Британський нейрохірург Генрі Марш провів лекцію для франківських студентів (ФОТО)

Нещодавно в Івано-Франківському національному медичному університеті відбулась відкрита лекція відомого на весь світ британського нейрохірурга Генрі Марша.

Подію влаштувала студентська організація UMSA. Лекційна аудиторія була переповнена студентами і викладачами університету, інформує Фіртка з посиланням на сайт ІФНМУ.

Спершу відомий медик розповів студентам про свою кар’єру та нейрохірургію загалом.

"Якщо ви запитаєте фахівців, чому вони обрали свій фах, багато-хто скаже, що завдяки чудовим вчителям. Коли я був молодим лікарем, то побачив, як відбувається операція при аневризмі судин головного мозку, і це мене дуже вразило. Також я мав дуже хорошого вчителя, який, можливо, був не дуже хорошим хірургом, але з ним було чудово працювати. І це була інша причина, чому я почав вчитися на нейрохірурга. Я присвятив своє життя людському мозку, і я досі зачарований мозком. Ми досі розуміємо дуже мало, як працює мозок. Це досі одне з найбільших питань, яке стоїть перед нами.

Минулого року я вийшов на пенсію в Британії, але продовжую працювати за кордоном, в інших країнах. Я розумію, що став відомив як нейрохірург і письменник, але разом зі славою протягом своєї кар’єри я пізнав страх, сором і вину через пацієнтів, яким не вдавалося допомогти. Я винив себе, і це жахливе відчуття. Я відкрив, як легко зробити помилку. Лікар — це людина, а не Бог. І лікар змушений жити зі своїми помилками, це дуже боляче", - зазначив Генрі Марш.

Також дода, що нейрохірургія збоку виглядає надзвичайно тонкою роботою, але це не так.

Насправді нейрохірургія є дуже грубою у порівнянні з витонченістю і складністю людського мозку. Найменший інструмент нейрохірурга має діаметр 2 мм. У то же час в одному кубічному міліметрі мозку містяться до ста тисяч нервових клітин, до одного мільйона нервових з’єднань. Тому, коли нейрохірург застосовує навіть цей свій найменший інструмент, він руйнує, вбиває сотні тисяч нервових клітин. А клітини мозку не відростають, як це є у шкірі чи м’язах. Саме тому нейрохірургія є така небезпечна, і наші результати часом більше розчаровують, порівняно з іншими галузями медицини.

Нейрохірург торкнувся й проблем системи охорони здоров’я.

За його словами, здоров’я є настільки безцінним, медицина є настільки важливою, що люди готові викладати великі суми грошей лікарям і лікарням за своє здоров’я. Це створює проблему корупції лікарів, особливо в пострадянських країнах, де немає належного урядового регулювання чи організації того, як лікарі мають заробляти гроші. Кожному лікарю треба знайти баланс між тим, що є добрим для його банківського рахунку, і що є добрим для його пацієнтів. Ми всі знаємо, що є лікарі, для яких пріоритетом є стан власних рахунків, ніж стан пацієнтів.

Для української системи охорони здоров’я немає легких відповідей. Реформи займуть багато часу. В Україні є проблеми з корупцією, бюрократією і хаосом в медичній сфері. Багато лікарів деморалізовані. Це жахлива розтрата людського потенціалу.

В Британії теж є проблеми з медичною галуззю. Я працював переважно в державних медичних закладах, які фінансуються з податків. Останнім часом британська система охорони здоров’я реформується, і я побачив, що лікарі в шпиталях отримують все більше обов’язків, але мають все менше повноважень. Це це важко психологічно, і створює додаткові труднощі для лікарів.

Генрі Марш вважає, що сьогодні в медицині дуже важливою є команда робота. Ті проблеми, які могла вирішити якась одна геніальна особистість, лікар чи професор, вже давно вирішені. Нинішні проблеми вимагають великих фінансових вкладень, комплексних досліджень і командної роботи. Водночас у роботі в команді важливо не втрачати свою індивідуальність. Потрібно відчувати баланс.

"У лікарнях також треба намагатися працювати командою. Але в кожній такій команді є лікарі з більшим досвідом, а є ще недосвідчені молоді фахівці. Це створює етичні проблеми. Досвідчений лікар має обов’язки перед своїм нинішнім пацієнтом, але також має обов’язок перед своїм молодим колегою задля блага майбутніх пацієнтів. Якщо говорити про хірургію, то якщо ми не дозволимо нашим молодим учням оперувати, вони ніколи не навчаться цьому. Лікарі мають співпрацювати один з одним", - каже медик.

За словами Генрі Марша, робота лікаря є дуже стресовою, особливо це стосується хірургії. Ситуацію ускладнює і те, що лікарів часто критикують в газетах за їхні помилки. В розвинених країнах на лікарів подають до суду. В США, до прикладу, медичні юристи вже є окремою великою індустрією. Зазвичай лікарі не говорять про ці речі, але нам як медичним фахівцям треба визнати, — те, що ми робимо, є дуже важким. Про це треба говорити.

Люди хворіють цілодобово сім днів на тиждень, але лікарю дуже важливо знайтибаланс між пацієнтами і своєю сім’єю.

Також відомий медик окреслив найважливіші знання в роботі лікаря:

• Хірургічне навчання є доволі складним. Але коли ви опануєте операційниим навичками, це вам видасться таким же природнім, як будь-яка інша ручна робота, наприклад, пошиття одягу, живопис чи навіть робота з деревом. Складність в іншому — в прийнятті рішення, коли треба оперувати, а коли ні. Ви можете за три місяці навчитися, як робити операцію, три роки вивчати, коли робити операцію, натомість витратите тридцять років на розуміння, коли краще не робити операцію. І на прийняття такого рішення впливають дуже багато факторів.

• Щоб стати успішним лікарем, ви повинні вміти знаходити баланс між протилежними думками, які постійно змагаються між собою. Є величезний список чинників, в яких потрібно знайти баланс. Це завжди дуже важко. Для лікаря на початку його кар’єри це не є очевидним, бо молоді люди переважно переймаються технічними навичками. Тільки значно пізніше приходить розуміння, що головна проблема в тому, коли і як застосовувати ці свої навички.


Довідково:

Генрі Марш – всесвітньо відомий нейрохірург з Великобританії. Нагороджений Орденом Британської імперії. Серед іншого він знаний 23-річною просвітницькою роботою в Україні, де провів десятки блискучих операцій на мозку. Народився у Лондоні 5 березня 1950 року. Навчався у Оксфордській школі і Вестмінстерській школі Лондона. Пізніше студіював політологію, філософію, економіку у Оксфордському університеті. Отримав відзнаку Королівської медичної школи. Працював у Atkinson Morley Hospital - одному з найпрогресивніших нейрохірургічних відділень країни. Він спеціалізувався на роботі на мозку під місцевою анестезією і у 2004 році став героєм документальної стрічки BBC „Ваше життя у ваших руках”.

Українцям він відомий з 1990-х років як хірург. А також як автор книг "Історії про життя, смерть та нейрохірургію" ("Видавництво Старого Лева", переклад Андрія Мизака) та "Ні сонце, ані смерть" ("Видавництво Старого Лева", переклад Катерини Міхаліциної).

Починаючи з 1992 року Марш співпрацює з нейрохірургами в колишнього СНД, в основному, в Україні.

Фотогалерея


10.03.2020 1553
Коментарі ()

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

264
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1570 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1824 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2648
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2378 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7615

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

387

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1094

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1166

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1953
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

334
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

712
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

950
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43456
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3154
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

981
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2005
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35204 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

331
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

540
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

682
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1008