Для ефективного управління всіма процесами, швидкої адаптації до будь-яких змін, а головне вибору виграшної стратегії дій, необхідний комплексний аналіз і грамотне прогнозування. Для цього необхідне ведення як бухгалтерського, так і управлінського обліку – ці інструменти схожі, але мають низку принципових відмінностей за ключовими показниками.
Призначення та особливості
Бухгалтер готує інформацію про фінанси для зовнішніх користувачів – інвесторів, кредиторів і податкових органів, дотримуючись заданих стандартів. А головна мета управлінського обліку – надання даних для внутрішнього користування, що необхідно для прийняття раціональних рішень. Це включає в себе:
- прогнозування варіацій подій;
- планування змін та поліпшень;
- аналіз майбутніх фінансових сценаріїв.
Управлінський облік більш адаптивний і буде сформований виходячи із заданих вимог, а не базових шаблонів.
Основні завдання
Мета ведення бухгалтерського обліку полягає в тому, щоб забезпечити прозорість діяльності компанії, як і відповідності вимогам чинного законодавства. Спектр можливостей, які відкриває управлінський облік, набагато ширший. Він використовується для внутрішнього аналізу та управління ресурсами компанії, що допомагає:
- оптимізувати операції;
- підвищити ефективність;
- підтримувати стратегічні цілі.
Під час ведення обліку бухгалтерія формує загальну картину фінансового стану компанії. А для ефективного управління важлива деталізація і поглиблений аналіз окремих аспектів діяльності. Це включає в себе бюджетування, аналіз витрат, розрахунок рентабельності продуктів і проектів, контроль відхилень та інші аналітичні інструменти.
Інші особливості
Звіт, сформований бухгалтерами, призначений для зовнішніх користувачів, чим і обумовлена необхідність діяти суворо за заданим зразком із дотриманням усіх вимог. А управлінський облік конфіденційний і призначений для внутрішнього аудиту, а також детального вивчення всіх процесів. Це дає змогу адаптувати його з урахуванням специфіки бізнесу, щоб використовувати цей інструмент більш плідно.
Різниця між двома видами обліків, задіяних у фінансовому управлінні, доволі значно, тому не варто її зневажати. Один не є заміною іншого, що важливо враховувати. Це дає змогу використовувати отримані дані з максимальною ефективністю, ухвалюючи на їхній основі виважені, раціональні рішення, які допоможуть бізнесу не тільки утримувати свої позиції, а й значно поліпшити поточні показники.
Реклама