Через безвихідь українці беруть у борг у кредитних спілках під 90% річних

 

/data/blog/33303/6e55cd0cf816f5ec7ea03dacc402d214.jpg

Безробітний Микола Рябченко, 55-річний житель Харкова, в 2010 році взяв у кредит 10 тисяч гривень в одній кредитній спілці.

 

Довідку про доходи підробив, а на оформлення позики приїхав у неохайному одязі і стареньких заношених черевиках.

 

Співробітників цього союзу не збентежив зовнішній вигляд потенційного позичальника, а довідку вони не спромоглися перевірити (насправді, фірма, у якій за паперами значився Рябченко, вже рік як не працювала), але вони, не моргнувши оком, видали безробітному необхідну суму. Від нього потрібен лише паспорт і мобільний номер поручителя. В якості останнього була названа дочка Стефанія, з якою він не спілкувався більше трьох років. Ефективна ставка за відсотками сягала 90% в рік...

 

Через півроку Стефанії подзвонили колектори і повідомили: "Ваш батько винен кредитній спілці вісім тисяч гривень. Окремою графою нараховується пеня". І хоча дівчина намагалася переконати колекторів, що з батьком спілкується тільки через родичів і до кредиту не має жодного стосунку...

 

Вибивателі боргів продовжували їй надзвонювати: на мобільний, на робочий й домашній телефони і вимагати вплинути на батька. Втомившись боротися, Стефанія Рябченко віддала борги батька, але тепер побоюється повторення подібної ситуації. Хто може гарантувати, що її батько знову не зважиться на такий крок? Кабальні умови Ця ситуація багато в чому показова.

 

Після кризи 2008 року банки згорнули безліч кредитних програм, і ті програми, які залишилися, передбачають дуже жорсткі вимоги до позичальників. Крім паспорта та ідентифікаційного коду від клієнта там запитають довідку з місця роботи (яку перевірять як мінімум двічі). Від поручителя потрібно не тільки письмове запевнення, але і його особиста присутність на оформленні документів за позикою...

 

Крім цього у позичальника має бути чиста кредитна історія і певний рівень заробітної плати. "Погодьтеся, відповідати таким вимогам може далеко не кожен українець. Хоча б тому, що багато хто отримують сіру зарплату", - говорить податковий консультант Максим Каверін.

 

У кредитних спілках вимоги набагато м'якші. У більшості випадків, щоб стати членом кредитної спілки і отримати там позику, достатньо написати заяву і заплатити при цьому пайовий і членський внесок (від 1 грн до 500 грн). За вихід з союзу вступний внесок не повертається. При цьому, як правило, там немає страховки, не так пильно перевіряється історія клієнта, але і ефективна ставка на кредит набагато вища, ніж у банків: 60-90% в рік, проти стандартних банківських 30-45% в рік.

 

"Це наші ризики, і ми закладаємо їх у відсотки", - пояснили ТСН.ua у одній з таких спілок. Зате гроші видаються за день, у банку ж, як мінімум, на розгляд кредитного запиту піде близько двох тижнів. Зокрема, кореспондент ТСН.ua цікавилася можливістю отримання позики на придбання холодильника (близько 5 тисяч гривень). Кредит запропонували видати терміном на рік. Процентна ставка на місяць - 8%. Довідка з місця роботи не була потрібна. За рік переплата склала б близько трьох тисяч гривень (без урахування пені за прострочення платежу).

 

При цьому у двох банках у наданні кредиту (без довідки про доходи) відмовили. Попит і пропозиція Зараз в Україні діє понад 600 кредитних спілок, а кількість їхніх членів становить більше одного мільйона людей. Основна категорія позичальників: середні і малозабезпечені верстви населення. За даними компанії ПростоБанк Консалтинг, загальний обсяг кредитних портфелів кредитних спілок складає понад 2 млрд грн. Стандартна сума, яку видають у таких союзах: 5-8 тисяч гривень. Як правило, гроші видають на придбання побутової техніки, ремонт квартири та інші побутові потреби. Теоретично можуть позичити гроші на бізнес-цілі і навіть туристичну подорож. А ось на такі потреби, як наприклад, лікування, гроші дають неохоче і під дуже високий відсоток.

 

"Кредитні спілки потроху освоюють ринок споживчого кредитування. Проте альтернативою банкам вони все ще не стали. Враховуючи високі процентні ставки, які вони пропонують, я раджу вдаватися до послуг таких організацій тільки в крайньому випадку", - говорить Лев Пащенко, юрист. За його словами, перш ніж взяти позику в такій організації, спочатку треба почитати про неї відгуки, знайти її в спеціалізованому реєстрі Національної організації Кредитних спілок в Україні, поцікавитися її досвідом роботи та кількістю членів.

 

Є й інші ризики, пов'язані зі співпрацею з такими організаціями. Періодично ринок стрясають скандали, пов'язані з діяльністю деяких спілок. Так, за інформацією прес-служби Головного управління боротьби з організованою злочинністю МВС України, нещодавно було встановлено, що приватний підприємець створив кредитний союз і залучив до керівництва ним своїх знайомих.

 

Створення такої установи для зловмисників відразу було лише приводом для незаконного збагачення. Співучасники злочину зуміли переконати людей, що саме їхня організація зможе врятувати у важку хвилину або допомогти в бізнесі. Бажаючих внести свою частку заради можливого задоволення в майбутньому кредитних питань виявилося чимало, оскільки з капіталу фінансової установи учасникам злочинної організації вдалося присвоїти майже 8 млн грн.

 

Втім, скандальних історій, пов'язаних з банками, теж не мало. Довідка Кредитна спілка - неприбуткові фінансові установи, метою діяльності яких є кредитування своїх членів, у певному виді існують практично у всіх розвинених країнах, пише ТСН.

Через безвихідь українці беруть у борг у кредитних спілках під 90% річних
Більше читайте тут: http://tsn.ua/groshi/cherez-bezvihid-ukrayinci-berut-u-borg-u-kreditnih-spilkah-pid-90-richnih-286507.html


18.03.2013 2013 1
Коментарі (1)

Сергій Чирва 2013.03.18, 22:04
Я би теж радив людям остерігатися кредитних спілок
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

460
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

983

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580