Більше мільйона українців хворі на псоріаз

 

29 жовтня за ініціативи Міжнародної федерації асоціацій псоріазу (IFPA) відзначають всесвітній день псоріазу. Україна перша з країн колишнього Радянського союзу з 2009 року приєдналась до цієї ініціативи. Основне гасло дня псоріазу-2012 - «Псоріаз – глобальна проблема охорони здоров’я».

 

У 2008 році заснована Українська асоціація псоріазу, яка має 19 осередків в усіх регіонах країни. Функцією асоціації є захист прав пацієнтів, донесення до них максимально об’єктивної інформації про лікування, сучасні технології, а також захист пацієнтів від того негативу, який вони відчувають.

 

На сьогодні проблема псоріазу набула особливої актуальності. В Україні більше 1 мільйона чоловік страждають від цієї хвороби, з них, за офіційною статистикою,  4 тисячі – жителі Волинської області, серед яких чималу частину складають діти.

 

За статистичними даними, у 2011 році у Волинській області захворюваність на псоріаз становила 393,6 на 100 тис. населення, що на 76% більше за показник по Україні (Україна – 223,9 на 100 тис. нас.), з них діти – 108,1 на 100 тис. нас. (Україна – 83,7 на 100 тис. нас.)

 

Псоріаз і спадковість

Псоріаз належить до хронічних, що часто рецидивують та важко піддаються лікуванню, захворювань шкіри. Хвороба супроводжується появою стійких косметичних дефектів, що негативно позначаються не лише на психоемоційній сфері людини, але й на її працездатності.

 

Псоріаз – це спадкове захворювання, але наявність псоріазу в одного або навіть у двох батьків не обов’язково призводить до виникнення псоріазу у дитини.

 

Якщо псоріазом хворіє один із батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 10-15%. Якщо хворіють обоє батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 35-40%.

 

Вік і стать

Встановлено, що псоріаз може уражати як старших людей, так і дітей грудного віку, але найчастіше це захворювання розвивається в період від 10 до 30 років із приблизно рівним розподілом за роками. Однак, близько 70% пацієнтів, які страждають псоріазом, хворіють до 20 років.
Відмінностей за частотою захворювання у чоловіків і жінок немає, але у жінок ця хвороба переважно починається в більш ранньому віці.

 

Пускові фактори

Найчастіше дебют захворювання провокує стрес, але також до пускових факторів псоріазу відносять:
інфекції
зайву масу тіла
паління
зловживання алкоголем
прийом деяких лікарських засобів.

Як правило, одного разу дебютувавши, псоріаз іде з людиною по життю, періодично загострюючись.

 

Основні прояви

Шкіряні симптоми псоріазу зводяться до трьох основних проявів, виражених в різних ступенях, а саме:
почервоніння (від блідо-рожевого до вишнево-червоного)
потовщення шкіри (від ледь помітного до кількох міліметрів над рівнем здорової шкіри)
лущення (від ледь помітного дрібного лущення до тотального покриття зони висипу щільними лусочками срібного кольору).

 

Варіанти протікання псоріазу


Псоріаз залишається лише шкірним захворюванням у більшості пацієнтів, але у 10-15% випадків псоріаз може набувати тяжкого системного протікання з ураженням суглобів.

 

Тоді говорять про псоріатичний артрит (синоніми: псоріатичнаатртропатія, артропатичнийпсо-ріаз). В процесі можуть бути залучені як дрібні суглоби кистей рук, так і крупні суглоби:
тазобедренні
колінні
плечові
ліктеві
а також міжхребтові.

Які прояви ураження суглобів при псоріазі?

болючість (від колючих поболювань при рухах у суглобах, до постійного ниття)
ранкова скованість(неприємні відчуття в суглобах, обмеження об’єму рухів. Які змушують «розім’яти» суглоби перед активними рухами), тривалість – від кількох хвилин до кількох годин
обмеження об’єму рухів в суглобі (виникає внаслідок запалення суглоба та навколо суглобних тканин).
Ураження нігтів при псоріазі
Крім суглобів, приблизно у 30-40% пацієнтів з псоріазом з’являються зміни нігтів (псоріатична оніходистрофія). За кількістю уражених нігтів і ступеня їх ураження можна судити про тяжкість псоріазу.

 

Симптоми ураження нігтів:

точкові вдавлення (симптом наперстка);
потовщення нігтя;
зміна кольору нігтя (як правило на жовтувато-сірий);
ламкість вільного краю;
піднігтьові крововиливи;
піднігтьові ороговіння шкіри.

 

Якщо раніше ураження нігтів при псоріазі розглядалось як похідне від шкірних проявів, то останні дослідження однозначно підтверджують, що ураження нігтів – наслідок субклінічного запалення між фалангових суглобів та навколишніх тканин, які зачіпають нігтьову пластину.

 

Терапія

Лікування повинно бути комплексним та індивідуальним з урахуванням можливого передбачуваного фактора (порушення обміну речовин, психічна травма), стадій протікання і сезонності, включаючи:
-дієтотерапію (зменшення кількості продуктів, багатих холестерином - свинини, жирних ковбас, печінки, яєчного жовтка та ін);
- системну терапію;
- зовнішнє лікування;
- фізіотерапію;
- санаторно-курортне лікування (Південний берег Криму, Немирів).

 

Якщо псоріаз протікає тяжко, і особливо при наявності скарг на суглоби, треба приймати швидкі міри. Справа в тому, що підходи в лікуванні шкірних проявів псоріазу і псоріатичного артриту принципово відрізняються.

 

Якщо при шкірних формах основний акцент в лікуванні іде на зовнішню терапію і фототерапію, то при залученні в процес суглобів доцільним і обґрунтованим буде призначення препаратів системної дії. Необхідно розірвати замкнуте коло імунобіологічних реакцій, які підтримують запальний процес у шкірі, нігтях і суглобах.

 

Відомості-UA.com


05.11.2012 1996 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

213
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1333
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2435 2
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3582
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2907
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2115

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

581

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

429

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1609

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1766
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

254
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

475
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

771
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4931
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

331
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

844
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10091
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

469
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

223
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

344
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

372
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

691