Чемпіонка світу з шахів Музичук: Росіянка була не просто суперницею, а подругою

 

/data/blog/74474/0ba685c20da4f1f0ab286b13a9e2b296.JPG

 

Разом з титулом чемпіонки світу, який 22-річна українка Марія Музичук виборола минулої неділі в Сочі, обігравши у фіналі росіянку Наталію Погоніну, на новоспечену "шахову королеву" навалилася шалена увага громадськості.

 

Та попри чисельні щоденні зустрічі і в Києві, і на Львівщині Марічка знайшла час поспілкуватися з Еспресо.TV.

- Вашому фіналу так чи інак приписували політичний підтекст. А ви як ставилися до того, що за шахову корону треба боротися з росіянкою?

- Я розуміла, що треба змагатися в Росії проти росіянки. Моя старша сестра Гнна допомагала мені відгородитися від цих думок, і я намагалася сконцентруватися лише на шахах. А взагалі з Наталією Погоніною ми товаришуємо, адже разом виступали за російський клуб АВС, в складі якого виграли Кубок європейських чемпіонів. Тому це була не просто моя суперниця, а практично – подруга. Наразі цей клуб розпався.

- Минулого літа Казань приймала чемпіонат світу з фехтування. І наша Ольга Харлан розповідала, як російські вболівальники не надто гостинно ставилися до неї. Не переживали, їдучи в Сочі, що можливі якісь інциденти?

- У Росії відбувається дуже багато турнірів, і я часто там виступала. У мене там багато друзів, знайомих тренерів, з якими я постійно спілкуюся і які в будь-який момент мені допомогли б. Тому жодних побоювань у мене не було. І росіяни дійсно створили чудові на чемпіонаті світу- прекрасний зал, зручне розташування, проживання.

- Головний тренер чоловічої збірної Олександр Сулипа назвав вашу перемогу сенсацією. А ви самі здивувалися здобутому титулу?

- Ще пакаючи валізи в Сочі, я поклала сукню. Сестра запитала мене, чи це на відкриття турніру. Я відповіла: "Ні, на закриття". Я розраховувала, що можу зіграти у фіналі і вірила в свою перемогу.

- Чи багато значить для шахіста, матчі якого відбуваються в тиші, на чиїй території він грає – своїй чи суперника?

- Для нас надзвичайно величезне значення мають умови – зал, тиша в ньому, поселення, харчування. А от на географічне положення місця змагань кожен реагує по-різному. От у 2013-му був матч за звання чемпіона світу між Магнусом Карлсеном та Вішванатаном Анандом. Останній дуже клопотався, щоб цей поєдинок відбувся в його рідній Індії. Так і сталося. Але індусу це абсолютно не допомогло. Багато хто вважає, що, навпаки, якраз зашкодило: він дуже переживав, грав не найкращим чином і програв.

- А наскільки для вас важливо, щоб матч із захисту титулу з попередньою світовою чемпіонкою китаянкою Хоу Іфань, який має відбутися восени, приймала Україна?

- Це надзвичайно важливо. В Китаї дуже специфічна їжа, кліматичний пояс геть інший. Та й переліт і часовий пояс можуть негативно позначитися на результаті.

- Що це за костюм вам презентував президент Міжнародної федерації шахів ФІДЕ Кірсан Ілюмжинов?

- Він за національністю калмик. От і вручив національний одяг своєї малої батьківщини.

- Ваша сестра Ганна тривалий час виступала за збірну Словенії. А вам пропонували інші збірні посилити їхній склад?

- У мене були подібні пропозиції. Але від яких саме країн – навіть складно пригадати, оскільки ніколи не сприймала їх серйозно.

- У ваших двобоях з сестрою хто частіше виграє?

- На офіційних змаганнях ми зустрічалися рідко і переважно матчі зводили до нічиєї. Зазвичай ми граємо з Ганною розважальні партії з 5-хвилинним контролем. І ми не ведемо рахунок, хто кого.

- У вас в родині всі шахісти чи хтось має іншу роботу або хобі?

- Ми з сестрою професійні шахісти, а мама з татом працюють тренерами в дитячій юнацько-спортивній школі. З дідусем в дитинстві теж грали в шахи, але для нього це було хобі, оскільки він військовий.

- А яке у вас хобі?

- У мене чимало занять, завдяки яким я відпочиваю від шахів. Наприклад, люблю грати на фортепіано, настільний теніс, баскетбол, волейбол, плаваю в басейні. А ще охоче читаю детективи і фантастику.

- Як виглядає тренування гросмейстера?

- Я займаюся шахами 6 – 8 годин на день. Навантаження залежать від фази  підготовки – чи то післязмагальний період, чи підготовчі збори. Зазвичай тренуюся з сестрою. Ми теоретично розглядаємо якісь варіанти, а потім перевіряємо їх на шахівниці.

- Як часто граєте з чоловіками?  Чи сильніші вони за жінок у такому інтелектуальному виді спорту, як шахи?

- Є багато турнірів, де чоловіки грають разом з жінками. Минулого року я брала участь в одному такому турнірі на Гібралтарі. Там грала тільки з чоловіками. На іншому турнірі у Франції, де виступала еліта чоловічих шахів – зокрема, наш Василь Іванчук, чемпіон світу Карлсен, серед восьми чоловіків я посіла четверте місце. Взагалі чоловіки переважають нас, вони сильніші в шахах. Окрему партію жінки можуть провести надзвичайно сильно, але потім їм чогось не вистачає. Причина невідома.

- А як чоловіки реагують, коли програють вам?

- Ну це не така вже й рідкість – матчі між чоловіками і жінками. Тренер жіночої збірної Росії Борис Рублевський казав, що абсолютно непросто грати з жінками, які входять до Топ-10 рейтингу. Він ледь зводив партії до нічиєї, а декому і програв. Можу сказати, що чоловіки з повагою ставляться до нас.

- А чи тренуєтеся з чоловіками, щоб потім легше було грати з жінками?

- Так, працюю і за такою схемою. Наприклад, на турнірі по скайпу мене консультував міжнародний гросмейстер Олександр Білявський, за що я йому дуже вдячна.

- Львів'янка Катерина Лагно стала росіянкою, аргументуючи своє рішення конфліктом з федерацією. Чи виникають у вас непорозуміння з керівництвом?

- Я знаю, що весь конфлікт полягав у тому, що українська федерація не давала дозволу на перехід. Ну а інтерв’ю її мами… Мама – це мама, а Катерина – це інша особистість. Коли керівником нашої федерації став Віктор Капустін, багато питань було знято. І нині у нас нормальні відносини. Завдяки цьому моя сестра повернулася грати до української збірної. Капустін хотів також повернути з Росії й Сергія Карякіна, проте не вдалося.

- Який найтриваліший час в житті ви обходилися без шахів?

- Такого не пам’ятаю. Навіть під час відпочинку в голові крутяться партії і я продумаю їх без шахівниці. Люблю шахи, це моє життя. Але я не зациклена тільки на них.

- До речі, а чи буває у шахах допінг-контроль?

- Президент Міжнародної федерації шахів Ілюмжинов хоче, щоб шахи увійшли до Олімпійських ігор. Одна з вимог  - допінг-контроль. Тому останні років три на великих турнірах проводять цю процедуру. В тому числі він був і зараз у Сочі. Мою сестру й інших спортсменок теж перевіряли на допінг. А що саме вважається в шахах допінгом – навіть не знаю. Я його не вживаю і ніколи цим не цікавилася.

- За перемогу ФІДЕ має вам виплатити призові - $60 тис. Уже склали список, на що їх витратите?

- Ще не маю жодних планів. Не люблю загадувати наперед. Треба спочатку отримати, а потім вже вирішу, як їх витратити.

- Цього тижня у вас ціла купа нагороджень, зустрічей і заходів. Що складніше: виграти чемпіонат світу чи витримати потім усю цю увагу від керівників держави і ЗМІ?

- Я вперше опинилася в такій ситуації – чемпіонка світу і така шалена увага преси. Але це приємно. Особливо вчора, коли мене вітали прості жителі рідного Стрия – щирі вітання від простих українців. Багато з них замовляли службу Божу за моє здоров'я і мою перемогу. Я це дуже ціную і вдячна всім своїм уболівальникам.

- Наступного тижня вас чекає вже нове випробування – командний чемпіонат світу в Китаї. Тяжко психологічно зібратися і налаштуватися?

- Найбільша проблема у фізичній формі – я тривалий час не сплю. Постійні зустрічі, а часу обмаль. У понеділок вже відлітаємо. Виграти всі партії – майже неможливо. Навіть не пам’ятаю, коли таке було востаннє на такому рівні. Буду готуватися до кожної суперниці, шукаючи її слабкі сторони.


14.04.2015 1142 0
Коментарі (0)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

444
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2663
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1670 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3753
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5555
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1755

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

263

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

264

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

437

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

957
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

526
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

553
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

832
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2043
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

600
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

931
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4997
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1026
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

427 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

668
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

459
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

783