Богдан Томенчук: Скасувати ЗНО – це викликати ще одну революцію

 

/data/blog/53163/52dc7b648ba0ec78c82201c152dd30dc.jpg

 

Нині директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук переконаний, ЗНО немає альтернативи, а проти тестування виступають лише ті, хто з ним не стикався, або ж ті, хто не хоче вилікувати державу від корупції.

 

Докладно про це - в інтерв’ю з Богданом Томенчуком.

 

- Пане Богдане, скільки абітурієнтів на Прикарпатті цього року писатимуть тести?

На зовнішнє незалежне оцінювання цього року зареєструвалося 9 000 абітурієнтів.

- Порівнюючи з минулим 2013 роком, це більше чи менше?

Співмірно. 100-200 осіб у таких процесах ролі не відграють. Співмірно з минулим роком і співмірно з кількістю випускників. Якби це було на тисячу менше, то була б різниця, в даному випадку її нема.

- Чи змінилася система ЗНО?

В певній частині, тобто у процедурній система просто дійшла своєї межі удосконалення. А в загальному система зовнішнього оцінювання цього року змін не зазнала, якщо не враховувати обставини які впливають на всю українську спільноту. Але те, що вона зазнає змін до наступного року сумнівів не викликає. Якщо процедурна частина може ще пару років залишатися без змін, то змістова частина їх вже потребує. Система зовнішнього оцінювання утвердилася у громадянській спільноті та набула добрих відгуків. Зараз треба її розвивати дальше: робити різнорівневі та різнонаправлені тести і т.д. Удосконалювати їх так, щоб жоден мобільний телефон не допоміг їх вирішити. Треба задавати такі питання, які може розв’язати та людина перед якою вони стоять, без готових відповідей з інтернету. Це складна робота.

- Ми говоримо про правила ЗНО у той час, коли ведуться розмови про можливість його відміни. Чи не боїтеся ви, що незалежне оцінювання скасують і ми повернемось до іспитів?

Якщо у нас зараз рівень популярності і поваги приблизно такий як і до церкви, то я  можу задати вам питання: Чи не боїтеся ви, що церкву заборонять?

- Ні.

От і я не боюсь, що скасують ЗНО тому, що це утвердилося в середовищі випускників та їхніх батьків. Ми жартуємо, що у нас в червні буде інформації на 200 мільйонів доларів. У нашому центрі оцінювання якості освіти буде 200 тисяч робіт, якщо б одна робота коштувала  одну тисячу доларів, хоча це не зовсім так, бо ціна явно занижена, то у нас було б 200 мільйонів доларів. Я думаю, що скасувати зараз ЗНО – це викликати ще одну революцію.Вчителі, а подекуди й учні нарікають, що питання на ЗНО відрізняються від шкільної програми. Як ви це прокоментуєте?

Кажу вам з повною відповідальністю, що це неможливі і немислимі речі. Всі питання пов’язані зі шкільною програмою. Вони пишуться за програмами, які вивчаються учнями в школі. Тут навіть є підказка – якщо школи вивчають один предмет за двома-трьома різними програмами, то тести пишуться за спільною частиною тих програм. Якщо б, не дай Бог, було таке питання, то воно стосується усіх і нічиї знання та результат не спотворює. Безумовно, над чимось треба задуматися. Якщо когось вчили тільки «зубрити» то для нього все дуже складно, але коли людина навчилася з двох тверджень будувати третє, то труднощів не мало б виникати.

- Учасники ЗНО минулих років стикнулися з досить жорсткими правилами щодо прибуття на місце тестування, наявності документів. Чи не передбачається цього року полегшення в організаційних моментах?

Ніяких полегшень не буде. Якщо людина летить за кордон, літак на неї не чекає. ЗНО – це своєрідний, доброзичливий кордон між дитинством і дорослістю. Суспільство потребує досциплінованих і організованих тому, будь-яка процедура це дотримання певних правил і в цій точці ми будемо жорсткі. Чесно, я думаю, що не буде таких людей, які забудуть вдома паспорт чи якийсь інший документ, а якщо забудуть, то прийдуть наступного року. Світ вимагає конкуренції, а до якої конкуренції здатна людина котра забула? Та попри все ми однозначно доброзичливі до абітурієнтів. Легко сказати «Я забув паспорт», а потім виявиться, що прийшов студент одного з наших ВУЗів складати тестування за когось іншого.

- А як буде з мобільними телефонами?

Мобільні телефони на ЗНО – це давно забута казка. Проти них є металодетектор, а якщо буде потрібно, то задіємо одну програмно-апаратну хитрість. Яку саме, не буду зараз розповідати. Про мобільні телефони треба забути на час тестування, якщо хтось вирішить згадати – матиме час на роздуми до наступного року. До речі ми перші пішли в аудиторії з металодетектором. Навіщо витрачати час на переконування, коли можна розв’язати проблему «царським» методом. Всі знають, як Олександр Македонський прийшов і «розв’язав» мечем вузол, от це і є «меч металодетектор Олександра Македонського».

- Цього року винесли нові предмети винесли на ЗНО?

Нових предметів цього року не додають. Пам’ятаю, як колись Микола Азаров чхнув і запропонував ввести тестування з Всесвітньої історії, всі сказали, що це добре і погодилися. Але це безглуздя, перш за все тому, що воно нічого не додає крім зайвих фінансових витрат. Я підозрюю, що думка тоді полягала в тому, щоб через декілька років сказати, що історія України є частиною Всесвітньої історії – тож давайте «викинемо» з тестів історію України. Як на мене то достатньо перевірити знання людини з історії України, щоб зрозуміти чи може ця людина взагалі вивчати історію. Або ми говоримо, що рухаємося до ЗНО з цілого спектру атестата і видаємо атестат тільки після проведення тестування, або звести це знову до тестування з 5-6-ти предметів і не витрачати людські гроші.

-  Чи можливо відгадати відповіді і набрати більше ніж середній бал?

Не можливо. Людина відгадає максимум на 124 бали, ну хіба це особа, якій дуже щастить і вона умудриться відгадати на 130 балів.

-  А списати можна?

Це теж виключено. Списати не буде в кого, бо  в класі чи то аудиторії сидітимуть діти з іншими варіантами. Вчитель підказати теж не зможе, бо на українську мову, наприклад, прийде викладач з фізкультури. Щодо шпаргалок, то ми однозначно «воюємо» проти них, але в той же час іронічно ставимося до цього факту. Шпаргалка не так страшна з приводу результату, скільки з розмов на базарі. Бо ходитиме дитина по базару і казатиме, от я списав, але ніхто не подивиться, що списав на «нещасні» 124 бали. На «відмінно» списати нереально і навіть на 180 балів списати нереально. Якщо б дитина знала чітко які будуть питання, тоді можна говорити про списування, але ж питань ніхто не знає. Тому раджу не писати ніяких шпаргалок. Наголошую, що ми жорстокі з приводу телефонів і шпаргалок лише тому, щоб була гідна громадська думка.

- Я знаю, Ви починали трудову діяльність вчителем математики. Ви проглядали для себе тестування з цікавості, аби зрозуміти складність тестів?

Якщо взяти математику 70-хроків і математику тепер, то ці тести для трієчників. Я вважаю, що ми багато втратили у фундаментальних дисциплінах. Це сталося у середині 90-х років, коли гуманізацію освіти замінили на гуманітаризацію, а в результаті не вийшло ні першого, ні другого. Держава почала «штампувати» юристів та економістів. Математика колись була складна, але якщо з класу троє учнів знали математику, то область давала державі близько трьох тисяч дітей, які прекрасно знали цю науку. А зараз на превеликий жаль все по-іншому.

- На закінчення, порада для тих, хто цього року піде на тестування?

Головне, вірити в себе. Залишити свій розум у розкутому стані. Треба пам’ятати, що знання це те, що залишається після того, коли здається що ми все забули. Не було такого, щоб людина котра не заслуговує на високий бал його отримала. Ми  не шукаємо геніїв, а просто фотографуємо знання. І від нашої фотографії не треба чекати такого ефекту як від картини Рафаеля.

 

Версії


31.05.2014 817 2
Коментарі (2)

Вчитель 2014.06.01, 10:18
Зі всім погоджуюся, крім одного: тести з англійської мови НЕ ВІДПОВІДАЮТЬ навчальним програмам.
гість 2014.06.01, 17:03
а чи не пора клан томенчуків попросити піти щоб по доброму ==партійний при вишиванюку займався провокаціями проти політнеугідних голосував за ХРКІВСЬКІ УГОДИ чому не міняють а ще інтересніше хто КРИШУЄ чому КАРАСЬ ЩЕ ПРАЦЮЄ ЧОМУ КОВАЛЬЧУК У ЮСТИЦІЇ ЧОМУ НЕ ПОКАРАНІ СУДДІ ЧЕРЕПІЙ І ГРИЦА ДЕ ТИ ЛЮСТРАТОР
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

16199
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1539
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1109
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2138
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3678
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1393

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1801

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

575

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1198

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1361
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

674
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24308
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

556
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

523
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

668
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1562
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

724
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7461
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

674
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1750 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

660
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

566