Чемпіонка світу з шахів Музичук: Росіянка була не просто суперницею, а подругою

 

/data/blog/74474/0ba685c20da4f1f0ab286b13a9e2b296.JPG

 

Разом з титулом чемпіонки світу, який 22-річна українка Марія Музичук виборола минулої неділі в Сочі, обігравши у фіналі росіянку Наталію Погоніну, на новоспечену "шахову королеву" навалилася шалена увага громадськості.

 

Та попри чисельні щоденні зустрічі і в Києві, і на Львівщині Марічка знайшла час поспілкуватися з Еспресо.TV.

- Вашому фіналу так чи інак приписували політичний підтекст. А ви як ставилися до того, що за шахову корону треба боротися з росіянкою?

- Я розуміла, що треба змагатися в Росії проти росіянки. Моя старша сестра Гнна допомагала мені відгородитися від цих думок, і я намагалася сконцентруватися лише на шахах. А взагалі з Наталією Погоніною ми товаришуємо, адже разом виступали за російський клуб АВС, в складі якого виграли Кубок європейських чемпіонів. Тому це була не просто моя суперниця, а практично – подруга. Наразі цей клуб розпався.

- Минулого літа Казань приймала чемпіонат світу з фехтування. І наша Ольга Харлан розповідала, як російські вболівальники не надто гостинно ставилися до неї. Не переживали, їдучи в Сочі, що можливі якісь інциденти?

- У Росії відбувається дуже багато турнірів, і я часто там виступала. У мене там багато друзів, знайомих тренерів, з якими я постійно спілкуюся і які в будь-який момент мені допомогли б. Тому жодних побоювань у мене не було. І росіяни дійсно створили чудові на чемпіонаті світу- прекрасний зал, зручне розташування, проживання.

- Головний тренер чоловічої збірної Олександр Сулипа назвав вашу перемогу сенсацією. А ви самі здивувалися здобутому титулу?

- Ще пакаючи валізи в Сочі, я поклала сукню. Сестра запитала мене, чи це на відкриття турніру. Я відповіла: "Ні, на закриття". Я розраховувала, що можу зіграти у фіналі і вірила в свою перемогу.

- Чи багато значить для шахіста, матчі якого відбуваються в тиші, на чиїй території він грає – своїй чи суперника?

- Для нас надзвичайно величезне значення мають умови – зал, тиша в ньому, поселення, харчування. А от на географічне положення місця змагань кожен реагує по-різному. От у 2013-му був матч за звання чемпіона світу між Магнусом Карлсеном та Вішванатаном Анандом. Останній дуже клопотався, щоб цей поєдинок відбувся в його рідній Індії. Так і сталося. Але індусу це абсолютно не допомогло. Багато хто вважає, що, навпаки, якраз зашкодило: він дуже переживав, грав не найкращим чином і програв.

- А наскільки для вас важливо, щоб матч із захисту титулу з попередньою світовою чемпіонкою китаянкою Хоу Іфань, який має відбутися восени, приймала Україна?

- Це надзвичайно важливо. В Китаї дуже специфічна їжа, кліматичний пояс геть інший. Та й переліт і часовий пояс можуть негативно позначитися на результаті.

- Що це за костюм вам презентував президент Міжнародної федерації шахів ФІДЕ Кірсан Ілюмжинов?

- Він за національністю калмик. От і вручив національний одяг своєї малої батьківщини.

- Ваша сестра Ганна тривалий час виступала за збірну Словенії. А вам пропонували інші збірні посилити їхній склад?

- У мене були подібні пропозиції. Але від яких саме країн – навіть складно пригадати, оскільки ніколи не сприймала їх серйозно.

- У ваших двобоях з сестрою хто частіше виграє?

- На офіційних змаганнях ми зустрічалися рідко і переважно матчі зводили до нічиєї. Зазвичай ми граємо з Ганною розважальні партії з 5-хвилинним контролем. І ми не ведемо рахунок, хто кого.

- У вас в родині всі шахісти чи хтось має іншу роботу або хобі?

- Ми з сестрою професійні шахісти, а мама з татом працюють тренерами в дитячій юнацько-спортивній школі. З дідусем в дитинстві теж грали в шахи, але для нього це було хобі, оскільки він військовий.

- А яке у вас хобі?

- У мене чимало занять, завдяки яким я відпочиваю від шахів. Наприклад, люблю грати на фортепіано, настільний теніс, баскетбол, волейбол, плаваю в басейні. А ще охоче читаю детективи і фантастику.

- Як виглядає тренування гросмейстера?

- Я займаюся шахами 6 – 8 годин на день. Навантаження залежать від фази  підготовки – чи то післязмагальний період, чи підготовчі збори. Зазвичай тренуюся з сестрою. Ми теоретично розглядаємо якісь варіанти, а потім перевіряємо їх на шахівниці.

- Як часто граєте з чоловіками?  Чи сильніші вони за жінок у такому інтелектуальному виді спорту, як шахи?

- Є багато турнірів, де чоловіки грають разом з жінками. Минулого року я брала участь в одному такому турнірі на Гібралтарі. Там грала тільки з чоловіками. На іншому турнірі у Франції, де виступала еліта чоловічих шахів – зокрема, наш Василь Іванчук, чемпіон світу Карлсен, серед восьми чоловіків я посіла четверте місце. Взагалі чоловіки переважають нас, вони сильніші в шахах. Окрему партію жінки можуть провести надзвичайно сильно, але потім їм чогось не вистачає. Причина невідома.

- А як чоловіки реагують, коли програють вам?

- Ну це не така вже й рідкість – матчі між чоловіками і жінками. Тренер жіночої збірної Росії Борис Рублевський казав, що абсолютно непросто грати з жінками, які входять до Топ-10 рейтингу. Він ледь зводив партії до нічиєї, а декому і програв. Можу сказати, що чоловіки з повагою ставляться до нас.

- А чи тренуєтеся з чоловіками, щоб потім легше було грати з жінками?

- Так, працюю і за такою схемою. Наприклад, на турнірі по скайпу мене консультував міжнародний гросмейстер Олександр Білявський, за що я йому дуже вдячна.

- Львів'янка Катерина Лагно стала росіянкою, аргументуючи своє рішення конфліктом з федерацією. Чи виникають у вас непорозуміння з керівництвом?

- Я знаю, що весь конфлікт полягав у тому, що українська федерація не давала дозволу на перехід. Ну а інтерв’ю її мами… Мама – це мама, а Катерина – це інша особистість. Коли керівником нашої федерації став Віктор Капустін, багато питань було знято. І нині у нас нормальні відносини. Завдяки цьому моя сестра повернулася грати до української збірної. Капустін хотів також повернути з Росії й Сергія Карякіна, проте не вдалося.

- Який найтриваліший час в житті ви обходилися без шахів?

- Такого не пам’ятаю. Навіть під час відпочинку в голові крутяться партії і я продумаю їх без шахівниці. Люблю шахи, це моє життя. Але я не зациклена тільки на них.

- До речі, а чи буває у шахах допінг-контроль?

- Президент Міжнародної федерації шахів Ілюмжинов хоче, щоб шахи увійшли до Олімпійських ігор. Одна з вимог  - допінг-контроль. Тому останні років три на великих турнірах проводять цю процедуру. В тому числі він був і зараз у Сочі. Мою сестру й інших спортсменок теж перевіряли на допінг. А що саме вважається в шахах допінгом – навіть не знаю. Я його не вживаю і ніколи цим не цікавилася.

- За перемогу ФІДЕ має вам виплатити призові - $60 тис. Уже склали список, на що їх витратите?

- Ще не маю жодних планів. Не люблю загадувати наперед. Треба спочатку отримати, а потім вже вирішу, як їх витратити.

- Цього тижня у вас ціла купа нагороджень, зустрічей і заходів. Що складніше: виграти чемпіонат світу чи витримати потім усю цю увагу від керівників держави і ЗМІ?

- Я вперше опинилася в такій ситуації – чемпіонка світу і така шалена увага преси. Але це приємно. Особливо вчора, коли мене вітали прості жителі рідного Стрия – щирі вітання від простих українців. Багато з них замовляли службу Божу за моє здоров'я і мою перемогу. Я це дуже ціную і вдячна всім своїм уболівальникам.

- Наступного тижня вас чекає вже нове випробування – командний чемпіонат світу в Китаї. Тяжко психологічно зібратися і налаштуватися?

- Найбільша проблема у фізичній формі – я тривалий час не сплю. Постійні зустрічі, а часу обмаль. У понеділок вже відлітаємо. Виграти всі партії – майже неможливо. Навіть не пам’ятаю, коли таке було востаннє на такому рівні. Буду готуватися до кожної суперниці, шукаючи її слабкі сторони.


14.04.2015 1053 0
Коментарі (0)

04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

4171 1
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1408
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1494
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2618
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2339
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2268

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

241

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1476

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2224

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2966
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

527
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

683
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

669
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

511
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15965
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2857
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1139
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26616 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

990
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

851 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

650