Через них гинули українські патріоти: в івано-франківському музеї представили документи про допити та ліквідацію зрадників (ФОТО)

В Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби ім. Степана Бандери передали десять документів, що стосуються допитів та ліквідації зрадників другої половини 1940-х років.

Ці документи викупили на Інтернет-аукціоні «Violity», де здійснюють продаж історичних реліквій, повідомляє Фіртка.

До речі, на кожному з десяти ділових актів, які сьогодні, 11 жовтня, представили у музеї, є штамп повстанського архіву. Це означає, що вони, вірогідно, зберігалися в бідоні.

«Більша частина цих документів – це повідомлення, а також протоколи служби безпеки ОУН другої половини 1940-х років про допит, а також про ліквідацію зрадників, тобто осіб, які на той час співпрацювали з радянськими органами і які були причетні до знищення повстанців», - пояснив Ярослав Коретчук, директор Музею визвольної боротьби.

За його словами, в Україні є ряд колекціонерів, які цікавляться темою визвольного руху та беруть участь у торгах. Виходячи з цього, вартість експонатів може суттєво зростати.

«Важливість цих документів в тому, що вони допомагають спростувати ті міфи, які утвердилися про те, що повстанці без суду та слідства знищували всіх осіб, які могли бути пов’язані з радянськими органами.

А ці документи дають зрозуміти, що повстанці доволі відповідально ставилися  до будь-якого повідомлення про співпрацю місцевого населення з радянськими органами.

І лише за наявності великого обсягу зібраного матеріалу та доказів революційний суд ОУН виносив рішення про фізичне усунення зрадників.

Як правило, це була публічна страта через повішання, після чого тіло залишали в населеному пункті для постраху місцевих жителів», - зазначив Коретчук.

Відомо, що в цих документах є прізвища осіб, яких ліквідували. Також там чітко вказане їхнє місце народження, вік, заняття, яким особа займалась та причини, на основі яких людину ліквідували.

«Документи служби безпеки ОУН підтверджують, що нашій державі не 30 років, а набагато більше.

Ці документи стосуються ліквідації зрадників та сексотів, через них гинули українські патріоти, які боролися проти радянської системи. Сьогодні, на жаль, дуже багато документів є в приватних колекціях. 

Дуже багато колишніх "кагебістів" їх продають, тому що свого часу вони мали доступи до архівів.

Щодо цих документів, то вони є цікавими тим, що засвідчують, що були певні нормативні акти. Однак, незважаючи ні на що, служба безпеки ОУН показує як в таких непростих умовах зберегти державність, - наголосив Руслан Марцінків, міський голова.

До слова, така передача різноманітних артефактів, які пов’язані з історією визвольного руху, в музеї відбувається вже не вперше.

«Уточню, що на Прикарпатті в одному із сіл, неподалік Чорного лісу, на 800 жителів було 80 агентів, тобто на 10 жителів один агент. Це стосувалося і дітей, і підлітків, і осіб поважного віку.

На жаль, в тих умовах доводилося приймати рішення про фізичне усунення найбільш запеклих агентів-зрадників. Ліквідацією займалася окрема група, яка мала кодову назву «Л», що означало «ліквідатори»», -  додає директор музею.

Десять документів, які сьогодні доповнили колекцію Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери, на аукціоні коштували 4 тисячі гривень.

«Ці документи є дуже важливими і їхня ціна, я вважаю, доволі доступна. Це для того, аби ми знали нашу правдиву історію», - наголосив Олег Капустяк, депутат Івано-Франківської міської ради.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Прикарпатті в одній зі шкіл зберігали бюст Леніна (ФОТОФАКТ)


11.10.2021 Тіна Любчик 2455
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

892 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

804
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1620
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2249
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4227 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3234

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

227

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

455

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

396

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

865
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

637
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

682
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

966
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1091
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

679
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6264
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1756
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31772 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1559
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

763 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

728