Більше мільйона українців хворі на псоріаз

 

29 жовтня за ініціативи Міжнародної федерації асоціацій псоріазу (IFPA) відзначають всесвітній день псоріазу. Україна перша з країн колишнього Радянського союзу з 2009 року приєдналась до цієї ініціативи. Основне гасло дня псоріазу-2012 - «Псоріаз – глобальна проблема охорони здоров’я».

 

У 2008 році заснована Українська асоціація псоріазу, яка має 19 осередків в усіх регіонах країни. Функцією асоціації є захист прав пацієнтів, донесення до них максимально об’єктивної інформації про лікування, сучасні технології, а також захист пацієнтів від того негативу, який вони відчувають.

 

На сьогодні проблема псоріазу набула особливої актуальності. В Україні більше 1 мільйона чоловік страждають від цієї хвороби, з них, за офіційною статистикою,  4 тисячі – жителі Волинської області, серед яких чималу частину складають діти.

 

За статистичними даними, у 2011 році у Волинській області захворюваність на псоріаз становила 393,6 на 100 тис. населення, що на 76% більше за показник по Україні (Україна – 223,9 на 100 тис. нас.), з них діти – 108,1 на 100 тис. нас. (Україна – 83,7 на 100 тис. нас.)

 

Псоріаз і спадковість

Псоріаз належить до хронічних, що часто рецидивують та важко піддаються лікуванню, захворювань шкіри. Хвороба супроводжується появою стійких косметичних дефектів, що негативно позначаються не лише на психоемоційній сфері людини, але й на її працездатності.

 

Псоріаз – це спадкове захворювання, але наявність псоріазу в одного або навіть у двох батьків не обов’язково призводить до виникнення псоріазу у дитини.

 

Якщо псоріазом хворіє один із батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 10-15%. Якщо хворіють обоє батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 35-40%.

 

Вік і стать

Встановлено, що псоріаз може уражати як старших людей, так і дітей грудного віку, але найчастіше це захворювання розвивається в період від 10 до 30 років із приблизно рівним розподілом за роками. Однак, близько 70% пацієнтів, які страждають псоріазом, хворіють до 20 років.
Відмінностей за частотою захворювання у чоловіків і жінок немає, але у жінок ця хвороба переважно починається в більш ранньому віці.

 

Пускові фактори

Найчастіше дебют захворювання провокує стрес, але також до пускових факторів псоріазу відносять:
інфекції
зайву масу тіла
паління
зловживання алкоголем
прийом деяких лікарських засобів.

Як правило, одного разу дебютувавши, псоріаз іде з людиною по життю, періодично загострюючись.

 

Основні прояви

Шкіряні симптоми псоріазу зводяться до трьох основних проявів, виражених в різних ступенях, а саме:
почервоніння (від блідо-рожевого до вишнево-червоного)
потовщення шкіри (від ледь помітного до кількох міліметрів над рівнем здорової шкіри)
лущення (від ледь помітного дрібного лущення до тотального покриття зони висипу щільними лусочками срібного кольору).

 

Варіанти протікання псоріазу


Псоріаз залишається лише шкірним захворюванням у більшості пацієнтів, але у 10-15% випадків псоріаз може набувати тяжкого системного протікання з ураженням суглобів.

 

Тоді говорять про псоріатичний артрит (синоніми: псоріатичнаатртропатія, артропатичнийпсо-ріаз). В процесі можуть бути залучені як дрібні суглоби кистей рук, так і крупні суглоби:
тазобедренні
колінні
плечові
ліктеві
а також міжхребтові.

Які прояви ураження суглобів при псоріазі?

болючість (від колючих поболювань при рухах у суглобах, до постійного ниття)
ранкова скованість(неприємні відчуття в суглобах, обмеження об’єму рухів. Які змушують «розім’яти» суглоби перед активними рухами), тривалість – від кількох хвилин до кількох годин
обмеження об’єму рухів в суглобі (виникає внаслідок запалення суглоба та навколо суглобних тканин).
Ураження нігтів при псоріазі
Крім суглобів, приблизно у 30-40% пацієнтів з псоріазом з’являються зміни нігтів (псоріатична оніходистрофія). За кількістю уражених нігтів і ступеня їх ураження можна судити про тяжкість псоріазу.

 

Симптоми ураження нігтів:

точкові вдавлення (симптом наперстка);
потовщення нігтя;
зміна кольору нігтя (як правило на жовтувато-сірий);
ламкість вільного краю;
піднігтьові крововиливи;
піднігтьові ороговіння шкіри.

 

Якщо раніше ураження нігтів при псоріазі розглядалось як похідне від шкірних проявів, то останні дослідження однозначно підтверджують, що ураження нігтів – наслідок субклінічного запалення між фалангових суглобів та навколишніх тканин, які зачіпають нігтьову пластину.

 

Терапія

Лікування повинно бути комплексним та індивідуальним з урахуванням можливого передбачуваного фактора (порушення обміну речовин, психічна травма), стадій протікання і сезонності, включаючи:
-дієтотерапію (зменшення кількості продуктів, багатих холестерином - свинини, жирних ковбас, печінки, яєчного жовтка та ін);
- системну терапію;
- зовнішнє лікування;
- фізіотерапію;
- санаторно-курортне лікування (Південний берег Криму, Немирів).

 

Якщо псоріаз протікає тяжко, і особливо при наявності скарг на суглоби, треба приймати швидкі міри. Справа в тому, що підходи в лікуванні шкірних проявів псоріазу і псоріатичного артриту принципово відрізняються.

 

Якщо при шкірних формах основний акцент в лікуванні іде на зовнішню терапію і фототерапію, то при залученні в процес суглобів доцільним і обґрунтованим буде призначення препаратів системної дії. Необхідно розірвати замкнуте коло імунобіологічних реакцій, які підтримують запальний процес у шкірі, нігтях і суглобах.

 

Відомості-UA.com


05.11.2012 2062 0
Коментарі (0)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

718
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

802
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1434
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2394 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1226
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3153

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

978

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1111

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1551

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2145
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

448
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26483 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

845
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7711
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3102
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1345
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

1018
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3540
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

400
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

508
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4386
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1144