Тиждень тому журналісти ТСН.Тиждень показали результат унікальної акції, яку здійснили за допомогою громадських активістів. Чотири експерти роз'їхалися Україною, щоб відібрати все, що було в холодильниках тамтешніх магазинів.
Лабораторії чесно опрацьовували зразки масла. Ретельно перевірили 154 пачки. Як виявилось, лідер із кількості фальсифікату - Прикарпаття. Івано-Франківський міськмолокозавод «наплодив» найбільше фейку - аж п'ять зразків. Є й фасоване, у кожній цеглинці рівно половина - замінники.
У студії ТСН журналістка Наталія Ярмола розповіла, що далі чекає на порушників.
– То хто найбільший в Україні фальсифікатор? Що показала ця перевірка?
– Івано-Франківський міськмолокозавод. Бо всі п’ять пачок із цього заводу – обман. 50% домішок.
– Це означає – під загрозою лише жителі Прикарпаття?
– Знаєте, франківці вже побачили ці результати, знають, який вигляд має фейкове масло і навряд чи підуть купувати його. Біда в іншому! Дітям у школах і садках його згодовують у всій Україні. Цей завод виграв десятки тендерів на мільйони гривень. Мій колега Олег Тудан з’ясував, що малюки в чернівецьких садках мусять за рік з’їсти 23 тонни цієї невідомо з чого зробленої суміші. Та й це ще не все. У міській раді, як виявилося, знали про неякісну продукцію франківського заводу ще до нашого дослідження. У грудні минулого року Служба безпеки України і Держпродспоживслужба передали чиновникам експертизу. У ній докази, що сир кисломолочний містить немолочні жири, а в молоці з того заводу взагалі знайшли кишкову паличку. Але причин розірвати мільйонні контракти в міськраді не знайшли. Послухайте самі!
“У кінці 2019 року по тим пробам, які взяли, не зовсім відповідала продукція тим параметрам, які були зафіксовані в документації. Але оскільки він виконує всі умови, які зараз висовуються, то підстав не заключати з ним договір немає”, – сказав керівник управління освіти Чернівецької міської ради Сергій Мартинюк.
– Які ж умови висовуються зараз, цікаво? Коли про якість узагалі тут не йдеться? І що – все це зійде з рук? І виробникам, і чиновникам? Чи буде якесь покарання?
– По франківському випадку знаю, що прокуратура відкрила кримінальне провадження. Мій колега Олег Тудан завтра – у робочий понеділок – з’ясує деталі. І за нашою скаргою Держпродспоживслужба мусить розслідувати кожен випадок фальсифікату окремо. На це мають 30 днів. Два вже минуло. Звичайно, було б чудово, якби депутати ухвалили зміни до законів, де буде нарешті нове для України визначення “фальсифікат”. Тоді можна буде говорити про більші штрафи і суворіші покарання нечесних виробників.