Час робити висновки й не бути овочами: книжковий огляд від Фіртки

Фіртка має для читачів новий цікавий та надзвичайно мотиваційний книжковий огляд від нашого експерта Остапа Микитюка.


Останнім часом до рук потрапляють книги, які так чи інакше пов’язані зі свободою, війною, відстоюванням власних внутрішніх і зовнішніх кордонів, розумінням себе і тих, хто навколо. Сьогоднішня добірка не випадково складається саме з цих книг. Вони попри свою максимальну реалістичність, а в більшості ще й історичну фіксацію, наштовхують на думки про те, що тільки у єдності, любові та вірі у своє, рідне, ми зуміємо вистояти проти усіх труднощів та небезпек.

Отож.


Відкриє добірку книжка, яку я нещодавно прочитав на одному диханні, попри те, що вона не така проста, як здається на перший погляд. Це книжка Оксани Мороз — «Нація овочів? Як інформація змінює мислення і поведінку українців», яка вийшла у київському видавництві Yakaboo Publishing. Охарактеризувати якось односторонньо цю книжку в мене не вкладається у голові.

Вона водночас виступає соціальним та інтелектуальним зрізом українського суспільства за останні 30 років, і являється збіркою правил та лайфхаків з інформаційної гігієни, і претендує називатися автобіографією непересічної особистості Оксани й до всього ще й розкриває уважному читачеві секрети справжнього піару та маніпуляцій масами.

Це книга-знахідка, яку насправді в певний момент стає сумно читати, бо розумієш, наскільки Оксана Мороз права у своїх висновках про сучасне українське суспільство. Багато речей відкриті, наче на долоні, але мало хто вміє звертати на це увагу чи надавати цьому вагомості. Наводити приклади з цієї книжки надто складно, бо їх надто багато, а цю книгу потрібно ґрунтовно досліджувати та розкладати по поличках у власній голові. Та хоча б один я все-таки наведу. Наприклад, далеко ходити не треба, наш теперішній президент і політика за роки Незалежності загалом. Всі ці політичні качелі, процвітання популізму, корупції, віра у Месію який прийде і все зробить: і дороги побудує, і зарплати по 4000 доларів, і далі по списку — наслідок інформаційної  незахищеності й розвитку технологій та інтернету. Світом тепер настільки заволоділа надмірність каналів інформації, що звести до маніпуляцій і отупіння простіше простого.

Я рекомендую прочитати цю книгу кожному і задуматись над тим, чи ще не пізно почати змінювати себе і своє середовище на краще. А там глядіть і вся країна заживе.


Але, на жаль, поки не заживає. Навпаки, рани нашої країни ще кровоточать саме як наслідок того, що ми стали овочами. Наступна книжка на яку я б хотів звернути вашу увагу, це  «Точка нуль» — збірка есеїв і по суті армійських щоденників українського письменника Артема Чеха в період його служби в армії, яка проходила на передовій. Вона з’явилась однією з найперших книг на таку тему у харківському видавництві Vivat.

Це не героїчний епос, не сповідь невдахи, якого накрила вимушена мобілізація це і не воєнна проза типу гемінґвеївсього «По кому подзвін». Це пазл. Пазл, який складається з днів, ночей, чергувань, обстрілів, страху, героїзму, матюччя, палючого сонця, дружби, болота, бажання жити й кохання, яке дасть сили повернутися додому. Як зазначає видавництво: У психології є поняття «точка нуль». Це той стан обнуління, під час якого людина звільняється від усіх думок, бажань, почуттів; нема ніякого вчора, нема ніякого завтра, є лише тут і тепер, є лише «я» в ньому. Саме про такий стан без прикрас пише Артем.

Книжка показує нам жорстоку реальність, яку не видно з тилу, яку не показують у новинах, яку побачивши одного разу ще не скоро забудеш.


У минулому 2020 році світ побачила книжка вже не письменника, який став воїном, а військового, який став письменником (ну або принаймні закрив для себе якийсь гештальт, написавши її). Це «Точка неповернення» Дмитра Вербича, яка вийшла у видавництві «Наш Формат».

Дмитро Вербич – мандрівник-професіонал, громадський активіст, боєць-доброволець. Захисник Донецького аеропорту. Автор і ведучий спецпроєкту про мандри «По азимуту». Цю книжку читати дещо складніше, ніж попередню. В ній на відміну від «Точки нуль» автор зображає не стільки внутрішній світ і переживання свого головного героя (та і другорядних зрештою теж), скільки відкриває перед нами завісу того, що насправді відбувається на фронті. Ось ти сидиш з другом і жартуєш, а наступної миті повинен зав’язувати джгут на його кінцівці, щоб врятувати життя. Майже на кожній сторінці «Точки неповернення» відбувається війна — щось вистрілює, щось детонує, всі на сторожі, всі чистять зброю, але і рефлексують щодо того, що відбувається навколо і навіть радіють якимось дрібницям.

Головний герой В’юн йде на війну, щоб заспокоїти свою душу. Йому це дається не відразу, бо доводиться не тільки боротися на передовій, але й боротися з внутрішніми демонами, які приходять, коли він спить і повертається на Майдан 2014-го.


А закриває добірку книжка, автор якої  давно пройшов війну і зумів побороти свої страхи, а Батьківщина, яку він захищав, далеко попереду більшості пострадянських країн. Це воєнний роман «Блокбастер» хорватського письменника Зорана Жмирича. Для мене ця книга стала черговим відкриттям щойно вийшла у харківському видавництві «Фабула».

По-перше, вона про Балкани (якщо точніше, то про Балканський конфлікт, який утворився через розвал Югославії у 1991 році), по-друге, вона про дружбу, віру і довіру, по-третє, автор хоч написав цю історію як художній роман, але виклав у ній свою власну історію, яка мала місце під час служби Жмирича у хорватській армії. За сюжетом, невеликий загін хорватських солдатів захищає позицію в лісі й контролює один з найважливіших блок-постів. В той час на інший блок-пост нападають солдати сербської армії та беруть у полон головного героя. Над ним з дамокловим мечем уже нависає смерть… але в останній момент інший солдат його рятує і вони тікають. Гарний початок для історії дружби, скажете? Я погоджусь, але промовчу.

Довкола дружби двох чоловіків літатимуть ворожі кулі, жарти в стилі спагетті-вестернів чи бойовиків з 80-х, чатуватимуть солдати ворожих армій… Та одного дня «рятівник» згадає своє ім’я… Це болюча історія. Тут автор замислюється і про життєвий вибір, і про цінність життя, про свободу, дружбу, брехню, що таке війна і що таке мир, і робить висновки.


То може і нам час робити висновки та не бути овочами? Що скажете?


12.02.2021 1465
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

654
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2259
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1995
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2019
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6048 53
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2302 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

176

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

990

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

992

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1245
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

473
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1933
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3828
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26347
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

423
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10337 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7878
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

428
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

270
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

429
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

511
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1442