Чи можна поєднувати йогу та християнську віру?

Словом «йога» давно нікого в Україні не здивуєш. У когось вона асоціюється зі здоров'ям, у когось – із гнучкістю тіла, а ще в когось – з індійською містикою.

За останні десятиліття ця практика стала настільки популярною, що йога-студії є практично в усіх великих містах, у магазинах безліч книг, а в інтернеті – безліч відео на цю тему.

А як же до цього ставиться християнство?

Неодноразово я зустрічав християн, які думають, що вони можуть краще молитися, зокрема й завдяки йозі, яка вчить їх зосередженості. Нічого небезпечного вони не бачать у цих східних техніках медитації. Тож, як є насправді? Чи можна поєднувати йогу та християнську віру?

Це питання сьогодні неабияк актуальне, оскільки техніка східної медитації дуже спокуслива і набирає чимраз більшої популярності в цілому західному світі. Вона є потужним засобом виходу із зовнішнього, швидкоплинного та непостійного світу, допомагає повернутися до переосмислення нашої внутрішності, яку ми на тому чи іншому етапі життя намагаємося глибше зрозуміти.

Ось що про це розповідає один французький християнин:

«Я знаю це за те, що я практикував йогу кілька років. На початку вона починається як християнська молитва: є бажання відмежуватися від чогось поверхневого, розсіяння, бурхливого життя і зануритися у внутрішній духовний світ. В обох випадках є велика спрага до Абсолюту. Проте вже від самого початку цієї внутрішньої подорожі дві стежки розходяться. У східних техніках йдеться про те, щоб усе більше й більше повертатися до самого себе, досягти всього власними силами, і аж до отримання свого роду злиття з «Усім», що дарує дуже інтенсивні відчуття існування.»

У цій практиці немає місця іншому:

«Я все більше і більше зосереджуюся на собі і лише на собі». Абсолютно відмінною є християнська молитва – це зустріч з Іншим, із Богом, що наближається до мене: «Так, я спершу входжу глибоко саме в мій духовний світ, але це для того, щоб сконцентрувати мою увагу на Іншому, щоб краще зрозуміти те, що Господь хоче дати мені».

Серйозний ризик підміни понять...

Тут різниця між природним містицизмом, який покладається лише на природні засоби, і надприродним містицизмом, який скеровує мене до Бога, особового Бога, який дає себе мені в діалозі любові.

У східних техніках – я господар мого внутрішнього життя, тоді як у християнській молитві центром є Бог:

«Я приймаю Його волю, щоб віддатися Йому і дозволити Йому вести мене в напрямку до Нього». І знову ж таки східні практики вказують на розчинення «Я» у великому «Все», в той час як стосунки з Христом поважають мою іншість: християнська молитва – це сопричастя, а не злиття.

Безумовно, прийоми і техніки, засновані на природному містицизмі – такі як східна техніка медитації – можуть призвести до дуже сильних відчуттів та досвідів, але все це не має нічого спільного із надприродним спокоєм, яким обдаровує мене Святий Дух.

Тут існує великий ризик щодо того, щоб плутати спокій, спричинений певними дихальними вправами чи певними положеннями тіла, з самою присутністю Святого Духа. Це ризик, який слід сприймати серйозно, адже все це може завести нас у глухий кут та віддалити від початкової мети, яку ми поставили перед собою, готуючись до молитви, тобто особистої зустрічі з живим Богом, яку нам відкриває Ісус Христос.

За матеріалами “Aleteia italiano” переклав з італійської о. Іван СТЕФУРАК


28.11.2019 12174
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

447
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2999
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21143
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2010
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1528 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2399

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

84

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

764

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2182

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

857
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

189
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

488
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1027
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

187
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

806
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

776
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

706
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8248
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

927 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

904
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2206 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

849