Чи перемогла Японія вірус без карантину та масових тестувань?

Надзвичайний стан в Японії закінчився, коли нові випадки коронавірусу зменшилися до десятків. Вона запровадила його через те, що в основному ігнорувалися програми карантинних обмежень.


Жодних обмежень щодо руху мешканців не було, а бізнес від ресторанів до перукарень залишався відкритим. Жодних високотехнологічних додатків, які б відстежували рух людей, не було розгорнуто. У країні немає центру з контролю захворювань. І навіть коли країни спонукали "тестувати, тестувати, тестувати", Японія робила тести лише 0,2% населення - один із найнижчих показників серед розвинених країн.

Однак крива була згладженою, а кількість смертей значно нижче 1000, на сьогодні найменша в групі семи розвинених країн. У Токіо, його щільнозаселеному центрі, випадки інфікування зменшилися до однозначних цифр. Попри те, що Японія вступила і покине надзвичайну ситуацію протягом декількох тижнів, статус знімуть для більшої частини країни, а також Токіо та чотирьох інших регіонів, які виходять з карантину з понеділка, є можливість важкої другої хвилі зараження.

Аналіз того, як Японія протистояла і стримувала вірус, нехтуючи програмами, які використовували інші успішні країни, викликав національні дискусії. Погоджено лише одне: щоб не було жодної срібної кулі, жодного фактора, який би змінив цей результат.

"Просто подивившись на кількість смертей, ви можете зрозуміти, що Японія була успішною", - сказав Мікіхіто Танака, професор університету Васеда, який спеціалізується на науковому спілкуванні та член громадської консультативної групи експертів щодо вірусу. "Але навіть експерти не знають причини".


Згладжена крива 

Після піку на початку квітня нові випадки коронавірусу в Японії опустилися нижче 50 на день

Один широко поширений список зібрав 43 можливі причини, наведені в повідомленнях у ЗМІ, починаючи від культури носіння масок та відомого низького рівня ожиріння, порівняно раннього рішення закрити школи. До більш неоднозначних припущень можна віднести твердження, що японці під час розмови виділяють менше крапель, якими вірус шириться, у порівнянні з іншими мовами.


Відстеження контактів

Експерти, з якими проводив консультації Bloomberg News, також запропонували безліч факторів, що сприяли досягненню таких результатів, і жоден не міг вказати на єдину тактику, яку можна було б повторити в інших країнах.

Проте, ці заходи все ще пропонують довгострокові уроки для країн у середині пандемії, які можуть тривати ще роками.

Перша реакція на зростаючі випадки інфікування мала вирішальне значення. Попри те, що центральний уряд критикують за його повільні політичні кроки, експерти позитивно відзначили стратегію визначення кола контактних людей, яку почали застосовувати після того, як у січні виявили перші інфекції. Швидкому реагуванню сприяла чинна перевага Японії — її центри громадського здоров’я, в яких у 2018 році працювало більш ніж половина усіх 50 000 медсестер, які мають досвід пошуку інфекцій. У звичайний час ці медсестри відстежували більш поширені інфекції, такі як грип та туберкульоз.

"Це лише аналог - це не така додаткова система, як у Сінгапурі", - сказав Казуто Сузукі, професор публічної політики в Університеті Хоккайдо, який написав про ситуацію в Японії. "Але все-таки це було дуже корисно".

У той час як такі країни, як США та Великобританія, тільки починали вивчати контактні трекери, коли вони намагаються відновити свою економіку, Японія відстежує рух хвороби з моменту виявлення першої інфікованої особи. Ці місцеві експерти зосередилися на боротьбі з так званими скупченнями або групами інфекцій з одного місця, таких як клуби чи лікарні, щоб стримувати випадки, перш ніж вони вийшли з-під контролю.

"Багато людей кажуть, що у нас немає Центрів контролю захворювань в Японії", - заявив Йоко Цукамото, професор боротьби з інфекціями в Університеті наук Хоккайдо, посилаючись на часто поширену скаргу на управління інфекціями в Японії. "Але центр охорони здоров’я є своєрідною місцевою центральною лікарнею."


Ніби машина, що палає

Автобус з пасажирами з лайнера Diamond Princess, виїжджає з порту в Йокогамі 17 лютого. Фотограф: Toru Hanai/Bloomberg

Раннє реагування також було стимульоване відомим інцидентом. Боротьба Японії з вірусом вперше привернула міжнародну увагу завдяки сильно критикованій реакції на круїзний лайнер "Діамантова принцеса" в лютому, що призвело до сотні інфекцій. Але досвід з корабля приписується тим, що на початку кризи японські експерти отримали неоціненні відомості про те, як розповсюджується вірус, а також донесли його до громадськості.

Інші країни все ще сприймали вірус як чужу проблему, заявив Танака. Але в Японії міжнародна перевірка інфекцій на борту та темпи, з якими вірус поширився на судні, підвищили обізнаність та визнання того, що те саме може трапитися по всій країні, сказав він.

"Для Японії це було ніби автомобіль палає прямо біля вашого будинку".

Попри те, що політичне керівництво критикували за його відсутність, це дозволило лікарям та медичним експертам вийти на перший план — зазвичай це сприймається як найкраща практика управління надзвичайними ситуаціями в галузі охорони здоров'я.

"Можна сказати, що в Японії був підхід під керівництвом експертів, на відміну від інших країн", - сказав Танака.

Експертам також приписують створення легкого для розуміння повідомлення, відомого як правило "Три С" - уникання закритих просторів та багатолюдних просторів, налаштування близьких контактів, а не самоізоляція (“Three C’s” - closed spaces, crowded spaces and close-contact settings.)

"Соціальне дистанціювання може спрацювати, але це не дуже допомагає продовжувати нормальне соціальне життя", - сказав Сузукі з університету Хоккайдо. "Три C "- це набагато більш продуманий підхід і дуже ефективний та має аналогічний ефект".


Різний штам

Експерти з інфекційних хвороб також вказали на інші фактори, Шигеру Омі, заступник голови експертної колегії, що консультував японський уряд та колишній регіональний директор ВООЗ для країн Західної частини Тихого океану, назвав відмінне здоров'я японців як найбільш важливий фактор.

Є можливість того, що вірус штаму, що поширюється в Японії, може бути іншим і менш небезпечним ніж той, з яким стикаються інші країни.

Дослідники з Національної лабораторії в Лос-Аламосі в США вивчали варіанти коронавірусу в базі даних і виявили один штам вірусу, що поширюється по Європі, який мав кілька мутацій, що відрізняють його від азійської версії, згідно з документом, опублікованим на початку травня. Попри те, що дослідження не було перевірено та викликано певну критику, результати дослідження вказують на необхідність більш ретельного вивчення того, як змінюється вірус.

Досі залишається багато запитань щодо поширення збудника. У квітні лікарня в Токіо провела тести кількох пацієнтів, які не мали симптомів захворювання, і виявилося, що близько 7% мали коронавірус, що свідчить про небезпеку безсимптомних або легких носіїв, які можуть стати джерелом спалаху. Тест на антитіла 500 людей у ​​столиці припустив, що спалах може бути майже у 20 разів більшим, ніж показали цифри. Відстеження контактів неефективне, коли кількість заражень висока, а повідомлення про людей, які не можуть пройти тестування або навіть медикаментозне лікування симптомів, схожих на коронавірусні, з'явилися у соціальних мережах під час розпалу спалаху.

Факт залишається фактом, реакція Японії була майже досконалою. Хоча й загальна чисельність населення набагато менша, ніж в азійських сусідів, таких як Тайвань, де було лише сім підтверджених смертей від вірусу, а у В'єтнамі — жодної.

"Ви не можете сказати, що реакція Японії була дивовижною", - заявив Норіо Сугая, професор Медичної школи університету Кейо в Токіо та член колегії Всесвітньої організації охорони здоров'я, яка консультувала з приводу пандемічного грипу. "Якщо дивитися на інші азійські країни, у всіх їхній рівень смертності становив близько 1/100 частини західних країн".


Час купувати

Башта Цутенкаку в Осаці світиться зеленими сигнальними ліхтарями, це означає, що регіон досяг своєї мети і знімає обмеження. Фотограф: Buddhika Weerasinghe / Bloomberg

Попри те, що Японія, можливо, уникнула найгірших наслідків для здоров'я, відсутність карантину не захистило країну від економічного спаду. Її економіка, яка вже підвищила податок з продажів у жовтні, офіційно зафіксувала спад в перші три місяці року. Економісти попередили, що другий квартал буде найгіршим за показниками, і приріст дефляції, що переслідував економіку десятиліттями, знову набуває сенс. Число туристів скоротилося на 99,9% у квітні після того, як країна закрила свої кордони, наклавши обмеження на процвітаючу галузь, яка обіцяла роками бути рушієм зростання. Як і в інших країнах, банкрутства різко зросли.

Навіть після надзвичайного стану, влада попереджає, що життя не повернеться до нормального плину. Коли кількість інфікувань уповільнилася на початку березня, з'явився оптимізм громадськості щодо того, що найгірше позаду - лише до того моменту, як знову з'являться випадки інфікування, спричинивши надзвичайну ситуацію.

Якщо настане друга хвиля смертей, фактор ризику в Японії, яка має найстаріше у світі населенням, залишається високим. Країна швидко затвердила ремдезівір Gilead Sciences Inc. і зараз намагається використовувати антивірусний Авіган Fujifilm Holdings Corp, ефективність якого досі недоведена. Існує заклик, щоб країна використовувала час, який вона собі "виграла", щоб навчитися та розпочати тестування, як це робили сусіди від ГРВІ та МЕРС.

Чиновники почали говорити про фазу, в якій люди "живуть з вірусом", визнаючи, що підхід Японії не має можливості знищити збудника хвороби.

"Ми припускаємо, що друга хвиля може бути набагато гіршою, ніж перша, і треба підготуватися до неї", - сказав Йошіхіто Нікі, професор інфекційних хвороб в Медичній школі університету Шова. "Якщо наступний спалах буде гіршим, медична система не витримає".

за матеріалами Bloomberg Politics


26.05.2020 1508
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1000
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2761
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

955
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1019
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1020 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3062 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

871

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

760

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1076
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

120
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2316
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15054
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7367
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

801
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

363
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

277
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

365
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

641
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1097