Будда - секрет який приховує світ

 

 

В VI столітті до н.е. в Індії виникла філолофсько-релігійна система, заснована Сидартой (Сиддхартхой) Гаутамой. Він одержав ім’я Будда, що означає «осяяний, що пізнав, мудрий, прояснений». Будда це напівлегендарна особистість.

 

Далеко не завжди можна визначити, наскільки достовірні перекази про нього.

 

Будда народився в 563 році до н.е. у передгір’ях Гімалаїв у знатній родині. Виховувався в розкоші, як принц; рано женився, маючи все, що тільки можна побажати.

 

Замолоду Будда не знав того світу, що простирався за стінами палацу. Але от один раз йому довелось покинути межі палацу. Проходячи по вулицях міста, Будда зустрів хворого, покритого виразками, потім — немічного старого і, нарешті, побачив небіжчика. Відповідно до переказу, враження від цих зустрічей потрясло принца. І тоді Будда зрозумів, що не уникнути і йому хвороб, старості і смерті.

 

Будда перебував у сум’ятті і розпачі, поки не зустрів ченця, спокійно і з достоїнством йдучого своєю дорогою. І тоді Сидарта відмовився від суєтного життя в палаці, залишивши дружину і сина, відправився мандрувати. Було йому 30 років. Можна провесту паралель до Ісуса Христа.

 

Один раз, коли Будда довго міркував, сидячи під деревом, на нього зійшло осяяння: відкрилася істина, сенс життя, призначення людини в цьому світі. Він продовжив мандрівки, проповідуючи свої погляди, які злилися в цільне навчання.

 

Будда думав, ґрунтуючись, на власному досвіді, що наш світ недосконалий і несправедливий, а іншого не існує.

 

Високі моральні орієнтири, про які повідав Будда, призначалися для кожної людини поза його кастовою приналежністю. Це сприяло широкому поширенню буддизму, що швидко знаходив риси релігійного навчання. Будда шанувалося як божество, його життя і діяння розцвічувалися домислами, чарівними казками. Виникла легендарна біографія Вчителя, де Будда представлений чарівником, чудотворцем. У народній свідомості — тим більше в стародавності — велич людини проявлялося не тільки в мудрості і гідному житті, але і у надприродних можливостях, недоступних «звичайним» людям.

 

Однак Будда не виділяв особливими, відзначеними надзвичайними талантами геніїв.

 

Одне з повчань Будди передбачає центральне положення Нагорної проповіді Ісуса Христа: «Тому що ніколи в цьому світі ненависть не припиняється ненавистю, але відсутністю ненависті припиняється вона. От споконвічна дхамма».

 

Буддизм найчастіше ототожнюють із відчуженістю від мирської суєти, активної діяльності. Почасти це вірно. Будда постійно повторював, що більшість лих виникає від спрямованості до земних матеріальних благ, до багатства і плотських насолод. «Збуджені пристрастю попадають у потік, — учив він, — як павук у виткану їм самим павутину. Мудрі ж, знищивши потік, відмовившись від всіх зол, мандрують без бажання».

 

Стан нірвани Будда не ототожнював тільки з небуттям. Воно — спокій душі, усунутої від життєвих хвилювань: «Якщо ти заспокоївся, подібно розбитому гонгу, ти досяг нірвани: немає в тобі подразнення». Коротше кажучи, приймай життя таким, яким воно є, і не метушися марно.

 

Кожна людина змушена перебувати в цьому світі, не сподіваючись на звільнення від нього навіть після смерті. Як мертве тіло, розкладаючись, дає життя іншим істотам, беручи участь у вічному круговороті, так і духовної субстанції призначено робити нові і нові втілення. Залежно від якості душі вони можуть бути жахливими або щасливими. Вища нагорода для людини — вийти із цієї низки перетворень, удостоїтися вічного спокою небуття. Для цього треба відріктися від бажань і перейти в нірвану. До неї ведуть «праведна віра, праведна рішучість, праведні слова, праведні справи, праведний спосіб життя, праведні прагнення, праведні помисли, праведне споглядання».

 

Одна з найхарактерніших рис буддизму — етика благоговіння перед життям, любов до всього живого (а не тільки до ближнього свого). Цей моральний закон стверджує велич світобудови, малою частиною якого є людина. Інша важлива риса — пріоритет духовних потреб перед матеріальними. Тільки при такій умові можливо гармонічне співіснування людини з оточуючими людьми і із природою.

 

Два з половиною тисячоріччя назад індійське суспільство, що випробовувало соціальні, економічний і духовний кризи, змогло їх перебороти багато в чому завдяки широкому поширенню буддизму. А нині в Індії на порівняно невеликій території живе мільярд чоловік! Ця країна неагресивна у відмінність, скажемо, від США, де жителі стурбовані майже винятково матеріальним добробутом.

 

Ідея «золотого мільярда» знайшла підтримку на Заході, який повинен у майбутньому існувати в біосфері. І тоді виникає питання: які люди ввійдуть у це число? Якщо в середньому такі, як у Китаєві або Індії, то на Землі цілком зможуть співіснувати і 10 і 20 мільярдів — природних ресурсів для них вистачить.

 

Але якщо уявити собі що «Золотий мільярд» складатиметься з багатих (і не дуже), то вони — про це говорять підрахунки — швидко опоганять біосферу, перегризуться за багатства, що залишилися, виродяться і вимруть. Адже середній американець витрачає природних ресурсів і робить відходів приблизно в тисячу разів більше, ніж індієць!

 

Майбутнє життя на Землі і роду людського залежить від якості людей, їхніх потреб і прагнень. І щастя кожної людини теж залежить насамперед від його внутрішнього духовного світу (про це пізніше сповістить Ісус Христос). Розуміння і твердження цих істин — геніальне одкровення Будди. Воно буде справедливим всі часи. З одним застереженням: якщо людство буде гідно подальшого перебування в цьому світі, що воно саме робить дивовижним і безнадійним.

 

Сучасна людина Заходу стурбована проблемою: як зробити своє життя комфортним, щасливим (немов матеріальні цінності здатні задовольнити духовні потреби). Однак із часів Будди для людей, не позбавлених здорового глузду і мудрості, стало ясно: треба бути гідним щастя, — от до чого варто прагнути.

 

esc.lviv.ua


30.11.2017 10755 0
Коментарі (0)

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

784
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

603
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

9356 7
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2695 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1995
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2497

Як московити крали історію наших предків.

187

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

183

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

717

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

756
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

163
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

277
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

490
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

168
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

425
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

509
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

649 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5760
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

229
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

396
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

482
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

488