Черговий вид шахрайства: хтось краде нередаговані рукописи книг

Джеймс Ханнахам потрапив в аферу, в якій його намагалися обдурити, щоб він надіслав неопублікований рукопис своєї наступної книги. "Ви відчуваєте себе ошуканим," - сказав письменник. (Ян Дуглас)


Фішинг-шахрайство з різним мотивом націлено на великих і малих авторів, агентів та редакторів, наразі дуже бентежить видавничу галузь.

На початку цього місяця вебсайт книжкової індустрії Publishers Marketplace оголосив, що Літтл, Браун видасть "Re-Entry" - роман Джеймса Хеннахама про трансгендерну жінку, яку умовно звільняють з чоловічої в'язниці. Книгу відредагував Бен Джордж.

Через два дні містер Ханнахем отримав електронного листа від Джорджа з проханням надіслати останній проєкт його рукопису. Електронний лист надійшов на адресу вебсайту Ханнахама, якою він рідко користується, тому він відкрив свою звичну пошту, прикріпив документ, набрав електронну адресу Джорджа, набрав невелику записку та натиснув надіслати. "Тоді Бен зателефонував мені, - сказав містер Ханнахем, - щоб сказати: "Це був не я."

Містер Ханнахем був лише однією з незліченних цілей загадкової міжнародної фішинг-афери, яка обманює письменників, редакторів, агентів та всіх, хто входить в їх орбіту, ділитися неопублікованими рукописами книг. Незрозуміло, хто ці злодій чи злодії, і навіть як вони можуть отримати прибуток від цієї схеми.

Визначні автори, такі як Маргарет Етвуд та Ян МакЕван, були жертвами разом із такими знаменитостями, як Ітан Хоук. Але на збірки новел та твори маловідомих авторів-дебютантів також велося полювання, хоча вони не мали б очевидної цінності на чорному ринку.

Насправді, здається, рукописи взагалі не потрапляють на чорний ринок чи де-небудь у павутину, і жоден викуп не вимагається. Коли копії рукописів виходять, вони, здається, просто зникають. То чому це відбувається?

"Справжньою таємницею є кінцева гра", - сказав Даніель Гальперн, засновник Ecco, який також одержував такі електронні листи, і в них також видавали себе за його редактора. "Здається, ніхто не знає нічого, крім цього, і це, я думаю, насторожує".

Ким би не був злодій, він знає, як працює видавнича справа, і намітив зв’язки між авторами та плеядою агентів, видавців та редакторів, які мали б доступ до їх матеріалів. Ця людина розуміє шлях, яким рукопис проходить від подання до публікації, і спокійно користується інсайдерським жаргоном, таким як “мс” замість рукопису.

Електронні листи адаптовані таким чином, що вони надсилаються певним агентом, який пише одному з її авторів, або редактором, який зв’язується з автором, із незначними змінами, внесеними в доменні імена - наприклад, penguinrandornhouse.com замість penguinrandomhouse.com, "rn" замість "m" - які маскуються, і тому видно лише тоді, коли ціль потрапляє у відповідь.

"Вони знають, хто наші клієнти, вони знають, як ми взаємодіємо з нашими клієнтами, де входять субагенти й де входять первинні агенти", - сказала Кетрін Екклз, власник літературного агентства в Лондоні.

"Вони дуже, дуже вправні". Ця фішингова афера розпочалася щонайменше три роки тому і націлена на авторів, агентів та видавців у таких місцях, як Швеція, Тайвань, Ізраїль та Італія.

Цього року обсяги цих електронних листів попили рекорди у Сполучених Штатах, досягнувши ще вищих рівнів восени приблизно під час Франкфуртського книжкового ярмарку, який, як і більшість всього цього року, проводився в Інтернеті.

Серед таких книг: "Такий веселий вік", Кайлі Рід, "Знак для дому", Блер Фелл, "Яскравий промінь темряви", Ітан Хоук і "Тиша" Ділана Ферроу. Penguin Random House та Simon & Schuster, два найбільших видавців, надіслали попередження щодо шахрайства.
Синтія Д’Апрікс Суїні, авторка дебютного роману “Гніздо”, була ошукана у 2018 році тим, хто прикидався її агентом, Генрі Даноу. Електронні листи почали надходити приблизно через вісім місяців після того, як вона продала свій другий роман на основі зразка рукопису, який називається "уривок".
Часто ці фішингові електронні листи використовують публічну інформацію, як-от угоди про книги, оголошені в Інтернеті, зокрема в соціальних мережах. Однак друга книга Суїні ще ніде не була анонсована, але фішер знав про це докладно, аж до терміну Суїні та імен головних героїв роману.
"Привіт, Синтія", - розпочинався електронний лист. "Мені сподобався уривок, і я не можу дочекатися, щоб дізнатися, що відбувається із Флорою, Джуліаном та Марго. Ви сказали мені, що приблизно в цей час у вас буде проєкт. Можете поділитися? Було підписано "Генрі". Записка видалася Суїні дивною, тому вона переслала її своєму агентові. "Він збентежився", - сказала вона. Вона не відповіла шахраю, але електронні листи продовжували надходити.
Нарешті, за її словами, вона відповіла, просячи людину дати їй спокій. Натомість Суїні отримала таку відповідь:
"Це я, Генрі. Як я міг знати про твій новий роман?"."Це так бентежить, бо це не те, що фантастика рухає нашу економіку", - сказала Суїні. "Зрештою, як ви монетизуєте рукопис, який вам не належить?"
Перша книга Суїні була бестселером, тому вона, як і відомі автори Джо Несбо та Майкл Дж. Фокс, може бути очевидним вибором. Але шахрай також запитував експериментальні романи, збірки оповідань та нещодавно продані книги. Тим часом, книга Боба Вудварда "Лють", яка вийшла у вересні, ніколи не була ціллю шахраїв, сказав Вудворд.
"Якби це було націлено на Джона Гришамса та Дж. К. Роулінгс, ви можете придумати теорію, - сказав Ден Строн, виконавчий директор літературного агентства Trident Media Group. "Але коли ви говорите про цінність дебютного автора, викладати його в Інтернеті буквально не варто, оскільки ніхто не чув про цю людину".
Однією з провідних теорій у видавництві, яка рясніє спекуляціями щодо крадіжок, є те, що вони є роботою когось із літературних скаутських спільнот. Скаути домовляються про продаж книжкових прав міжнародним видавцям, а також продюсерам кіно і телебачення, а їхні клієнти платять за ранній доступ до інформації - тому, наприклад, невідредагований рукопис мав би для них користь.
"Шаблон, який він нагадує, це те, що я роблю", - сказала Келлі Фарбер, літературний розвідник, "тобто я все отримую".
Кіберзлочинці регулярно торгують піратськими фільмами та книгами в темній мережі, поряд із викраденими паролями та номерами соціального страхування. Проте широкий пошук темних вебканалів, таких як вебсайт "Пірат Варез", підпільний форум піратських товарів, не дав нічого значущого при пошуку "рукописів", "неопублікованих" чи "майбутніх книг" чи назв кількох викрадених рукописів.  
Раніше кіберзлочинці, які викрадали голлівудські сценарії, отримувалм прибуток, розміщуючи їх в Інтернеті та стягуючи з нетерплячих фанів плату за доступ до них.
У 2014 році хтось розмістив у мережі сценарій Квентіна Тарантіно для "Ненависної вісімки", і врешті-решт він знайшов шлях до Гокера. Тарантіно погрожував припинити виробництво ще до його початку. Орен Пелі, сценарист франшизи фільму "Паранормальна активність", побачив, як його сценарій потрапив в Інтернет.
Здається, нічого з цього не відбувається з викраденими рукописами книг. Очевидно, ніхто не розміщував їх в Інтернеті, не зважаючи на це, і не намагався спокусити охочих шанувальників передати інформацію про свої кредитні картки в обмін на швидкий погляд. Вимагачі, які погрожували викинути роки роботи авторів в Інтернеті, якщо вони не заплатять, не вимагали від них викупу.
Без чіткої стратегії монетизації зусиль злодія чи злодіїв експерти з кібербезпеки не амють складу злочину. Незначні варіації шахрая на зареєстрованих вебсайтах - це перевірена тактика. Намагаючись викрасти рукопис «Ніжа» від  Несбо, злодій надіслав електронне повідомлення від Salornonsson.com, домену, призначеного для імітації Саломонсона, шведського літературного агентства.
Домен зареєстрували у GoDaddy на комп’ютері, IP-адреса якого ніколи не використовувалася у попередніх фішинг-шахрайствах, спам-кампаніях чи кібератаках. Але той, хто стоїть за фішинг-листами, постійно підтримує свої інструменти: вони створили домен у червні 2018 року та перереєстрували його лише 25 листопада цього року.  
"Проблема, з якою ми зіткнулися - вигадування розмов з довіреними людьми та впевнена поведінка, щоб надати собі авторитет - безумовно, демонструє цілком конкретну націленість і, можливо, ще більше зусиль, ніж ми бачимо у більшості фішингових електронних листів”, - сказав Роман Санніков, аналітик загроз із Recorded Future, якого The Times попросив переглянути електронні листи.
Крадіжки сколихнули деяких колись довірливих літераторів і залишили професіоналів видавничої справи невпевненими, кому можна довіряти.
Для авторів ставка не може бути вищою: це їх незавершена робота, все ще завалена помилками та сюжетними лініями, які вимагають остаточного редагування, не готові до відкриття.
"Ви відчуваєте себе ошуканим", - сказав Ханнахем. "Я не хочу, щоб хтось знав, наскільки погані мої ранні чернетки".  
за матеріалами The New York Times


25.12.2020 1141
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

434
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2980
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21135
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2005
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1520 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2394

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

67

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

747

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2174

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

851
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

182
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

481
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1018
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

180
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

800
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

765
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

699
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8241
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

905 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

899
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2196 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

841