Через них гинули українські патріоти: в івано-франківському музеї представили документи про допити та ліквідацію зрадників (ФОТО)

В Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби ім. Степана Бандери передали десять документів, що стосуються допитів та ліквідації зрадників другої половини 1940-х років.

Ці документи викупили на Інтернет-аукціоні «Violity», де здійснюють продаж історичних реліквій, повідомляє Фіртка.

До речі, на кожному з десяти ділових актів, які сьогодні, 11 жовтня, представили у музеї, є штамп повстанського архіву. Це означає, що вони, вірогідно, зберігалися в бідоні.

«Більша частина цих документів – це повідомлення, а також протоколи служби безпеки ОУН другої половини 1940-х років про допит, а також про ліквідацію зрадників, тобто осіб, які на той час співпрацювали з радянськими органами і які були причетні до знищення повстанців», - пояснив Ярослав Коретчук, директор Музею визвольної боротьби.

За його словами, в Україні є ряд колекціонерів, які цікавляться темою визвольного руху та беруть участь у торгах. Виходячи з цього, вартість експонатів може суттєво зростати.

«Важливість цих документів в тому, що вони допомагають спростувати ті міфи, які утвердилися про те, що повстанці без суду та слідства знищували всіх осіб, які могли бути пов’язані з радянськими органами.

А ці документи дають зрозуміти, що повстанці доволі відповідально ставилися  до будь-якого повідомлення про співпрацю місцевого населення з радянськими органами.

І лише за наявності великого обсягу зібраного матеріалу та доказів революційний суд ОУН виносив рішення про фізичне усунення зрадників.

Як правило, це була публічна страта через повішання, після чого тіло залишали в населеному пункті для постраху місцевих жителів», - зазначив Коретчук.

Відомо, що в цих документах є прізвища осіб, яких ліквідували. Також там чітко вказане їхнє місце народження, вік, заняття, яким особа займалась та причини, на основі яких людину ліквідували.

«Документи служби безпеки ОУН підтверджують, що нашій державі не 30 років, а набагато більше.

Ці документи стосуються ліквідації зрадників та сексотів, через них гинули українські патріоти, які боролися проти радянської системи. Сьогодні, на жаль, дуже багато документів є в приватних колекціях. 

Дуже багато колишніх "кагебістів" їх продають, тому що свого часу вони мали доступи до архівів.

Щодо цих документів, то вони є цікавими тим, що засвідчують, що були певні нормативні акти. Однак, незважаючи ні на що, служба безпеки ОУН показує як в таких непростих умовах зберегти державність, - наголосив Руслан Марцінків, міський голова.

До слова, така передача різноманітних артефактів, які пов’язані з історією визвольного руху, в музеї відбувається вже не вперше.

«Уточню, що на Прикарпатті в одному із сіл, неподалік Чорного лісу, на 800 жителів було 80 агентів, тобто на 10 жителів один агент. Це стосувалося і дітей, і підлітків, і осіб поважного віку.

На жаль, в тих умовах доводилося приймати рішення про фізичне усунення найбільш запеклих агентів-зрадників. Ліквідацією займалася окрема група, яка мала кодову назву «Л», що означало «ліквідатори»», -  додає директор музею.

Десять документів, які сьогодні доповнили колекцію Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери, на аукціоні коштували 4 тисячі гривень.

«Ці документи є дуже важливими і їхня ціна, я вважаю, доволі доступна. Це для того, аби ми знали нашу правдиву історію», - наголосив Олег Капустяк, депутат Івано-Франківської міської ради.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Прикарпатті в одній зі шкіл зберігали бюст Леніна (ФОТОФАКТ)


11.10.2021 Тіна Любчик 2599
Коментарі ()

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1138
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1890
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2041 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7422
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15158 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

2005

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

198

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

950

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1021

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1809
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

207
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

588
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

823
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3070
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

831
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1888
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

920
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35071 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

414
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

557
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

885
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

789