Профспілки англійського міста Портсмут, які у вихідні протестували проти дискримінації українських працівників поромного перевізника Condor Ferries, заявили, що не припинять акцій протесту, доки українцям платитимуть менше, ніж британцям.
"Це ЕКСПЛУАТАЦІЯ, де кожна літера - велика! - сказав ВВС Україна Даррен Проктор, голова відділу профспілки працівників транспорту (RMT) у Саутгемптоні та один з організаторів акції протесту. - Громадськість Портсмута обурена, що в наш час узагалі можлива така жалюгідна оплата праці, - 2,35 фунта [приблизно 25 грн] на годину".
За словами пана Проктора, активісти профспілок прагнуть привернути увагу британської громадськості до того, що компанія, яка обслуговує поромне сполучення з Нормандськими островами і північчю Франції, намагається заощадити на оплаті праці та на здоров'ї найманих працівників з-поза меж Європейського Союзу, передовсім - з України.
Транспортна профспілка, до якої долучилися місцеві активісти інших профспілок, провела у вихідні перший пікет у порту Портсмута.
На відео, розміщеному організаторами в мережі YouTube, Клацнути учасники акції скандують: "Ні - жалюгідній платні!" і вимагають від керівництва компанії "Кондор" платити українцям нарівні з британськими працівниками. Представник Ради галузевих об'єднань міста Джон Вудс сказав ВВС Україна, що наступна акція протесту відбудеться в Портсмуті 18 серпня, а позаяк компанія-перевізник не планує підвищувати оплату праці українців до затвердженого у Британії законодавчого мінімуму 6,08 фунта, то протести в Портсмуті відбудуться і у вересні. "Прийнятна зарплата" Кен Сор, виконавчий директор компанії Condor Ferries, каже, що українським працівникам компанії платять "прийнятну зарплату". За його словами, вона приблизно в чотири рази вища, ніж мінімальна зарплатня в Україні.
"Незначну частину екіпажів наших транспортних поромів набирають на роботу в Україні. Рівень оплати, про який кажуть профспілки, поширюється лише на нових працівників, тому нас непокоїть перекручення проблеми з політичних міркувань, - сказав Кен Сор в інтерв'ю ВВС. - Всі наші українські працівники послуговуються безкоштовним транспортом з України і назад, медичним страхуванням, і з них не вираховують платню за харчування і проживання протягом дванадцятьох тижнів на борту".
Профспілковий представник Даррен Проктор сказав ВВС Україна, що українські працівники Condor Ferries розповіли про свої заробітки в приватних розмовах з колегами-британцями, які входять до профспілки RMT. Він додав, що українці бояться відкрито протестувати.
"Загалом українців у екіпажах поромів компанії біля 50. Вони не скаржаться, бо бояться втратити роботу. Українці і самі усвідомлюють, що вони дешевші. Але не ризикують відкрито нас підтримати, хоч ми і боремося за їхні права", - сказав Даррен Проктор.
Англійці протестують - українці мовчать? На запитання, чи просили українські робітники про заступництво, пан Проктор не дав однозначної відповіді - ні ствердної, ні заперечної. Мінімальна оплата (за годину) в Британії для дорослих віком понад 21 рік - £6,08/$9,42 для молоді 18-20 років - £4,98/$7,72 для працівників віком 16-17 років - £3,98/$6,17 для підмайстрів - £2,60/$4,03 Він лише зауважив, що йдеться про неприпустимість експлуатації, спроби утвердити справедливість і проявити солідарність з колегами, які погоджуються на гірші умови оплати праці лише тому, що не є британськими громадянами.
Понад 90% працівників Condor Ferries - громадяни ЄС. Керівництво компанії каже, що вона є сумлінним і турботливим працедавцем, який із розумінням ставиться до права профспілок на протести. За словами членів англійських профспілок, українці погоджуються працювати по 12 годин на день без вихідних упродовж трьох місяців, після чого беруть чотири тижні неоплачуваної відпустки. Їхні англійські колеги вважають такий графік роботи не лише виснажливим для, а й потенційно небезпечним.
Британські працівники, за словами Даррена Проктора, працюють вахтеним методом: тиждень-два плавають, після чого мають тиждень-два оплачуваних вихідних. Джон Вудс, речник Ради галузевих об'єднань Портсмута, каже, що протести можуть стати безстроковими: "Профспілки будуть і надалі піднімати ступінь поінформованості громадян щодо цього питання. Кампанія захисту прав працівників триватиме".