періоди підвищення активності іксодових кліщів. Вторинна профілактика полягає у індивідуально підібраній антибіотикотерапії.

Для первинної профілактики кліщового енцефаліту (тобто ДО укусу) лікарі рекомендують вакцинацію.

Ефективність вакцини досить висока і зводить ризики захворювання фактично до нуля.

Нагадую, що з проблемою укусу кліща ви можете звернутися до лікарів Оксфорд Медікал. Ми допоможемо вам якісно та безболісно видалити шкідника і провести надійну профілактику вищезгаданих захворювань.

Бережіть себе! Нехай прогулянки запам’ятаються тільки позитивними враженнями, а не проблемними шкідниками! Будьте здорові!

Піскорська Галина Василівна, 

лікар-інфекціоніст Оксфорд Медікал Прикарпаття

Партнерський матеріал

 


14.06.2022 895
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2837
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20979
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1931
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1314 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2335
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4003

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

639

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2109

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

788

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1381
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

76
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

441
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

974
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

84
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

715
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

713
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

660
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8153
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

727 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

849
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2132 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

797