Бончук для Бончука

 

Вирішила ще раз перевірити свої відчуття щодо феномену*  Романа Бончука. Нещодавно відбулась його виставка у «Івано-Франківській Спілці художників». Назви виставки не запам’ятала, як і назв робіт (бо не було), тому не полінувалась сходити ще раз і заодно вловити суть питання, та симптоматично застала напередодні 8-го березня у «Храмі мистецтв» ярмарок.

«Непомітність» виставки Бончука насторожує. При відкритті не було майже нікого: автор, один оператор і троє поціновувачів мистецтва. Отже інформаційна подія відбулась, значить автор теж відбувся (закон ЗМІ). А от щодо «непоміченості» виникає протиріччя. Вкотре останні виставки Романа Бончука безлюдні. Особисто мною жодного разу не були зафіксовані митці, які є цехом для художньої спільноти: товариші по пензлику, критики, опоненти, в решті решт вороги. Бончук все-таки «помічений», тільки зі знаком мінус і ця порожнеча простору чітко фіксується всіма своєю неприсутністю.

Щодо свого відчуття творчості Романа, то я вже давно спостерігаю за її трансформацією. Аякже ж, відомий автор відомої мегакартини (5х25 метрів) мегаісторії України. Тому хотілося хоча б щось мати у колекції з його творів і виловити більш менш до смаку роботу. Напевне «не доля». Спочатку твори гнітили своєю колористикою «ламаних» портретів, потім кабалістичними  не прочитаними/не вичитаними  символами. Одначе, портрет відомого художника Володимира Чернявського мене захопив і вразив, як кажуть «Знімаю капелюха». Думала тоді: «Може, відчуває людину, вміє передати, з часом випишеться».

Теперішня виставка зустріла мене більш ясними кольорами, викликавши радість: «О!, виписується. Не помилялась». І знову, як у прірву. Купа, тепер беззмістовних картин, назвати їх абстрактними – заперечити абстракціонізм як стиль. Наче вилили на деко прострочені фарби (хоча артефакти терміну не мають) і подали без пояснень/підписів. Я розумію, що світ митця незбагненний, але якщо він виставляє його, то хоча б з поваги до глядача, можна зіграти головну-другорядну роль: «Їсти подано!»

І знов одна єдина картина, яка привертає увагу. Оскільки вона без назви, змушена сама її  ідентифікувати-нарікати: «Ісус Христос – Джон Леннон». Об’єднавши візуально (а тут не помилишся в авторській передачі) два символи/образи, Сина Божого і поп-зірки ХХ ст.. групи «Бітлз» Джона Леннона,  Бончук стає на слизький шлях, він розщеплює мою свідомість. Синтез, який створено в картині (що покликано робити мистецтво) на несвідомому рівні руйнує мою цілісну картину світу. Більше не ходитиму на виставки Бончука, вирішила я, незважаючи на всі його заслуги перед мегаісторією. Буду ставити фільтри.

 

     * * *

 

Єдиним сенсом для мішені є влучена стріла.

І різьблене обличчя не завдячує творцю,

а лиш його умінню бути ремеслом в руках Всевишнього

і вмінню вправно володіти текстом.

 

Якщо обличчя різьблене набуло щось у тобі,

засвідчи майстру шану і себе у ньому.

Адже, той постріл, що над нами:

мішень і влучене стріла.

           

           / Антуан де Сент Екзюпері, «Цитадель»,СХХІХ /

 

     Щодо «Спілки художників», то цей «Храм» вже давно перетворився на торжище і з цим щось потрібно робити. Недарма тут явився «І.Х. – Д.Л.» Бончука для Бончука.

 

     *Феномен Бончука однозначно лежить в суто соціальній і ні в якому разі не художній площині аспект, оскільки визнається представницьким органом («Спілка художників») і повністю ігнорується мистецьким світом.

 

6.03.2013 Е.Вітер


12.03.2013 Еріка Вітер 2002 13
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3196

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

935
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699