Більше мільйона українців хворі на псоріаз

 

29 жовтня за ініціативи Міжнародної федерації асоціацій псоріазу (IFPA) відзначають всесвітній день псоріазу. Україна перша з країн колишнього Радянського союзу з 2009 року приєдналась до цієї ініціативи. Основне гасло дня псоріазу-2012 - «Псоріаз – глобальна проблема охорони здоров’я».

 

У 2008 році заснована Українська асоціація псоріазу, яка має 19 осередків в усіх регіонах країни. Функцією асоціації є захист прав пацієнтів, донесення до них максимально об’єктивної інформації про лікування, сучасні технології, а також захист пацієнтів від того негативу, який вони відчувають.

 

На сьогодні проблема псоріазу набула особливої актуальності. В Україні більше 1 мільйона чоловік страждають від цієї хвороби, з них, за офіційною статистикою,  4 тисячі – жителі Волинської області, серед яких чималу частину складають діти.

 

За статистичними даними, у 2011 році у Волинській області захворюваність на псоріаз становила 393,6 на 100 тис. населення, що на 76% більше за показник по Україні (Україна – 223,9 на 100 тис. нас.), з них діти – 108,1 на 100 тис. нас. (Україна – 83,7 на 100 тис. нас.)

 

Псоріаз і спадковість

Псоріаз належить до хронічних, що часто рецидивують та важко піддаються лікуванню, захворювань шкіри. Хвороба супроводжується появою стійких косметичних дефектів, що негативно позначаються не лише на психоемоційній сфері людини, але й на її працездатності.

 

Псоріаз – це спадкове захворювання, але наявність псоріазу в одного або навіть у двох батьків не обов’язково призводить до виникнення псоріазу у дитини.

 

Якщо псоріазом хворіє один із батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 10-15%. Якщо хворіють обоє батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 35-40%.

 

Вік і стать

Встановлено, що псоріаз може уражати як старших людей, так і дітей грудного віку, але найчастіше це захворювання розвивається в період від 10 до 30 років із приблизно рівним розподілом за роками. Однак, близько 70% пацієнтів, які страждають псоріазом, хворіють до 20 років.
Відмінностей за частотою захворювання у чоловіків і жінок немає, але у жінок ця хвороба переважно починається в більш ранньому віці.

 

Пускові фактори

Найчастіше дебют захворювання провокує стрес, але також до пускових факторів псоріазу відносять:
інфекції
зайву масу тіла
паління
зловживання алкоголем
прийом деяких лікарських засобів.

Як правило, одного разу дебютувавши, псоріаз іде з людиною по життю, періодично загострюючись.

 

Основні прояви

Шкіряні симптоми псоріазу зводяться до трьох основних проявів, виражених в різних ступенях, а саме:
почервоніння (від блідо-рожевого до вишнево-червоного)
потовщення шкіри (від ледь помітного до кількох міліметрів над рівнем здорової шкіри)
лущення (від ледь помітного дрібного лущення до тотального покриття зони висипу щільними лусочками срібного кольору).

 

Варіанти протікання псоріазу


Псоріаз залишається лише шкірним захворюванням у більшості пацієнтів, але у 10-15% випадків псоріаз може набувати тяжкого системного протікання з ураженням суглобів.

 

Тоді говорять про псоріатичний артрит (синоніми: псоріатичнаатртропатія, артропатичнийпсо-ріаз). В процесі можуть бути залучені як дрібні суглоби кистей рук, так і крупні суглоби:
тазобедренні
колінні
плечові
ліктеві
а також міжхребтові.

Які прояви ураження суглобів при псоріазі?

болючість (від колючих поболювань при рухах у суглобах, до постійного ниття)
ранкова скованість(неприємні відчуття в суглобах, обмеження об’єму рухів. Які змушують «розім’яти» суглоби перед активними рухами), тривалість – від кількох хвилин до кількох годин
обмеження об’єму рухів в суглобі (виникає внаслідок запалення суглоба та навколо суглобних тканин).
Ураження нігтів при псоріазі
Крім суглобів, приблизно у 30-40% пацієнтів з псоріазом з’являються зміни нігтів (псоріатична оніходистрофія). За кількістю уражених нігтів і ступеня їх ураження можна судити про тяжкість псоріазу.

 

Симптоми ураження нігтів:

точкові вдавлення (симптом наперстка);
потовщення нігтя;
зміна кольору нігтя (як правило на жовтувато-сірий);
ламкість вільного краю;
піднігтьові крововиливи;
піднігтьові ороговіння шкіри.

 

Якщо раніше ураження нігтів при псоріазі розглядалось як похідне від шкірних проявів, то останні дослідження однозначно підтверджують, що ураження нігтів – наслідок субклінічного запалення між фалангових суглобів та навколишніх тканин, які зачіпають нігтьову пластину.

 

Терапія

Лікування повинно бути комплексним та індивідуальним з урахуванням можливого передбачуваного фактора (порушення обміну речовин, психічна травма), стадій протікання і сезонності, включаючи:
-дієтотерапію (зменшення кількості продуктів, багатих холестерином - свинини, жирних ковбас, печінки, яєчного жовтка та ін);
- системну терапію;
- зовнішнє лікування;
- фізіотерапію;
- санаторно-курортне лікування (Південний берег Криму, Немирів).

 

Якщо псоріаз протікає тяжко, і особливо при наявності скарг на суглоби, треба приймати швидкі міри. Справа в тому, що підходи в лікуванні шкірних проявів псоріазу і псоріатичного артриту принципово відрізняються.

 

Якщо при шкірних формах основний акцент в лікуванні іде на зовнішню терапію і фототерапію, то при залученні в процес суглобів доцільним і обґрунтованим буде призначення препаратів системної дії. Необхідно розірвати замкнуте коло імунобіологічних реакцій, які підтримують запальний процес у шкірі, нігтях і суглобах.

 

Відомості-UA.com


05.11.2012 2030 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717