Біологи виявили три нових антитіла, одне з яких успішно захистило мишей від смертельних доз всіх видів вірусу грипу, в тому числі свинячого (H1N1) і пташиного (H5N1) грипу.
Це дає змогу говорити про перспективу створення універсальних ліків від цієї хвороби, мовиться в статті, опублікованій в журналі Science.
"Для створення по-справжньому універсальної вакцини або терапії, необхідно знайти метод захисту від вірусів типу А та типу В. У ході нашого дослідження ми отримали нейтралізуючі антитіла широкого спектру дії, здатні знищувати віруси і того й іншого типу", - заявив керівник групи вірусологів Айан Вілсон з Дослідницького інституту Скріппса в місті Ла Хойя (США).
Вілсон і його колеги вже кілька років займаються пошуком антитіл, здатних нейтралізувати кілька або всі різновиди вірусу грипу. Так, в 2011 році вони виділили антитіла СR8020 і CR6261, що знищують всі існуючі різновиди вірусу грипу типу А.
У новій роботі біологи під керівництвом Уїлсона намагалися створити антитіло, що нейтралізує частинки вірусу грипу типу В. Вважається, що штами грипу цього типу менш небезпечні для людини і рідше викликають епідемії в порівнянні з вірусами типу А, до числа яких належать H5N1 і H1N1.
Вірусологи зібрали групу з кількох добровольців, ввели їм у кров звичайну сезонну вакцину від грипу і зібрали проби крові через кілька днів після щеплення.
Потім біологи витягли антитіла і виробляють їх В-клітини з отриманих зразків і розмножили їх. Отримавши достатню кількість антитіл, Вілсон і його колеги перевірили їх силу, додаючи антитіла в пробірки з частками вірусу грипу.
Це дало змогу вченим виділити три дуже перспективних антитіла - CR8033, CR8071 і CR9114, здатні зв'язуватися і нейтралізувати всі різновиди грипу типу В.
Переконавшись у дієвості антитіл в лабораторних умовах, вірусологи перевірили їх дію на мишах, заражених летальними дозами вірусу грипу.
Два перші антитіла - CR8033 і CR8071 - успішно захистили гризунів від смертельного зараження вірусом грипу типу В. Останнє з'єднання, CR9114, виявилося більш універсальним – воно не тільки нейтралізує віруси типу В, а й всі вірусні частинки типу А, у тому числі свинячий і пташиний грип.
Як пояснюють вчені, така успішність антитіла пов'язана з тим, що воно приєднується до однієї з "ахіллесових п'ят" на тілі вірусу – до "ніжки" білка гемаглютиніну. Даний білок відіграє дуже важливу роль у роботі вірусу - він дозволяє йому прикріплюватися до клітини і проникати всередину її.
"(Антитіло CR9114) перешкоджає" розгортці "гемаглютиніну, необхідного для злиття оболонки вірусу з клітинною стінкою. Схоже, що це одна з найбільш вразливих точок в "броні" вірусу, так як ця ділянка присутня практично серед усіх різновидів вірусів грипу типів А і В", - додав інший учасник дослідження Сайра Дрейфус з Дослідницького інституту Скріппса.
Зі слів учених, їм в деякій мірі пощастило – початкові тести в пробірках продемонстрували вкрай низьку ефективність CR9114. Якби Вілсон і його колеги не відчули цю речовину на гризунах, біологи ніколи б не дізналися про "всеїдність" цього антитіла.
"У міру розробки універсальної вакцини від грипу, ми повинні використовувати широкоохватні методи аналізу ефективності антитіл. Приміром, CR9114 має високу ефективність завдяки незвичайному механізму дії, який не можна помітити і оцінити за допомогою сучасних методів розробки вакцин", - підмумовує інший учасник Яап Гаудсміт з Інституту вакцин компанії Crucell в місті Лейден (Нідерланди).
За матерiалами: РІА Новости