БЦЖ: вакцина, яка рятує життя

У той час, як усі говорять про вакцину від COVID19, лікарі нагадують про іншу важливу вакцину, якій в липні цього року виповнюється рівно 100 років та яка досі рятує життя людей. 

Туберкульоз залишається серйозною проблемою в багатьох країнах. Через нього виникають численні ураження внутрішніх органів, нервової системи, головного мозку і кісток. Раніше туберкульоз був справжнім лихом, але після появи вакцини з’явилася надія на подолання цієї важкої хвороби. Вчені протягом тривалого періоду працювали над створенням вакцини, але вона побачила світ лише в 1921 році, коли її прищепили немовляті у Парижі.

Історія створення вакцини БЦЖ

Офіційно БЦЖ (ВСG) є єдиною в світі вакциною проти туберкульозу. Її назва походить від скорочення Бацилла Кальмета — Герена, фр. Bacillus Calmette — Guérin, BCG)

Ветеринар Каміль Герен і мікробіолог Альбер Кальмет працювали в Інституті Пастера. На початку 19 століття вони вивчали туберкульозну паличку. Дослідники виявили, що в середовищі на основі жовчі та гліцерину ростуть палички з невеликою вірулентністю. Саме ця знахідка змінила хід досліджень.

Мікробіолог і ветеринар вирішили перевірити, чи можна за допомогою повторюваного культивування створити безпечний штам, щоб розробити вакцину? Дослідження тривали  майже 10 років! Тести і перевірки вакцини почалися з 1919 року, а у 1921 році в Парижі була створена вакцина для застосування на добровольцях.

Коли була визнана дієвою вакцина БЦЖ?

Ефективність

  • Вакцина в 5 разів знижує ризик інфікування генералізованим туберкульозом;
  • Щеплення допомагає не захворіти на туберкульозний менінгіт;
  • БЦЖ формує імунний захист від туберкульозу;
  • Якщо вакцинована людина захворіє на туберкульоз, вона перенесе хворобу набагато легше, ніж не щеплена. 

У 1928 році БЦЖ прийняла Ліга Націй. За створення вакцини ветеринар Каміль Герен і мікробіолог Альбер Кальмет отримали Нобелівської премією.

Але громадськість не довіряла новому щеплення через трагедію, що сталася в 1930 році. У Любеку була проведена вакцинація новонародженим. Понад 200 дітей захворіли на туберкульоз, 72 немовляти померло.

Розслідування трагедії проводилося довго і ретельно. Причиною смерті дітей виявився отруйний штам, який зберігався в інкубаторі з вакциною. Винуватцем трагедії було визнано директора лікарні, який за недбалість потрапив до в’язниці. 

Обов'язкова вакцинація

Після Другої світової війни почалася масова вакцинація людей проти туберкульозу. В Європі було щеплено понад 8 мільйон новонароджених. З 1950 року ця процедура для новонароджених в містах та селах стала обов’язковою.

Через 10 років для вакцинації і ревакцинації почали застосовувати внутрішньошкірний метод введення БЦЖ. Дослідники в 1985 році зробили прорив і створили вакцину БЦЖ-М. Вона зменшує антигенне навантаження на людей, які прищеплюються.

Різниця між БЦЖ і БЦЖ-М

У БЦЖ-М менше «живих» мікробних тіл. Щоб вакцина принесла результат, необхідно, щоб в ній була мінімальна кількість антитіл. Новонародженим прийнято колоти БЦЖ-М. Якщо є необхідність прищепити дитину від 3-5 років, використовується вже БЦЖ.

Зниження захворюваності: коли почалося і через що?

У 2006 році багато країн перестали використовувати БЦЖ. Це пов'язано з тим, що завдяки масовій вакцинації знизилася кількість первинної захворюваності. Америка і Нідерланди не запроваджували обов'язкове вакцинування. ПАР перейшла на нову вакцину, але вона виявилася не такою дієвою.

Деякі європейські країни відмовилися від масової вакцинації. Вони прищеплюють тільки неповнолітніх, які потрапили в групу ризику.

Крім зниження захворюваності, вчені відзначили, що в державах, де населення було щеплено БЦЖ, воно не так сильно піддається коронавірусній інфекції.

Все про шкірні тести: туберкульозна проба або проба Манту

Профілактичне обстеження дітей на наявність в організмі інфекції називається шкірним тестом або туберкульозної пробою. З метою діагностики Шарль Манту запропонував застосовувати туберкулін внутрішньошкірно. В медицині методика визнана найточнішою. Проба Манту обов'язкова в багатьох країнах.

Завдяки шкірним тестом можна визначити, як:

  • Формується імунітет до захворювання;
  • Чи може організм самостійно протистояти інфекції.

Проба Манту дозволяє відстежити динаміку захворюваності, і провести ранню діагностику. Натомість вона є алергопробою, але не щепленням.

Хоча туберкульоз майже подоланий в багатьох країнах світу, Україна й досі залишається країною із високою захворюваністю. Тож не забувайте раз на ріку звертатися до свого сімейного лікаря, який проведе з вами опитування за спеціальною скрініговою анкетою та переконається, що жодного туберкульозу у вас немає! 

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією "Твій сімейний лікар". Сайт та Facebook-сторінка проєкту


24.03.2021 1033
Коментарі ()

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

642
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1868 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1120 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

544
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6895 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11376 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

324

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1060

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1103

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1100
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

269
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1071
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

840
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

732
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

655
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2941
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4428
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18431
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

299
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

344
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

655
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

761