
10 окрема гірсько-штурмова бригада («Едельвейс») — наймолодше тактичне формування Сухопутних військ Збройних сил України.
Втім, головна особливість «Едельвейсу» це не його молодий вік, а, зокрема, гірська специфіка підрозділу. «Гірсько-штурмова» — означає, що до завдань бригади входить уміння вести бій як на рівнині, так і в гірській місцевості. І для того, щоб штурмувати круті, а взимку засніжені та вкриті кригою, гірські схили, треба мати серйозну альпіністську підготовку.
Без вмінь та навиків альпініста, в горах робити нема чого, не говорячи про ведення бойових дій. Вперед наверх — на Великий Верх! Після того, як 10 бригада була сформована та пройшла бойове злагодження на полігонах, до гірсько-штурмової підготовки приступити не вийшло — підрозділ відправився у довготермінове «відрядження» в район АТО, під Донецьк.
Пробувши на війні півроку, бригада у листопаді повернулась до Коломиї. І вже тут, на Прикарпатті, бійці «Едельвейсу» приступили до тренувань із гірської підготовки. Для того, щоб ці заняття проходили на високому рівні, у бригаду запросили професійних інструкторів, майстрів спорту з альпінізму.
Спочатку були суто теоретичні зайняття. Інструктори пояснювали військовим тонкощі виживання у горах, правила безпеки, вчили як користуватись страховкою, кригорубом та іншою гірською амуніцією. Перший вихід у засніжені гори бійці «Едельвейсу» здійснили 13 січня 2017 року. Це були навчальні практичні збори в рамках перевірки гірської підготовки. Хлопці були вперше у горах, тим більше зимою, коли складність походу збільшується в десятки разів. Але попри це, коли були майже штормові погодні умови - сильний туман, сніг, колючий вітер, мороз, військовослужбовці таки «взяли» гору Великий Верх, висотою 1596 м над рівнем моря. Підйом тривав 8 годин. Йти було дуже важко. Глибина снігу досягала 40-45 см, тому доводилося кожні 15-20 хвилин міняти направляючого, який йшов першим і прорубав стежку у сніжному завалі. Під час цього навчального походу бійці «Десятки» на практиці показали те, чому їх вчили на теоретичних зайняттях, освоювали організацію страховки та самостраховки на сніжних схилах, рух у зв’язках, а також техніку подолання гір на лижах. І хлопці пройшли цю дистанцію! Інструктори були задоволені. Даєш Говерлу!!! Другий навчальний похід у гори був складніше першого.
На цей раз гірські піхотинці «Едельвейсу» штурмували найвищу вершину України — Говерлу, висотою 2061 метр над рівнем моря. Цей навчально-тренувальний збір присвятили пам’яті наших бійців, які у лютому 2015 року загинули на Дебальцевському плацдармі. На їхню честь військовослужбовці 10 ОГШБР встановили на вершині Говерли Державний Прапор. Крім символічної мети, під час підйому на найвищу вершину України, військові вирішували і суто практичні завдання: вміння рухатись у горах по суцільній кризі за допомогою «кішок» та кригорубів, закріпляли техніку подолання обледенілих гірських схилів, дотримання режиму руху та температурного режиму під час маршу у горах зимою. Крім того, під час цього сходження хлопці тестували нову українську армійську форму, зимові маскхалати та нове зимове взуття. Перевіряли наскільки нові зимові берці мають запас міцності, та чи гідні вони до сходження у гори в умовах низьких температур. У підсумку, бійці говорять, що нові, коричневі «талани» зарекомендували себе непогано. Альпіністи 10-ї бригади, які були взуті саме у «талани», не мерзли під час штурму Говерли, крім того, ці берці не пропускали вологу, хоча йти довелося по коліна у снігу. Маршрут підйому був також достатньо складний — ущелиною, аж до витоку ріки Прут. Йшли наверх, до вершини 5 годин, спускались — дві години. Інструктори, які вчили і тренували наших гірських піхотинців, залишились задоволені фізичним рівнем та технікою військових альпіністів.
Незабаром планується наступний навчально-практивний похід.