Business New Europe: Україна перетворюється на плутократію

 

Бізнес в Україні невіддільний від влади. Саме збереженням та примноженням власних капіталів переймаються урядовці, навіть коли ретельно виконують вимоги МВФ. Усупереч законодавству, десятки депутатів Ради є водночас великими підприємцями і разом з іншими можновладцями належать до рейтингу найбагатших українців – пише Ґрем Стек в онлайн-виданні Business New Europe.

 

На тлі різноманітних плеяд із влади та власності у колишньому Радянському Союзі Україна є країною, де багаті правлять у найпрямішому сенсі: олігархи обіймають урядові посади, і принаймні кожен сьомий депутат є великим бізнесменом.

У більшості інших пострадянських країн призначення Валерія Хорошковського головою спецслужби країни (СБУ) було би проривом. 41 рік, кар’єра в бізнесі, міжнародний досвід, жодного особистого досвіду в радянських спецслужбах, вегетаріанець із метросексуальною зовнішністю на прізвисько “Кен” (кавалер Барбі). Він міг би бути людиною, котра перевела б інстанцію – наступницю КДБ у ХХІ століття.

Проблема в тому, що Хорошковський керує не лише спецслужбою країни, а й володіє найбільшим та найбільш політично впливовим (і проурядовим) телеканалом – “Інтером”. Насправді він є одним з найбагатших олігархів України, його активи становлять приблизно 804 мільйонів доларів (згідно з рейтингом київської компанії Dragon Capital, який у червні опублікував тижневик “Корреспондент”). Отже, він 14-та найбагатша особа в Україні, хоча в інших рейтингах його статки оцінюються меншою сумою. Зі своєю характерною ввічливістю він відкидає всі розмови про конфлікт інтересів, кажучи, що більше не керує своїм бізнесом – це робить дружина.

 

Три багатії

 

Хорошковський – не єдиний високопосадовець, який зіткнувся з конфліктом інтересів. З чотирьох українських віце-прем’єр-міністрів (людей, відповідальних за масштабні міжгалузеві стратегічні та політичні рішення) троє належать до Топ-50 найбагатших магнатів країни.

Найзаможнішим з віце-прем’єрів є колишній банкір Сергій Тігіпко, який у рейтингу багатих українців посідає 21 місце з капіталом 566 мільйонів доларів. На відміну від Хорошковського, однак, активи Тігіпка – це переважно гроші, отримані від продажу його банку “ТАС” шведському Swedbank у 2007 році. Другим найбагатшим віце-прем’єром є Борис Колесніков, чиї статки Dragon Capital оцінила приблизно на 231 мільйон доларів. Колесніков є засновником та власником другого найбільшого в Україні кондитерського концерну (найбільшим же володіє колишній міністр закордонних справ і голова наглядової ради Нацбанку Петро Порошенко). Третім віце-прем’єром-багатієм є Андрій Клюєв, який разом зі своїм братом Сергієм має капітал у 384 мільйони доларів (завдяки володінню металургійною компанією “Укрпідшипник”). Молодший Клюєв, Сергій, є заступником голови парламентської фракції правлячої Партії регіонів, а також очолює підкомітет із питань банківської діяльності.

Але Хорошковський та золоте тріо віце-прем’єрів – це тільки вершина айсберга, коли йдеться про ту пряму роль, яку відіграють гроші бізнесменів в українській політиці. Згідно з даними Dragon Capital, зі 100 найбагатших жителів України 27 є депутатами українського однопалатного парламенту, Верховної Ради, незважаючи на законодавство, яке забороняє депутатам вести альтернативну діяльність. Це означає, що вони не лише беруть пряму участь у законотворчому процесі, а й володіють практично повним імунітетом від судового переслідування.

Насправді, за даними аналітиків, близько 65 депутатів із 450, або кожен сьомий, є власниками компаній. Тобто це бізнесмени, які використовують статус депутата для лобіювання та особистого захисту. Активи депутатів, які потрапили до списку 200 найбагатших українців від журналу “Фокус”, становлять 14,3 мільярда доларів. 8 мільярдів із цієї суми належить металургам-мільярдерам Рінату Ахметову та Костянтинові Жеваго. Якщо ж додати багатих регіональних босів на кшталт мера Києва Леоніда Черновецького (700 мільйонів доларів), то загальні активи топ-політиків сягнуть 15 мільярдів. (І це число не враховує капіталів посадовців і депутатів, які є протеже олігархів, наприклад, голови президентської адміністрації Сергія Льовочкіна та міністра енергетики Юрія Бойка, яких вважають маріонетками газотрейдера та спонсора Партії регіонів Дмитра Фірташа.)

Згідно з даними МВФ, 2009 року номінальний ВВП України становив 117 мільярдів доларів, а отже, ця сума у 15 мільярдів означає, що особисті статки провідних політиків України дорівнюють вражаючим 13% від економічного продукту країни.

 

Крамницю закрито

 

Одного тіста книш – то чи не є комерційний світогляд українських політиків доброю новиною для інвесторів? Хіба якщо інтереси сторонніх збігаються з інтересами плутократії.

Наприклад, готовність уряду виконувати вимоги МВФ продемонструвала силу бізнесу та особистих інтересів, бо підтримка МВФ була важлива для макроекономічної стабільності. Уряд був готовий подовжити термін перебування російського Чорноморського флоту в Криму, щоб отримати 20-відсоткову знижку на імпортований з Росії газ, а також підняти ціну газу для комунальних підприємств та користувачів на 50%.

Уряд також продемонстрував готовність, навіть надмірну старанність, до запропонованого скорочення корпоративних податків, що теж вказує на його прихильників та членів з великого бізнесу. Уряд спочатку планував зменшити корпоративний податок на прибуток з 25% до 19% одразу в 2011 році. Тільки після того, як представники МВФ розкритикували план як такий, що становить небезпеку для бюджету, прем’єр-міністр Микола Азаров облишив цю ідею. Тепер він пропонує розтягнути скорочення на три роки.

З другого боку, податкова та митна служби, переважно лояльні до місцевих олігархів, використовують уже наявних іноземних інвесторів у металургії й торгівлі зерном як джерело стабільних доходів, часто збираючи податок на прибуток на три роки наперед та не відшкодовуючи сплачений при експорті ПДВ. В уряді домінує лобі експортерів, тож Національний банк України стримує подорожчання гривні, що завдає шкоди переважно банкам, які належать іноземцям. Перед кризою вони видавали доларові позики, тож тепер, після девальвації, мають проблеми з безнадійними кредитами.

Нова влада та її спонсори явно не мають бажання відкривати країну для іноземних інвесторів, навіть російських, бажаючи, щоб активи залишалися в місцевих руках. Суд скасував приватизацію заводу “Луганськтепловоз” російських холдингом “Трансмаш”, а умови майбутньої приватизації монополіста фіксованого зв’язку “Укртелеком” обмежують участь більшості потенційних іноземних претендентів. Фірташ купив другий найбільший у країні хімічний завод “Стірол” у депутата-регіонала Миколи Янковського, хоча спочатку найбільш імовірним покупцем вважали російський “Сибур”. І хоч останнім часом було багато галасу щодо російсько-українських міжурядових угод в енергетиці та авіації, вони просуваються повільно.

Серед іноземних корпорацій тільки російський гірничо-металургійний концерн “Евраз”, чиїм найбільшим акціонером є Роман Абрамович, робить наскоки на Україну. Пов’язані з його компанією бізнесмени у першій половині року придбали українські металургійні заводи. Але видимий успіх концерну може просто бути винятком, що підтверджує правило: олігарх із першої української п’ятірки багатіїв Ігор Коломойський володіє 10% акцій “Евраз”. А Валерій “Кен” Хорошковський, який так само неправдоподібно виглядає сталеваром, як і головним шпигуном, був президентом цієї компанії з 2004 по 2006 рік.

 

Ґрем Стек, Business New Europe (Європа)  

ІноЗМІ


17.11.2010 2043 1
Коментарі (1)

Проноз 2010.11.18, 12:33
Україна перетворюється на ПУЦЬКОКРАТІЮ. Влада показує людям пуцьку.
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18379
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

293
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

989 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1169 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497