Чи потрібна маска: що кажуть фахівці

Коли розпочалася пандемія Covid-19, багато говорили про те, чи варто здоровим людям одягати маски на обличчя, щоб захистити себе. 


Чиновники в Китаї, Гонконгу та Тайвані рекомендували це в місцях скупчення людей, таких як автобуси або вагони метро. Декілька країн Східної Європи зобов'язали своїх громадян одягати маски у публічних місцях.

Проте експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я заявили, що такої потреби немає.

Уряд США також наполягав на носінні масок, але, здається, зараз ці вимоги пом'якшують.

У будь-якому випадку, популярність попиту на маски посилює їх дефіцит серед медичного персоналу, який найбільше їх потребує.

1. Чому вказівки від влади відрізняються? 

Прецедент дещо пояснює цю різницю. У східній Азії практика громадського користування медичними масками загальновідома. Він з'явився як конвенція під час епідемії важкого гострого респіраторного синдрому 2002-2003 рр., яка також була спричинена коронавірусом. З іншого боку, немає наукового консенсусу щодо цінності носіння маски на публіці.

Кілька невеликих досліджень свідчать про те, що широке використання масок для обличчя громадськістю може зменшити передачу вірусу при спалахах грипу та ГРВІ, які, як Covid-19, є респіраторними захворюваннями. Однак фактично докази не можна вважати переконливими.

2. Чому б не надіти одну, щоб бути у безпеці?

Багато медичних спеціалістів стверджують, що слід носити маски, особливо з огляду на докази того, що значна частина інфікованих новим коронавірусом не проявляє симптомів, і тому вони можуть бути носіями, залишаючись поза межами медзакладів. 

Інші стверджують, що безвідповідально, щоб представники громадськості купували маски, яких не вистачає для медиків та спецпрацівників.

Генеральний хірург США Джеронім Адамс повідомив у твіттері ще 29 лютого, "Серйозно люди - ПРИПИНІТЬ СКУПОВУВАТИ МАСКИ!" За його словами, дефіцит медичних працівників підвищує загальний ризик для громади: інфіковані лікарі можуть поширювати вірус на незаражених, і коли медики хворі, то не можуть доглядати за пацієнтами. Аргумент полягає в тому, що всім краще, якщо маски зарезервовані для тих, хто їх, потребує у першу чергу, і хто не може уникнути впливу людей, які заражені або можуть бути інфікованими.

3. Що стосовно немедичних масок?

Поки медичних масок не вистачає, деякі медичні спеціалісти пропонують людям у громадських місцях прикривати обличчя саморобними масками, виготовленими з бандани або шарфа.

Скотт Готліб, колишній уповноважений США з управління продуктами харчування та лікарськими засобами в адміністрації Трампа, схвалив цю ідею в плані, який він написав для Американського інституту підприємств. Адамс заявив в телевізійному інтерв'ю 1 квітня, що американські чиновники переглядали свої вказівки, і що носіння масок громадськістю не повинно відбуватися за рахунок медичних працівників.

4. Чи існує вимога щодо того, коли громадяни повинні носити маски?

Так: якщо людина кашляє або чхає.

Кашель - поширений симптом Covid-19, і новий коронавірус передається в дихальні краплі - бризки рідини, що розповсюджує заражена людина коли кашляє, чхає або навіть говорить.

Ці краплі зазвичай досить важкі, щоб одразу впасти на землю або навколишні поверхні. Зараження може статися, якщо краплі потрапляють у рот, ніс або, можливо, в око когось поблизу, безпосередньо чи від немитої руки, яка торкнулася забрудненого предмета чи поверхні. Коли пацієнти з діагнозом Covid-19 лікуються вдома, їм та людям, що їх доглядають рекомендують носити маски, коли вони знаходяться в одній кімнаті.

5. Які рекомендації для медичних працівників?

Медичні протоколи передбачають, що пацієнтів, які підозрюють у зараженні вірусом, який викликає Covid-19, ізолюють та дають маску.

Зазвичай це маски, які носять хірурги - нещільні, одного розміру. Це для захисту інших людей, вони захоплюють віруси, що містять респіраторні краплі. Медичні працівники, які мають справу з такими пацієнтами або з підтвердженими випадками, повинні носити спеціальну маску - респіратор, яка призначена для захисту користувача.

6. Чим відрізняються респіратори?

Вони бувають різних розмірів, щоб їх можна було прилаштувати до обличчя власника, щоб забезпечити щільне прилягання. Це змушує користувача дихати повітрям через фільтр пристрою, а не через щілини з боків. Вони призначені для запобігання потраплянню не тільки дихальних крапель, але й більш дрібних аерозольних частинок, які можуть переносити інфекційні збудники та перебувати деякий час у повітрі.

Респіратори незручно носити протягом тривалого періоду часу. Вони генерують тепло і чинять тиск на обличчя, а деякі люди вважають, що утруднюють дихання, що може зробити їх непридатними для тих, хто має серцеві та дихальні захворювання.

7. Як діють професіонали, коли мають справу з дефіцитом засобів індивідуального захисту?

Американські центри контролю та профілактики захворювань видали спеціальні вказівки щодо цього.

Заходи, які не відповідають звичайним стандартам, включають використання респіраторів, що перевищують призначений термін зберігання та носіння одного і того ж для відвідування кількох пацієнтів, не знімаючи його. Агентство заявило, що необмежене використання респіраторів може стати необхідністю. Також сказано, що останньою межею буде звернутися до неперевірених версій захисту, включаючи домашні маски. Деякі лікарні США вже прийняли цей варіант та закликали громадськість до шиття масок.

8. Як правильно використовувати маску?

Адамс сказав, що люди, які не навчаються, як ними користуватися, зазвичай багато разів доторкаються до обличчя, що може збільшити шанси заразитися коронавірусом.

Медичні працівники підкреслюють, що якщо ви збираєтеся використовувати маску, важливо зробити це правильно, щоб не заразитися через контакт з нею: одягайте її чистими руками, замініть, як тільки вона стане вологою, зніміть її таким чином, щоб не торкатися до полотна, вимийте руки після цього і належним чином утилізуйте маску.

ВООЗ радить повторно не одягати маску, яка виготовлена для разового використання.

за матеріалами Bloomberg


03.04.2020 2171
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2494
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19692
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1754
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1232 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2271
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3891

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

155

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2016

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

700

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1316
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

385
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

912
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24409
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

644
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

615
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

754
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1647
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8068
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

504
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

786
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2063 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

742