Богдан Зубик: Нас чекає спалах дифтерії

 

У грудні Прикарпаття сколихнула новина про те, що в Івано-Франківську вихователь дитсадка померла від дифтерії. Тоді повідомлялося, що жителька Опришівців, яка працювала вчителькою школи-дитсадка ім. Софії Русової, що на вулиці Василіянок, могла померти від нині рідкісної дифтерії.



Жінку поховали 18 грудня. Людей, котрі прийшли провести її в останню путь, попередили не контактувати з тілом під час прощання.



Як розповів Віталій Фіглевський, заступник начальника головного управління Державної санітарно-епідеміологічної служби в Івано-Франківській області, жінку госпіталізували 13 грудня.



«До нас тоді поступило термінове повідомлення про інфекційне захворювання, — говорить Фіглевський. — Вона поступила в першу міську клінічну лікарню на вулиці Матейка. Попередньо їй встановили діагноз — дифтерія».



У Франківську одразу відбулися протиепідемічні заходи. Вдома в жінки та в дитсадку працівники СЕС провели дезінфекцію. Обстежили 330 людей, які мали контакт із хворою. Серед найближчого оточення жінки провели антибіотикопрофілактику.


Протягом 10 днів (інкубаційний період дифтерії) за всіма «контактними» відбувалося спостереження. Моніторять ситуацію й досі. За цей час випадків дифтерії в місті не реєстрували.



Хвору жінку оглядав і доцент кафедри інфекційних хворіб та епідеміології Івано-Франківського національного медичного університету (ІФНМУ) Олександр Бойчук. Його викликали до лікарні як консультанта. У жінки вже зупинялося серце. Так себе проявляв дифтерійний міокардит — одне з найпоширеніших ускладнень при дифтерії. Їй забезпечували кисневу підтримку, вентиляцію легень тощо.



«Я встановив діагноз — дифтерія гортані тяжкого ступеня, дифтерійний міокардит, — розповідає Бойчук. — Транспортувати хвору до інфекційної лікарні не було ані потреби, ані можливості, бо вона перебувала у вкрай тяжкому стані. Біля неї постійно були реаніматологи, інфекціоністи, отоларингологи».



За словами Бойчука, перед зверненням до лікарів, жінка хворіла два тижні. Стан був таким, що її одразу привезли до реанімації. Та якби медики могли втрутитися в ситуацію раніше, то й лікування було б ефективнішим. Жінка померла в лікарні.



Як каже Віталій Фіглевський, цим випадком зацікавилися в Києві. Тому посмертні зразки були відправлені в ПЛР-лабораторію столичного Центру по контролю інфекційних захворювань. Назва лабораторії є скороченням методу дослідження — полімеразна ланцюгова реакція. За його допомогою можна виявити ДНК збудників різних інфекційних захворювань.


29 грудня із Києва прийшов висновок лабораторного дослідження. У ньому зазначили, що «ген дифтерійного токсину не виявлено». Діагноз дифтерії зняли та встановили посмертний діагноз — гострий гнійно-некротичний ларингіт.



«Діагноз дифтерії — це діагноз, перш за все, клінічний, тобто встановлюється на основі типової клінічної картини, і зразу ж, відповідно, вимагає специфічного лікування, — коментує Олександр Бойчук. — Всі ж методи лабораторного обстеження є допоміжними, вони вимагають певного часу на виконання, і за їх допомогою можна підтвердити цей діагноз. Результативність лабораторних методів дослідження залежить від багатьох факторів — наприклад, чи отримував пацієнт лікування до забору матеріалу на дослідження, тривалість захворювання до моменту взяття матеріалу, чутливість лабораторних діагностикумів, методика виконання дослідження тощо».



Епідемія дифтерії вирувала в Україні у 1990-х роках. Тоді різко зменшився відсоток щепленого населення. Причина — вакцину робили на території Росії, а після розпаду СРСР її перестали завозити. Це призвело до епідемії.



Ті страшні роки добре пам’ятає доцент кафедри дитячих інфекційних хворіб ІФНМУ Богдан Зубик. Тоді він був обласним дитячим інфекціоністом, щодня їздив по області та аналізував усі випадки.



«Піком був 1994 рік, коли в області захворіли понад 100 людей, найбільше — в Яремче, — пригадує Зубик. — Тяжкі випадки були в Надвірній, Коломиї, Долині та й у самому Івано-Франківську. Хворіли й помирали і дорослі, і діти. Всього у 1990-х роках в Україні від дифтерії померли близько 700 людей».



Тоді терміново провели масову позапланову вакцинацію населення. Завдяки тому, що кількість вакцинованих збільшилася до 90-95 %, епідемію вдалося зупинити. Це сталося лише у 2000 році. Відтоді в Україні реєструються лише поодинокі випадки. Нині відсоток щеплених знову різко падає.



Як каже головний спеціаліст з епідеміології Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Марія Бойко, будь-які вакцини в область надходять централізовано, оскільки закупівлю здійснює міністерство охорони здоров’я. Останні поставки вакцин проти дифтерії для підлітків та дорослих були ще в 2011 році. Відтоді — вакцинували лише дітей до п’яти років комбінованими вакцинами проти дифтерії, кашлюку, правцю.



Статистика по щепленнях — направду страхітлива. Серед дітей до одного року захищені від дифтерії лише 20%, серед старших року — 23%. Серед шестирічних дітей проти цієї хвороби нині щеплені одиниці. Дорослі не щепляться взагалі, а мали б вакцинуватися кожні 10 років.



«Нас чекає спалах дифтерії, — підкреслює Богдан Зубик. — Єдиним способом попередити його є масове щеплення. Коли в серпні 1993 року в Негівцях Калуського району від дифтерії померла 15-річна дівчинка, то наступного дня під медпунктом стояло все село. До того часу ніхто не хотів щепитися. Нині відсоток щеплених знову різко впав. Це може призвести до нової епідемії дифтерії з тяжкими наслідками».

 

"Репортер", Микола Волков


01.02.2016 665 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2426
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19537
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24403
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

491
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739