Блогерка з Івано-Франківська готує позов до суду через порушення авторських прав

 

 

Івано-франківська активістка, блогерка, керівниця «Молодої просвіти» Євгенія Бардяк готує позов до суду через те, що її тексти про героїв Небесної сотні з Прикарпаття передрукували без дозволу та вказання авторства у книзі «Герої Революції гідності», виданої на замовлення Івано-Франківської облдержадміністрації (ОДА) бюджетним коштом.
 

Про це вона розповіла в інтерв’ю «Галицькому кореспонденту».

 

Блогерка повідомила, що після розстрілів на Майдані під час Революції Гідності почала збирати інформацію про загиблих з Івано-Франківської області: знайшла контакти їх родичів та друзів, їздила до них й записувала їх спогади на диктофон. Після узгодження з родичами – публікувала матеріали в мережі. Перший пост про Богдана Калиняка вона зробила у Facebook, а потім місцеве інтернет-видання «Вікна» відкрило у себе її блог.

 

За словами Євгенії Бардяк, вона займалася проектом протягом чотирьох місяців без жодної матеріальний вигоди. Всього у блозі вийшло сім розповідей про загиблих земляків-протестувальників.

 

Авторка текстів зазначила, що її матеріали часто передруковували – але завжди або зверталися до неї за дозволом, або вказували автора і ставили посилання.

 

Однак в лютому 2016 року Євгенія Бардяк випадково побачила видання «Книга скорботи пам’яті і шани України. Івано-франківська область. Герої Революції гідності», де було вміщено шість її текстів в повному обсязі. Упорядники книги не зверталися до неї за дозволом, а передрукували тексти блогу без посилань та зазначення авторства. Під одним із матеріалів стояло прізвище поетеси Лесі Рудик.

 

Блогерка розповіла, що упорядником книги є Івано-Франківський обласний відділ пошуково-видавничого агентства «Книга пам’яті України», який очолює заслужений журналіст України Ганна Данилюк-Шекеряк.

 

«Я говорила з керівницею цього комунального підприємства Ганною Данилюк-Шекеряк, яка до цього всього ще й входить у раду етики і права обласної організації Спілки журналістів. Звернулася до них, вказавши, що мої роботи використані без підпису. Мені сказали: ну, вибачайте, ми брали їх з інтернету, не додивилися. Заспокоїли, що через рік буде перевидання і вони впишуть моє ім’я», - розповіла пані Бардяк.

 

 

Як повідомляє видання «Курс» , пізніше пані Шекеряк розповіла про поспіх у підготовці до друку книжки, редакторську помилку на фінальному етапі аж до «механічного натиснення кнопки видалення».

 

До членів редколегії видання входять поважні персони області: чиновники ОДА, історики, краєзнавці, журналісти. Один із членів редколегії – заступник голови ОДА Ігор Пасічняк зазначив у коментарі «Курсу», що книгу готували за матеріалами ЗМІ, засідання редколегії регулярно відбувалися, а він бачив уже готову книжку. Він додав, що неприпустимо, щоби книжка, а надто така, що вшановує пам’ять українських героїв, вийшла з порушенням авторських прав. «Проведемо перевірку, з’ясуємо і, якщо цей факт підтвердиться, покараємо винних», – пообіцяв пан Пасічняк.

 

Інший член редколегії Ігор Дебенко (екс-начальник інформаційного депаратменту ОДА) зазначив, що отримав кінцевий варіант книги на електронну пошту і «гортав» його. Він наголосив, що на зборах редакційної ради з приводу цієї книги акцентувалось на важливості особливої ретельності і акуратності у виконанні й необхідності зустрітися з родичами Небесної Сотні, оскільки готову книгу планували подарувати кожній родині.

 

Однак родичі загиблих активістів зазначили в коментарях, що до них з приводу книги ніхто не звертався, а в самому виданні є багато фактологічних помилок і перекрученої інформації.

 

«Ми вважали, що над статтями працює колектив "Книги пам’яті", і полишили це на їхню професійність. Звертали увагу на інше – на збалансованість інформації: про когось у первинному варіанті було більше тексту і фото, про когось – менше…Ні в кого не могла виникнути думка, що статті в книзі – плагіат. Що береться вся повністю стаття з якогось сайту без посилання на автора. З членів редакційної ради на це ніхто не звертав увагу, бо в голову не могло прийти, що ці речі треба перевіряти…», - зазначив пан Дебенко.

 

Євгенія Бардяк підозрює, що таким чином упорядники вирішили просто відпрацювати кошти. Пані Шекеряк повідомила їй, що вони отримали на книгу тиражем 500 примірників 30 тис. гривень.

 

«Вона мені усно повідомила, що вони не можуть забрати цей тираж, тому що витратили гроші з бюджету. Коли я почала вивчати цю програму, то побачила, що авторський гонорар стоїть на першому місці. Це означає, що люди, не затративши жодних зусиль, зібравши всі матеріали з інтернету, отримали, швидше за все, ще й гонорар. Згодом ця пані мені зателефонувала і запропонувала зробити вклейку в ці книжки (зауважу, що вони роздавалися на Прикарпатті з 9 листопада 2015 року). Але справа не у тій вклейці з моїм прізвищем, а в тому, що порушено закон про авторське право. Я не хочу, щоб мої тексти були в неякісному виданні. Мої тексти є правдиві, я в них душу вклала – без перебільшення», - зазначає блогер в інтерв’ю «Галицькому кореспонденту».

 

Євгенія Бардяк написала в Івано-Франківський обласний відділ пошуково-видавничого агентства «Книга пам’яті України» листа з вимогами припинити розповсюдження цієї книги, ліквідувати всі примірники, які були розповсюджені і видалити копії з інтернету, а також принести публічно вибачення в обласному друкованому виданні.

 

Авторці запропонувала підтримку Харківська правозахисна группа, яка готує позов до суду на відновлення власних авторських прав, якщо її попередні вимоги не буде виконано. «У суді я вимагатиму вилучення видання, де використані мої тексти, публічного вибачення та компенсації моральних збитків», - зазначила пані Бардяк.

 

У коментарі «Детектору медіа» Євгенія Бардяк розповіла, що окрім її текстів до книги увійшли матеріали, зібрані учнями місцевої школи журналістики, вірші часів Майдану та інтерв’ю з родичами та знайомими загиблих під час протесту франківчан з різних інтернет-видань – здебільшого із коректним вказанням авторства.

 

Фото: Facebook Євгенії Бардяк

detector.media


22.03.2016 1294 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2424
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1544 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3625
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5396
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1658
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2042

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

118

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

165

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

865
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

449
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

755
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2445 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

464
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

850
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4901
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

719
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

622
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

560
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

383
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

706
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

867 2