Будинок фондосховища Музею мистецтв Прикарпаття незабаром перейде у приватні руки

 

/data/blog/32944/5179b80bf9490f4fec455b3871d1ebbd.jpg

Будинок фондосховища Музею мистецтв Прикарпаття, ймовірно, вже незабаром перейде у приватні руки.

 

Щоправда, не за гроші, а в обмін на рівноцінне приміщення у новобудові неподалік музею. І хоча обидві сторони можливого бартеру переконують, що поки це лише розмови, вірогідність того, що вони таки матимуть офіційне продовження, досить велика.

«Музейне» питання

Над можливістю перенесення фондосховища художнього музею з будинку на Галицькій, 41, де воно знаходилося ще відтоді, як музей вперше відчинив свої двері, дирекція установи та чиновники всерйоз замислились наприкінці 2012 року, хоча назрівало «музейне» питання уже щонайменше п’ять років. Саме стільки часу теперішня «пінакотека» музею страждає від надмірної вологості, підтікань та грибка, а до ремонту приміщення «не доходять руки».   
 «Сьогодні наше фондосховище – руїна, де усі стіни та підвал з’їджені грибком та пліснявою, – бідкається директор музею Михайло Дейнега. –  Грибок поширюється дуже швидко – така його властивість, і він у будь-який момент може перейти на твори живопису і скульптури, які зберігаються у фондосховищі. В мене зібралася вже ціла кіпа паперів, де кожна комісія під час перевірки стверджує, що приміщення у грибковому стані, що там необхідні ремонти… Але що я можу зробити, якщо кошти на поточний, а тим більше на капітальний ремонт влада не виділяє взагалі?».

Дирекція – «за»

Можливий вихід із ситуації несподівано з’явився наприкінці 2012 року. Тоді до директора музею з пропозицією, від якої «не можна відмовитися», звернулася підприємлива місцева панянка: будинок, у якому художній музей сьогодні зберігає свій фонд творів мистецтва (Галицька, 41), жінка запропонувала обміняти на рівноцінну нерухомість «з голочки», яка знаходиться у її приватній власності, а саме: два поверхи у приміщенні колишнього пивзаводу на вулиці Новгородській. Тобто, простіше кажучи, умови запропонованого обміну такі: будинок №41 на вулиці  Галицькій, який нині належить обласній громаді, стане власністю небідної представниці слабкої статі, а приміщення на території пивзаводу – власністю територіальної громади і в перспективі новим фондосховищем музею.  
Михайло Дейнега ініціативу підтримав, бо такий обмін, вважає директор, не що інше як справжній рятунок для творів мистецтва.  
«Будинку на вул. Галицькій, 41 вже минуло сто років, це архітектурна пам’ятка місцевого значення, – розповідає очільник Музею мистецтв. – Але, скажу вам чесно, зараз мене мало цікавить, що буде із будівлею. Мене цікавить, що буде із 13 тисячами творів, які сьогодні  зберігаються у нашому фонді. Тому що будинок – це архітектурна пам’ятка лише місцевого значення, а 13 тисяч творів – це культурне надбання держави України».

І комерція,  і благодійність

Хоча питання на порядку денному стоїть лише кілька місяців, проте зацікавлена власниця «пивзаводських» поверхів і на оглядини працівників музею зводити встигла, і на колегії ОДА побувати.
«Будинок – це архітектурна пам’ятка лише місцевого значення, а 13 тисяч творів – це культурне надбання держави України».
Чому непоказний будинок на Галицькій, 41 так зацікавив заможну іванофранківчанку та які  плани щодо архітектурної пам’ятки місцевого значення будує жінка, «ЗК» розповіла представниця ініціаторки можливого обміну нерухомістю – незалежний юрист. Своє ім’я  та ім’я своєї роботодавиці жінка назвати чомусь відмовилася, мовляв, поки не хоче квапити події. Але уточнила: вона є представником фізичної, а не юридичної особи – мешканки Івано-Франківська, яка, за її словами, не має відношення до жодного приватного підприємства і обмін пропонує лише від свого імені. Приміщення на території пивзаводу, яке сьогодні пані «Х» люб’язно пропонує навзамін музейному фондосховищу, свого часу вона придбала у фірми «Гаразд-Україна». Але для комерційного задуму жінки – відкриття арт-кав’ярні чи то галереї-кафе – та нерухомість не підходить, бо знаходиться не на першому поверсі будівлі.  
«Моя клієнтка не приховує, що має щодо приміщення на Галицькій, 41 комерційний інтерес, – стверджує представниця. –  Але якщо врахувати те, що якби не пропозиція цієї жінки, то велика кількість творів мистецтва могла б бути повністю втрачена. Думаю,  можна сказати, що це в якійсь мірі благодійність».
Отже, за попередньою, поки лише усною домовленістю, приміщення для майбутнього фондосховища музею передадуть уже з євроремонтом та повним «фаршем» комунікацій.  До того ж площа його буде трохи більшою за будинок на Галицькій, 41: якщо нинішнє фондосховище має площу 575 квадратних метрів, то площа нерухомості на Новгородській, яку пропонує  власниця, більше 6 сотень квадратних метрів.

Не факт, а «теоретична можливість»

Начальник управління культури ОДА Володимир Федорак ймовірний обмін приміщеннями коментує неохоче, каже, що поки це лише кулуарні розмови та чутки.
«Так, є така потенційна, я б сказав, теоретична можливість, що ці приміщення ми обміняємо, – зазначає В. Федорак. – Подання від дирекції музею я отримав наприкінці минулого року, а кілька тижнів тому виніс це питання на колегію ОДА, яка була не проти.  Але говорити напевно, що обмін відбудеться, поки ще зарано».
За словами начальника управління культури ОДА, остаточне рішення за засновником Музею мистецтв Прикарпаття – обласною радою.
«Зараз питання розглядатимуть депутатські комісії, які і приймуть рішення, чи варто виносити питання на сесію облради, а вже потім депутати шляхом голосування вирішать подальшу долю музейного фондосховища», – запевнив начальник обласного управління культури, пише ЗК.


11.03.2013 1851 2
Коментарі (2)

11 2013.03.11, 10:22
Хитрий дерибан. А потім на місці памятки втулять висотку. А ще церква може підключитися до цього питання. Бо ця споруда мала релігійне призначення у минулому.
---- 2013.03.11, 19:28
А Галицька 41 це часом не сам музей?
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1473
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3012
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1056
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1101
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1119 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3314 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

111

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1021

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

850

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

385
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

235
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2416
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1192
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1196
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

498
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7423
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

227
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

281
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

333
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

419
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

705