Більше сотні архітектурних пам’яток Івано-Франківська потребують негайних протиаварійних робіт

 

 

У обласному центрі Прикарпаття є чимало архітектурних пам’яток різних стилів та епох. Але замість того, щоб місто ними пишалося, а туристи захоплювалися, занедбаний стан і спотворений вигляд багатьох з них викликає лише сум і жаль. Час до давніх будинків теж невблаганний.

 

А ущільнення забудови, різноманітні нефахові перепланування і реконструкції, негативний вплив динамічних навантажень від транспорту, кількість якого у місті невпинно зростає, лише прискорюють процеси старіння і руйнації історичних споруд середмістя. Однак з цього року все може потроху змінюватися на краще. У міському бюджеті вперше передбачили кошти на ремонт архітектурних пам’яток та їхніх фасадів, а наступного тижня на розгляд міської ради представлять програму охорони культурної спадщини Івано-Франківська на 2016-18 роки, пише ЗК.


Пам’ятки старі та «нововиявлені»


Наразі у Івано-Франківську налічується 559 пам’яток місцевого і п’ять – національного значення. Але незабаром їхня кількість може зрости. Річ у тім, що до відповідного держреєстру фахівці пропонують додати ще 55 так званих «нововиявлених» в процесі розроблення історико-архітектурного опорного плану міста архітектурних об’єктів культурної спадщини. Але і це ще не все. Цим же ж опорним планом усю планувальну структуру фортифікацій та кварталів міста Станіславова пропонується внести до держреєстру як пам’ятку містобудування 1662 року. Адже середмістя Івано-Франківська сформоване на основі збереженої планувальної структури XYII століття і цей фактор має залишатись базовим  у формуванні стратегії охорони культурної спадщини та історичного середовища і всіх містобудівельних втручань в його історичну тканину, – наголошують фахівці.
Нагадаємо, що рішення про створення «Історико-архітектурної заповідної території» Івано-Франківська ухвалили ще 1998 році. Зараз закон удосконалив поняття «заповідної зони» поняттям історичного ареалу. А з прийняттям нового генерального плану Івано-Франківська і у відповідності до вимог Закону «Про охорону культурної спадщини» першочерговим завданням для міської влади є розроблення і ухвалення нового положення про історико-заповідну територію.


Програмні засади


Програма охорони культурної спадщини спрямована на вдосконалення організаційних, матеріально-технічних, правових засад у цій сфері, збереження історичного середовища та встановлення пріоритетності охоронних заходів історичної території міста у процесі його новітнього розвитку. Її головними завданнями визначено забезпечення умов збереження історичної забудови, виконання першочергових протиаварійних та консерваційних робіт на ключових пам’ятках та завершення інвентаризації історичного фонду. Також вона покликана забезпечити процес науково-дослідних пошуків та досліджень пам’яток.
Зокрема, програма передбачає розроблення перспективного плану трасувань колишніх фортифікацій міста з перспективою використання цих досліджень в підготовці пропозицій до ревіталізації історичного центру міста та втілення туристичних програм, на яких базується стратегія розвитку міста, а також розроблення комплексної програми реставрації та пристосування «Палацу Потоцьких» на вул. Шпитальній, 5. У тому числі продовження археологічних досліджень та розроблення проекту музеєфікацій давніх фортифікацій і першочергові роботи з консервації археологічних знахідок. А ратушу планують пристосувати для потреб міста і розробити відповідний проект її адаптації, реставрації підвалів, влаштування оглядового майданчика та виконання реставраційних робіт.


Невідкладні роботи


Загалом невідкладних ремонтно-реставраційних чи протиаварійних робіт, за оцінками фахівців, у Івано-Франківську потребує понад сотня пам’яток архітектури, містобудування та історії. Негайних консерваційних заходів потребують принаймні 16 з них. Передовсім це будинки на вул. Галицькій, 14, Курбаса 5, 7, 9 (як єдиний комплекс), Чорновола, 28 (як єдиний комплекс з фасадом від вул. Гординського), Мазепи, 28 (як єдиний комплекс з буд. №1 на вул. Короля Данила), Гаркуші, 4, Січових стрільців, 4 та 16, будинки №№ 5, 6, 7 та №8 на площі Ринок і №№ 14, 16 на вул. Мельничука. Для цього щорічне мінімальне фінансування з бюджету першочергових робіт повинно становити 800 тис. грн., за умови залучення інших джерел та співфінансування власниками цих пам’яток. Також потрібно розробити проект реставрації фасадів пам’яток  Ринкової площі з окремим проектом проти аварійних робіт на будинок №5. Загалом же на реалізацію заходів програми у 2016-18 роках необхідно 8 млн. 18 тис. гривень.


А у перспективі місто потребуватиме інтенсивної роботи з порятунку архітектурних деталей і окремих елементів історичних споруд – вікон, балконів, карнизів, аттиків, купольних завершень з розробленням відповідних програм. Для цього містові треба буде сприяти створенню нових чи розгортанню існуючих виробничих реставраційних потужностей спеціалізованих підприємств, а також розвиткові малого підприємництва у столярних, бляшаних і ліпнинних ремеслах.

 

Покажуть приклад


Ще у 2014 році комунальне підприємство «Єдиний розрахунковий центр», заручившись підтримкою мешканців, які погодились на співфінансування робіт, ініціювало комплексний ремонт будинків №№ 7-9 на вул. Мазепи, що є пам’ятками архітектури. Складовою комплексного ремонту мала стати і реставрація фасаду. Проект розробили фахівці НДІ «Західпроектреставрація». Але він довго проходив погодження з органами охорони культурної спадщини і наразі так й зостався нереалізованим.
«Ми хотіли зробити щось приємне для людей і для міста, а не лише те, що треба. І мешканці, які живуть у цих будинках, з цим погодилися. Це буде перший такий об’єкт, де відновлюватиметься фасад будинку-пам’ятки архітектури», – коментував тоді  ініціативу ЄРЦ теперешній його керівник Мирон Джус. За його словами, планували відремонтувати і будинок №11 на цій же вулиці, але за браком коштів від цієї ідеї тоді довелось відмовитися. Однак, можливо, ще не все втрачено. Адже, як нещодавно повідомив міський голова Руслан Марцінків, у бюджеті 2016 року передбачені кошти на реконструкцію пам’яток архітектури. «Цього року ми вперше заклали 2,5 мільйона на реконструкцію пам’яток архітектури. Ми покажемо приклад, відновимо декілька будівель і будемо просити гроші в Міжнародних фондів на подальшу реконструкцію», – сказав мер. Щоправда, з яких саме пам’яток архітектури розпочнуть, він не уточнив.


22.01.2016 1330 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2515
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19736
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1758
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1241 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2274
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3898

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

162

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2022

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

706

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1321
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

390
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

916
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24413
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

648
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

619
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

757
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1650
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8071
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

509
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

789
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2066 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

745