Чи можна поєднувати йогу та християнську віру?

Словом «йога» давно нікого в Україні не здивуєш. У когось вона асоціюється зі здоров'ям, у когось – із гнучкістю тіла, а ще в когось – з індійською містикою.

За останні десятиліття ця практика стала настільки популярною, що йога-студії є практично в усіх великих містах, у магазинах безліч книг, а в інтернеті – безліч відео на цю тему.

А як же до цього ставиться християнство?

Неодноразово я зустрічав християн, які думають, що вони можуть краще молитися, зокрема й завдяки йозі, яка вчить їх зосередженості. Нічого небезпечного вони не бачать у цих східних техніках медитації. Тож, як є насправді? Чи можна поєднувати йогу та християнську віру?

Це питання сьогодні неабияк актуальне, оскільки техніка східної медитації дуже спокуслива і набирає чимраз більшої популярності в цілому західному світі. Вона є потужним засобом виходу із зовнішнього, швидкоплинного та непостійного світу, допомагає повернутися до переосмислення нашої внутрішності, яку ми на тому чи іншому етапі життя намагаємося глибше зрозуміти.

Ось що про це розповідає один французький християнин:

«Я знаю це за те, що я практикував йогу кілька років. На початку вона починається як християнська молитва: є бажання відмежуватися від чогось поверхневого, розсіяння, бурхливого життя і зануритися у внутрішній духовний світ. В обох випадках є велика спрага до Абсолюту. Проте вже від самого початку цієї внутрішньої подорожі дві стежки розходяться. У східних техніках йдеться про те, щоб усе більше й більше повертатися до самого себе, досягти всього власними силами, і аж до отримання свого роду злиття з «Усім», що дарує дуже інтенсивні відчуття існування.»

У цій практиці немає місця іншому:

«Я все більше і більше зосереджуюся на собі і лише на собі». Абсолютно відмінною є християнська молитва – це зустріч з Іншим, із Богом, що наближається до мене: «Так, я спершу входжу глибоко саме в мій духовний світ, але це для того, щоб сконцентрувати мою увагу на Іншому, щоб краще зрозуміти те, що Господь хоче дати мені».

Серйозний ризик підміни понять...

Тут різниця між природним містицизмом, який покладається лише на природні засоби, і надприродним містицизмом, який скеровує мене до Бога, особового Бога, який дає себе мені в діалозі любові.

У східних техніках – я господар мого внутрішнього життя, тоді як у християнській молитві центром є Бог:

«Я приймаю Його волю, щоб віддатися Йому і дозволити Йому вести мене в напрямку до Нього». І знову ж таки східні практики вказують на розчинення «Я» у великому «Все», в той час як стосунки з Христом поважають мою іншість: християнська молитва – це сопричастя, а не злиття.

Безумовно, прийоми і техніки, засновані на природному містицизмі – такі як східна техніка медитації – можуть призвести до дуже сильних відчуттів та досвідів, але все це не має нічого спільного із надприродним спокоєм, яким обдаровує мене Святий Дух.

Тут існує великий ризик щодо того, щоб плутати спокій, спричинений певними дихальними вправами чи певними положеннями тіла, з самою присутністю Святого Духа. Це ризик, який слід сприймати серйозно, адже все це може завести нас у глухий кут та віддалити від початкової мети, яку ми поставили перед собою, готуючись до молитви, тобто особистої зустрічі з живим Богом, яку нам відкриває Ісус Христос.

За матеріалами “Aleteia italiano” переклав з італійської о. Іван СТЕФУРАК


28.11.2019 11650
Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

599
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1151
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2460
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1332
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1952 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2909

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

653

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

738

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1649

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1629
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

319
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

437
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18355
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7462
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3646
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1032
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10770
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

271
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

265
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

462
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

440
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

673