Більше сотні архітектурних пам’яток Івано-Франківська потребують негайних протиаварійних робіт

 

 

У обласному центрі Прикарпаття є чимало архітектурних пам’яток різних стилів та епох. Але замість того, щоб місто ними пишалося, а туристи захоплювалися, занедбаний стан і спотворений вигляд багатьох з них викликає лише сум і жаль. Час до давніх будинків теж невблаганний.

 

А ущільнення забудови, різноманітні нефахові перепланування і реконструкції, негативний вплив динамічних навантажень від транспорту, кількість якого у місті невпинно зростає, лише прискорюють процеси старіння і руйнації історичних споруд середмістя. Однак з цього року все може потроху змінюватися на краще. У міському бюджеті вперше передбачили кошти на ремонт архітектурних пам’яток та їхніх фасадів, а наступного тижня на розгляд міської ради представлять програму охорони культурної спадщини Івано-Франківська на 2016-18 роки, пише ЗК.


Пам’ятки старі та «нововиявлені»


Наразі у Івано-Франківську налічується 559 пам’яток місцевого і п’ять – національного значення. Але незабаром їхня кількість може зрости. Річ у тім, що до відповідного держреєстру фахівці пропонують додати ще 55 так званих «нововиявлених» в процесі розроблення історико-архітектурного опорного плану міста архітектурних об’єктів культурної спадщини. Але і це ще не все. Цим же ж опорним планом усю планувальну структуру фортифікацій та кварталів міста Станіславова пропонується внести до держреєстру як пам’ятку містобудування 1662 року. Адже середмістя Івано-Франківська сформоване на основі збереженої планувальної структури XYII століття і цей фактор має залишатись базовим  у формуванні стратегії охорони культурної спадщини та історичного середовища і всіх містобудівельних втручань в його історичну тканину, – наголошують фахівці.
Нагадаємо, що рішення про створення «Історико-архітектурної заповідної території» Івано-Франківська ухвалили ще 1998 році. Зараз закон удосконалив поняття «заповідної зони» поняттям історичного ареалу. А з прийняттям нового генерального плану Івано-Франківська і у відповідності до вимог Закону «Про охорону культурної спадщини» першочерговим завданням для міської влади є розроблення і ухвалення нового положення про історико-заповідну територію.


Програмні засади


Програма охорони культурної спадщини спрямована на вдосконалення організаційних, матеріально-технічних, правових засад у цій сфері, збереження історичного середовища та встановлення пріоритетності охоронних заходів історичної території міста у процесі його новітнього розвитку. Її головними завданнями визначено забезпечення умов збереження історичної забудови, виконання першочергових протиаварійних та консерваційних робіт на ключових пам’ятках та завершення інвентаризації історичного фонду. Також вона покликана забезпечити процес науково-дослідних пошуків та досліджень пам’яток.
Зокрема, програма передбачає розроблення перспективного плану трасувань колишніх фортифікацій міста з перспективою використання цих досліджень в підготовці пропозицій до ревіталізації історичного центру міста та втілення туристичних програм, на яких базується стратегія розвитку міста, а також розроблення комплексної програми реставрації та пристосування «Палацу Потоцьких» на вул. Шпитальній, 5. У тому числі продовження археологічних досліджень та розроблення проекту музеєфікацій давніх фортифікацій і першочергові роботи з консервації археологічних знахідок. А ратушу планують пристосувати для потреб міста і розробити відповідний проект її адаптації, реставрації підвалів, влаштування оглядового майданчика та виконання реставраційних робіт.


Невідкладні роботи


Загалом невідкладних ремонтно-реставраційних чи протиаварійних робіт, за оцінками фахівців, у Івано-Франківську потребує понад сотня пам’яток архітектури, містобудування та історії. Негайних консерваційних заходів потребують принаймні 16 з них. Передовсім це будинки на вул. Галицькій, 14, Курбаса 5, 7, 9 (як єдиний комплекс), Чорновола, 28 (як єдиний комплекс з фасадом від вул. Гординського), Мазепи, 28 (як єдиний комплекс з буд. №1 на вул. Короля Данила), Гаркуші, 4, Січових стрільців, 4 та 16, будинки №№ 5, 6, 7 та №8 на площі Ринок і №№ 14, 16 на вул. Мельничука. Для цього щорічне мінімальне фінансування з бюджету першочергових робіт повинно становити 800 тис. грн., за умови залучення інших джерел та співфінансування власниками цих пам’яток. Також потрібно розробити проект реставрації фасадів пам’яток  Ринкової площі з окремим проектом проти аварійних робіт на будинок №5. Загалом же на реалізацію заходів програми у 2016-18 роках необхідно 8 млн. 18 тис. гривень.


А у перспективі місто потребуватиме інтенсивної роботи з порятунку архітектурних деталей і окремих елементів історичних споруд – вікон, балконів, карнизів, аттиків, купольних завершень з розробленням відповідних програм. Для цього містові треба буде сприяти створенню нових чи розгортанню існуючих виробничих реставраційних потужностей спеціалізованих підприємств, а також розвиткові малого підприємництва у столярних, бляшаних і ліпнинних ремеслах.

 

Покажуть приклад


Ще у 2014 році комунальне підприємство «Єдиний розрахунковий центр», заручившись підтримкою мешканців, які погодились на співфінансування робіт, ініціювало комплексний ремонт будинків №№ 7-9 на вул. Мазепи, що є пам’ятками архітектури. Складовою комплексного ремонту мала стати і реставрація фасаду. Проект розробили фахівці НДІ «Західпроектреставрація». Але він довго проходив погодження з органами охорони культурної спадщини і наразі так й зостався нереалізованим.
«Ми хотіли зробити щось приємне для людей і для міста, а не лише те, що треба. І мешканці, які живуть у цих будинках, з цим погодилися. Це буде перший такий об’єкт, де відновлюватиметься фасад будинку-пам’ятки архітектури», – коментував тоді  ініціативу ЄРЦ теперешній його керівник Мирон Джус. За його словами, планували відремонтувати і будинок №11 на цій же вулиці, але за браком коштів від цієї ідеї тоді довелось відмовитися. Однак, можливо, ще не все втрачено. Адже, як нещодавно повідомив міський голова Руслан Марцінків, у бюджеті 2016 року передбачені кошти на реконструкцію пам’яток архітектури. «Цього року ми вперше заклали 2,5 мільйона на реконструкцію пам’яток архітектури. Ми покажемо приклад, відновимо декілька будівель і будемо просити гроші в Міжнародних фондів на подальшу реконструкцію», – сказав мер. Щоправда, з яких саме пам’яток архітектури розпочнуть, він не уточнив.


22.01.2016 1317 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

265
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1570 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1825 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2648
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2378 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7615

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

388

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1094

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1166

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1953
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

334
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

712
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

950
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43456
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3154
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

981
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2005
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35204 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

331
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

540
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

682
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1008