Чи можна поєднувати парацетамол з алкоголем? Розповість лікар

Кисляк Юлія Михайлівна – сімейний лікар МЦ «Оксфорд Медікал Івано-Франківськ»

Цьогорічне святкування новорічних та різдвяних свят має свою специфіку. Враховуючи епідемічну ситуацію щодо коронавірусної інфекції та інших захворювань, що впливають на стан пацієнта, багато з нас постає перед вибором: лікуватися чи відпочити на святі? Це саме стосується й щорічної традиції – корпоративів. 

Бажання створити собі святковий настрій затьмарює здоровий глузд, тому, на жаль, багато людей просто штучно знижують температуру антипіретиками, тим самим парацетамолом та порошками і вирушають на святкування.

Саме ці дії можуть призвести до значних негативних наслідків, серйозність яких, на жаль, розуміє далеко не кожен.

ЯК ВПЛИВАЄ НА ОРГАНІЗМ ПАРАЦЕТАМОЛ І В ЯКИХ ВИПАДКАХ ДОЦІЛЬНИЙ ЙОГО ПРИЙОМ?

Парацетамол - це найпопулярніший антипіретик, який застосовуються для зниження температури тіла як у дорослих, так і у дітей, для усунення головного болю та запальних явищ. Найбільш популярним він є при значному різкому підвищенні температури, яка виникає при респіраторних інфекціях, гострих кишкових інфекціях та ін. Парацетамол поєднує у собі такі переваги як швидка дія, доступність та низька ціна.

Парацетамол випускається у різних формах, дозуваннях, під різною торгового назвою. Варто зазначати, що доза парацетамолу в дорослих не повинна перевищувати 500-1000мг (разова доза) та 4г (сумарна добова доза ), тобто не більше шести таблеток з інтервалом не менше 4 год. У дітей розраховують разову дозу таким чином: 10-15 мг/кг маси тіла дитини.

Мусимо не вперше наголосити кожному, що знижувати температуру можна тільки при досягненні показника 38,5⁰С і вище! Зниження незначної субфебрильної температури порушує формування імунної відповіді і адекватну боротьбу організм зі збудниками.

ЩО СТАНЕТЬСЯ, ЯКЩО ПОЄДНАТИ ПАРАЦЕТАМОЛ І АЛКОГОЛЬ?

Навіть якщо вам не пощастило захворіти у період свят, ви обов’язково стикнетесь із нестерпним  бажанням випити бодай келих шампанського, щоб повністю не випадати із ритму свята та не втратити новорічний настрій. І оточуючі вас друзі чи родичі ледь не хором  спонукають вас словами: «Всього два ковтки ігристого не зашкодять, навпаки вилікують!»

Що у такому випадку відбувається з організмом? Для того, щоб мінімізувати токсичну дію парацетамолу та зв’язати продукти його розпаду, у печінці продукується глутатіон. Ця ж речовина повинна ліквідувати токсичні продукти розпаду алкоголю. Поєднавши парапетам і алкоголь, ви різко підвищуєте навантаження на печінку. Внаслідок цього клітини печінки незворотно відмирають, потроху розвивається токсичний гепатит. Насправді процес розвивається неймовірно швидко – буквально за 3-4 дні. 

При цьому розвиваються такі симптоми:

  • посилення головного болю;
  • нудота та блювання;
  • запаморочення;
  • пожовтіння склер;
  • утруднення дихання.

ЯК ПРАВИЛЬНО ДІЯТИ?

Перше ваше питання: «коли можна вживати алкоголь після прийому ліків і навпаки?». Мушу сказати, що в ідеалі, залучення алкоголю під час лікування взагалі не рекомендовано.  Не забувайте, що парацетамол містить у багатьох лікарських засобах, тільки з іншою торговою назвою, тому обов’язково читайте на упаковці склад та діючу речовину, їх дози. 

У випадку, якщо ви прийняли певну дозу алкоголю і через певний час виявили гарячку, то зазначаємо, що приймати парацетамол можна не раніше ніж через 6-8 годин після прийому алкоголю (залежить від дози та відсотку етилового спирту у напої). Якщо ви забули про прийняті ліки і вжили достатню дозу алкоголю, варто одразу ж промити шлунок (випити багато теплої води і спровокувати блювотний рефлекс). При наявності ознак отруєння чи інтоксикації – негайно викличте швидку!

Якщо у вас наявні захворювання печінки, варто обрати інший препарат для зниження температури, найкраще порадитися на рахунок цього із лікарем.

Бажаю провести ці свята у колі близьких людей, без зайвих турбот та проблем зі здоров’ям! Щасливого вам Нового року та Різдва Христового!

Партнерський матеріал


05.01.2021 16590
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3753 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269