Чи приїде до хворого оновлена швидка

У проекті Державного бюджету на 2019 рік на фінансування екстреної медичної допомоги передбачено близько 6 млрд грн. Додатково планується виділення 922,5 млн грн для розвитку системи екстреної медичної допомоги. Реалізація запланована на 5 років і почнеться поступово з 2019 року.


Модернізація диспетчерської служби

Для того, щоб екстрена медична допомога відповідала світовим стандартам та викликам, буде створена єдина електронна система “Централь 103”. Задачею системи буде покращення взаємодії між усіма ланками екстреної медичної допомоги, передусім – на рівні регіональних оперативно-диспетчерських служб.

В наступному році система почне працювати у тестовому режимі у Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській, Харківській, Херсонській областях та місті Києві.  Після завершення тестового періоду до системи підключать й інші регіони, і врешті-решт вона буде інтегрована до глобальної системи “Електронне здоров’я”.

На сьогодні, вся статична інформація про виклики та виїзди бригад допомоги зберігається в паперовому вигляді, результатом чого є проблема недостовірної статистики та відсутність можливості її аналізу. Також оперативно-диспетчерські служби різних областей не обмінюються інформацією між собою. Це призводить до того, що у випадку ДТП на кордоні областей виїжджає не найближча бригада. Це призводить до значних часових втрат і втрачених життів.

Більше того, частина областей взагалі не має єдиних регіональних диспетчерських центрів, що робить координацію екстреної медичної допомоги надзвичайно проблемною.

“Найважливіше, що забезпечить “Централь 103” – це збір достовірної та оперативної статистичної інформації в електронному вигляді, повністю позбувшись паперових звітів. Крім того, внаслідок впровадження системи, при надзвичайних подіях з’явиться можливість різним областям координувати свою роботу між собою та оперативно залучати працівників інших екстрених служб. Важливо також, що екстрену допомогу зможуть викликати люди з порушенням слуху та мови”, – каже Роман Ланський, керівник проекту з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб ЕМД. 

Кол-центри замінять виклики швидкої

Для збільшення доступності медичної допомоги для пацієнтів, планується створення колл-центру, де медпрацівники будуть надавати консультації та загальні рекомендації пацієнтам, стан яких не загрожує життю. Такі центри вже працюють в деяких регіонах. Їхня робота дозволяє зменшити кількість непрофільних викликів швидкої допомоги.

Варто пам’ятати, що основне завдання екстреної медицини – допомогти пацієнту максимально швидко та якісно, коли існує значна загроза його життю та здоров’ю. Лише такі випадки називаються екстреними. Бригада швидкої допомоги має доїхати до пацієнта протягом 10 хвилин у місті або протягом 20 хвилин – у сільській місцевості.

Одне з найбільш обговорюваних питань, чи буде виїжджати швидка на підвищений тиск та високу температуру? Адже, якщо такі стани не супроводжуються додатковими загрозливими симптомами, вони вважаються неекстреними.

Звичайно, що жоден пацієнт не залишиться без медичної допомоги. Для того, аби швидко отримати допомогу у випадку загострення хронічної хвороби або легкого нездужання, пацієнтам радять звертатись до своїх сімейних лікарів, якщо йдеться про робочі години.
Втім, якщо на регіональному рівні не визначений механізм надання медичної допомоги в неекстрених випадках, до таких пацієнтів виїжджає бригада екстреної медичної допомоги до  1 години з моменту отримання звернення.

Впровадження сучасних галузевих стандартів

На сьогодні при прийнятті рішень медичні працівники мають керуватись протоколами та іншими документами, що стандартизують медичну допомогу. Багато з цих документів застарілі, неактуальні та не враховують останні наукові дослідження і розробки.

Для надання якомога кращого рівня екстреної медичної допомоги будуть адаптовані та впроваджені міжнародні клінічні протоколи. Важливим  буде протокол диспетчеризації – послідовний і логічний порядок запитань диспетчера, який дозволяє максимально чітко і швидко зрозуміти медичні потреби пацієнта.  

Впровадження навчальної програми «Перший на місці події»

Першу допомогу повинні вміти надавати якомога більше людей.  Найбільше потрібен цей людям, які потенційно можуть опинитись першими на місці події: поліція, рятувальники, професійні водії, залізничні провідники, стюарди, освітяни тощо.

Перша допомога, яка надається протягом 3-5 хвилин може значно збільшити шанси потерпілих вижити в наслідок невідкладної ситуації. Саме тому Міністерство охорони здоров’я розробило навчальну програму з першої допомоги – «Перший на місці події» та технічну можливість передати їм інформацію про ситуацію. Вже найближчим часом розпочнеться навчання співробітників поліції, а згодом – пожежників, освітян, водіїв тощо.

Який він – український парамедик?

Лінгвістичні суперечки і стереотипи, запозичені із зарубіжних фільмів, створили купу хибних уявлень щодо професії “парамедик”.

Парамедик в Україні повинен мати медичну освіту рівня бакалавра. Під час трьохрічного навчання парамедики навчатимуться надавати медичну допомогу саме в критичних для життя станах. Підготовка буде сфокусована на практичних навичках та відпрацюванню командної роботи. Їхні основні задачі – діагностувати загрозливий для життя стан, якісно надати медичну допомогу на місці події, стабілізувати пацієнта і безпечно транспортувати його до найближчої лікарні.

Тож яка відмінність парамедика від лікаря чи фельдшера? Фельдшер отримує середню медичну освіту, в якій лише частково закладені основи надання допомоги у невідкладних станах, бо це не єдина функція фельдшера. В свою чергу лікар отримує вищу медичну освіту протягом 6 років і лише 1,5 років відводиться для оволодіння навичками роботи в екстрених ситуаціях. Фактично, як лікар так і фельдшер, володіють ширшим переліком знань, але вони недостатньо сфокусовані на екстреній допомозі й подекуди не обізнані щодо сучасних методик врятування життя. Вже від вересня 2018 року підготовку парамедиків розпочали в Тернопільському державному медичному університеті імені І.Я. Горбачевського та Черкаській медичній академії.

Крім того, Міністерство охорони здоров’я розробило програму перепідготовки для фельдшерів, які сьогодні працюють в складі бригад екстреної допомоги. Програма спрямована на підвищення їх кваліфікації відповідно до міжнародних стандартів надання екстреної допомоги.

В свою чергу, водії, які працюють на швидкій, також можуть стати повноцінними членами бригади і після мінімального навчання у 3 тижні отримати кваліфікацію екстрених медичних техніків. Працівники, які пройдуть навчання сучасним методикам врятування життя, отримають підвищення зарплати, що власне і буде їхнім стимулом.

Що стосується лікарів швидкої, то вони зможуть і надалі працювати на своїх посадах у складах бригад екстреної медичної допомоги. Склад і кількість різних типів бригад – фельдшерських, парамедичних, лікарських, змішаних – визначатимуть на місцях керівники Центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Створення відділень невідкладної допомоги

Розвиток системи екстреної медичної допомоги також передбачає створення на базі лікарень інтенсивного лікування відділень медицини невідкладних станів, які будуть належним чином оснащені, а медичний персонал – готовий до надання медичної допомоги у режимі 24/7/365. У таких відділеннях пацієнт зможе перебувати не більше 24 годин, після чого його або буде виписано, або переведено до іншого відділення за профілем захворювання.

автор: Євген Гончар, аналітик Центру “Ейдос”


13.11.2018 1904
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1001
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2405
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2053
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2085
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6335 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2379 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

244

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1068

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1051

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1317
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

191
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

533
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1991
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26430
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

490
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10394 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7934
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

479
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

338
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

485
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

562
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1506