Чи можна поєднувати парацетамол з алкоголем? Розповість лікар

Кисляк Юлія Михайлівна – сімейний лікар МЦ «Оксфорд Медікал Івано-Франківськ»

Цьогорічне святкування новорічних та різдвяних свят має свою специфіку. Враховуючи епідемічну ситуацію щодо коронавірусної інфекції та інших захворювань, що впливають на стан пацієнта, багато з нас постає перед вибором: лікуватися чи відпочити на святі? Це саме стосується й щорічної традиції – корпоративів. 

Бажання створити собі святковий настрій затьмарює здоровий глузд, тому, на жаль, багато людей просто штучно знижують температуру антипіретиками, тим самим парацетамолом та порошками і вирушають на святкування.

Саме ці дії можуть призвести до значних негативних наслідків, серйозність яких, на жаль, розуміє далеко не кожен.

ЯК ВПЛИВАЄ НА ОРГАНІЗМ ПАРАЦЕТАМОЛ І В ЯКИХ ВИПАДКАХ ДОЦІЛЬНИЙ ЙОГО ПРИЙОМ?

Парацетамол - це найпопулярніший антипіретик, який застосовуються для зниження температури тіла як у дорослих, так і у дітей, для усунення головного болю та запальних явищ. Найбільш популярним він є при значному різкому підвищенні температури, яка виникає при респіраторних інфекціях, гострих кишкових інфекціях та ін. Парацетамол поєднує у собі такі переваги як швидка дія, доступність та низька ціна.

Парацетамол випускається у різних формах, дозуваннях, під різною торгового назвою. Варто зазначати, що доза парацетамолу в дорослих не повинна перевищувати 500-1000мг (разова доза) та 4г (сумарна добова доза ), тобто не більше шести таблеток з інтервалом не менше 4 год. У дітей розраховують разову дозу таким чином: 10-15 мг/кг маси тіла дитини.

Мусимо не вперше наголосити кожному, що знижувати температуру можна тільки при досягненні показника 38,5⁰С і вище! Зниження незначної субфебрильної температури порушує формування імунної відповіді і адекватну боротьбу організм зі збудниками.

ЩО СТАНЕТЬСЯ, ЯКЩО ПОЄДНАТИ ПАРАЦЕТАМОЛ І АЛКОГОЛЬ?

Навіть якщо вам не пощастило захворіти у період свят, ви обов’язково стикнетесь із нестерпним  бажанням випити бодай келих шампанського, щоб повністю не випадати із ритму свята та не втратити новорічний настрій. І оточуючі вас друзі чи родичі ледь не хором  спонукають вас словами: «Всього два ковтки ігристого не зашкодять, навпаки вилікують!»

Що у такому випадку відбувається з організмом? Для того, щоб мінімізувати токсичну дію парацетамолу та зв’язати продукти його розпаду, у печінці продукується глутатіон. Ця ж речовина повинна ліквідувати токсичні продукти розпаду алкоголю. Поєднавши парапетам і алкоголь, ви різко підвищуєте навантаження на печінку. Внаслідок цього клітини печінки незворотно відмирають, потроху розвивається токсичний гепатит. Насправді процес розвивається неймовірно швидко – буквально за 3-4 дні. 

При цьому розвиваються такі симптоми:

  • посилення головного болю;
  • нудота та блювання;
  • запаморочення;
  • пожовтіння склер;
  • утруднення дихання.

ЯК ПРАВИЛЬНО ДІЯТИ?

Перше ваше питання: «коли можна вживати алкоголь після прийому ліків і навпаки?». Мушу сказати, що в ідеалі, залучення алкоголю під час лікування взагалі не рекомендовано.  Не забувайте, що парацетамол містить у багатьох лікарських засобах, тільки з іншою торговою назвою, тому обов’язково читайте на упаковці склад та діючу речовину, їх дози. 

У випадку, якщо ви прийняли певну дозу алкоголю і через певний час виявили гарячку, то зазначаємо, що приймати парацетамол можна не раніше ніж через 6-8 годин після прийому алкоголю (залежить від дози та відсотку етилового спирту у напої). Якщо ви забули про прийняті ліки і вжили достатню дозу алкоголю, варто одразу ж промити шлунок (випити багато теплої води і спровокувати блювотний рефлекс). При наявності ознак отруєння чи інтоксикації – негайно викличте швидку!

Якщо у вас наявні захворювання печінки, варто обрати інший препарат для зниження температури, найкраще порадитися на рахунок цього із лікарем.

Бажаю провести ці свята у колі близьких людей, без зайвих турбот та проблем зі здоров’ям! Щасливого вам Нового року та Різдва Христового!

Партнерський матеріал


05.01.2021 16667
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

537
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

799
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

562
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5483
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1461
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1341

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

397

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1219

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1058

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

973
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

291
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10663
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

368
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

637
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5683
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1452
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

346
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

248
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

599 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1037
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

902