Чи можна поєднувати парацетамол з алкоголем? Розповість лікар

Кисляк Юлія Михайлівна – сімейний лікар МЦ «Оксфорд Медікал Івано-Франківськ»

Цьогорічне святкування новорічних та різдвяних свят має свою специфіку. Враховуючи епідемічну ситуацію щодо коронавірусної інфекції та інших захворювань, що впливають на стан пацієнта, багато з нас постає перед вибором: лікуватися чи відпочити на святі? Це саме стосується й щорічної традиції – корпоративів. 

Бажання створити собі святковий настрій затьмарює здоровий глузд, тому, на жаль, багато людей просто штучно знижують температуру антипіретиками, тим самим парацетамолом та порошками і вирушають на святкування.

Саме ці дії можуть призвести до значних негативних наслідків, серйозність яких, на жаль, розуміє далеко не кожен.

ЯК ВПЛИВАЄ НА ОРГАНІЗМ ПАРАЦЕТАМОЛ І В ЯКИХ ВИПАДКАХ ДОЦІЛЬНИЙ ЙОГО ПРИЙОМ?

Парацетамол - це найпопулярніший антипіретик, який застосовуються для зниження температури тіла як у дорослих, так і у дітей, для усунення головного болю та запальних явищ. Найбільш популярним він є при значному різкому підвищенні температури, яка виникає при респіраторних інфекціях, гострих кишкових інфекціях та ін. Парацетамол поєднує у собі такі переваги як швидка дія, доступність та низька ціна.

Парацетамол випускається у різних формах, дозуваннях, під різною торгового назвою. Варто зазначати, що доза парацетамолу в дорослих не повинна перевищувати 500-1000мг (разова доза) та 4г (сумарна добова доза ), тобто не більше шести таблеток з інтервалом не менше 4 год. У дітей розраховують разову дозу таким чином: 10-15 мг/кг маси тіла дитини.

Мусимо не вперше наголосити кожному, що знижувати температуру можна тільки при досягненні показника 38,5⁰С і вище! Зниження незначної субфебрильної температури порушує формування імунної відповіді і адекватну боротьбу організм зі збудниками.

ЩО СТАНЕТЬСЯ, ЯКЩО ПОЄДНАТИ ПАРАЦЕТАМОЛ І АЛКОГОЛЬ?

Навіть якщо вам не пощастило захворіти у період свят, ви обов’язково стикнетесь із нестерпним  бажанням випити бодай келих шампанського, щоб повністю не випадати із ритму свята та не втратити новорічний настрій. І оточуючі вас друзі чи родичі ледь не хором  спонукають вас словами: «Всього два ковтки ігристого не зашкодять, навпаки вилікують!»

Що у такому випадку відбувається з організмом? Для того, щоб мінімізувати токсичну дію парацетамолу та зв’язати продукти його розпаду, у печінці продукується глутатіон. Ця ж речовина повинна ліквідувати токсичні продукти розпаду алкоголю. Поєднавши парапетам і алкоголь, ви різко підвищуєте навантаження на печінку. Внаслідок цього клітини печінки незворотно відмирають, потроху розвивається токсичний гепатит. Насправді процес розвивається неймовірно швидко – буквально за 3-4 дні. 

При цьому розвиваються такі симптоми:

  • посилення головного болю;
  • нудота та блювання;
  • запаморочення;
  • пожовтіння склер;
  • утруднення дихання.

ЯК ПРАВИЛЬНО ДІЯТИ?

Перше ваше питання: «коли можна вживати алкоголь після прийому ліків і навпаки?». Мушу сказати, що в ідеалі, залучення алкоголю під час лікування взагалі не рекомендовано.  Не забувайте, що парацетамол містить у багатьох лікарських засобах, тільки з іншою торговою назвою, тому обов’язково читайте на упаковці склад та діючу речовину, їх дози. 

У випадку, якщо ви прийняли певну дозу алкоголю і через певний час виявили гарячку, то зазначаємо, що приймати парацетамол можна не раніше ніж через 6-8 годин після прийому алкоголю (залежить від дози та відсотку етилового спирту у напої). Якщо ви забули про прийняті ліки і вжили достатню дозу алкоголю, варто одразу ж промити шлунок (випити багато теплої води і спровокувати блювотний рефлекс). При наявності ознак отруєння чи інтоксикації – негайно викличте швидку!

Якщо у вас наявні захворювання печінки, варто обрати інший препарат для зниження температури, найкраще порадитися на рахунок цього із лікарем.

Бажаю провести ці свята у колі близьких людей, без зайвих турбот та проблем зі здоров’ям! Щасливого вам Нового року та Різдва Христового!

Партнерський матеріал


05.01.2021 16511
Коментарі ()

10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

789
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1130
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1151
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5029
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7441 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10358 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

493

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1184

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

1927

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2019
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

842
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3494
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

666
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

2942
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

714
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

562
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1718
11.09.2024

Вистава "1975" зібрала в Івано-Франківському драмтеатрі міжнародну постановчу команду митців зі Словенії, Хорватії, Сербії та Італії.   

402
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

266
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

1105 5
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

1133
29.08.2024

Мінекономіки напрацьовує кілька моделей економічного бронювання, а запрацювати воно має у жовтні-листопаді.  

829