Безпечний похід у Карпати: як підготуватись та куди телефонувати у разі потреби

У Карпатах температура повітря вже опустилась до «мінусів», подекуди випав сніг.

Надзвичайники радять не йти у високогір'я під час періодів погіршення погодних умов та нагадують, що гірський зимовий відпочинок вимагає особливої підготовки та відповідального ставлення. 

Коли ж погода дозволить підкорювати гірські схили, то все одно спершу варто зважити усі «за» і «проти» та передовсім подбати про власну безпеку. Особливо, якщо ви — новачок.

Фіртка розповідає, як підготуватись до туристичного походу, що брати з собою та що потрібно врахувати, подорожуючи під час війни. 


Війна та туризм


Навіть попри повномасштабну російсько-українську війну туристична галузь продовжує функціонувати.

Станом на сьогодні подорожувати та пересуватися країною не заборонено. Проте, збираючись у мандрівку, потрібно дізнатися про наявність укриттів по маршруту вашої подорожі. 

Також необхідно зважати на те, що на території областей діє комендантська година. Як правило, вона триває з 24:00 години поточної доби до 5:00 години наступної доби.

Зауважимо, що за безпеку в області відповідають насамперед військова адміністрація, місцева влада, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, поліція та військові.


Маршрут


У мережі є предостатньо інформації про місцевість, місця для нічлігу, дистанцію, наявність води. Якщо зайти на сайти, де пропонують комерційні походи, то можна отримати детальний опис маршрутів та їхні рівні складності.

Найкраще у високогір'я ходити групами, в яких є інструктори та досвідчені туристи. Інші люди, які орієнтуються, як діяти у разі небезпеки, нерідко можуть врятувати ваше життя.

До слова, за 10 днів до походу радимо зареєструватися у гірській пошуково-рятувальній службі. Ця процедура безплатна. Реєстрація за посиланням

Ще одна важлива деталь, обравши маршрут, перед походом необхідно ознайомитися із точним прогнозом погоди. Врахуйте, що у горах темніє швидко, а тому раціонально розраховуйте час, щоб не заблукати.


Фізична підготовка


Є два варіанти: покращуйте фізичну форму та готуйтесь до походу або ж оберіть нескладний маршрут.

Для першого походу, гірські рятувальники радять, обирати маршрут низької або середньої складності, який користується популярністю серед туристів. Це зумовлене тим, що популярні маршрути зазвичай промарковані та мають вказівники.

До маршруту високої складності без попередньої підготовки краще не вирушати. До таких походів необхідно ретельно готуватись. За словами рятувальників, підготовка до таких маршрутів потребує приблизно два тижні.

Туристам рекомендують багато ходити пішки, бігати, кататись на велосипеді, займатись спортом. Проте, перед самим походом в гори фізичні навантаження потрібно суттєво зменшити, аби поберегти сили.

Пам'ятайте: підійматись 5 км по горах – це зовсім не те, що йти стільки ж по лісу чи полю, а тому враховуйте фізичні можливості усіх членів групи. Водночас, як наголошують надзвичайники, найкраще спочатку декілька разів сходити у гори влітку, і лише потім вирушати у зимовий похід.


Спорядження


Одразу зауважимо, що купувати туристичне спорядження, якщо ви не збираєтесь часто ходити у походи, не раціонально. А тому — найкраще орендувати спорядження.

Очевидно, що список речей для походу у кожного відрізнятиметься. Виділимо ті речі, які є обов'язковими.

  • рюкзак;
  • зручний, теплий та змінний одяг;
  • термобілизна;
  • похідне та змінне взуття;
  • снігоступи;
  • запасні шкарпетки;
  • дощовик;
  • набір посуду;
  • засоби особистої гігієни;
  • похідна аптечка;
  • трекінгові або лижні палиці;
  • лижна маска або протисонцеві окуляри;
  • навігатор, карта, компас;
  • смартфон, павербанк, гроші;
  • ліхтарик;
  • вода та їжа;
  • сірники, пальник, казанок, горнятко, тарілка, ложка, виделка, ніж.

Якщо ви вирушаєте у похід з ночівлею, то не забудьте про намет та підстилку під нього, спальник, надувний килимок чи каремат.

Крім того, надзвичайники нагадують про необхідність дотримання правил безпеки під час відпочинку у гірській місцевості. Зокрема, вирушаючи у туристичний похід, дотримуйтесь наступних порад: 

  • обов'язково інформуйте своїх близьких і знайомих про проходження вашого маршруту й очікуваний час повернення з походу;
  • уникайте походів поодинці, мінімальна рекомендована кількість учасників туристичної групи складає не менше ніж три особи;
  • переконайтеся, що ваше екіпірування відповідає вимогам походу: візьміть з собою достатню кількість їжі та води (зігрівальні напої – чай, кава), а також необхідний теплий одяг та взуття, медикаменти;
  • поцікавтеся умовами місцевості та прогнозом погоди;
  • обов'язково візьміть з собою перевірені туристичні карти.

«Дбайте про свою безпеку та у випадку виникнення надзвичайної події негайно телефонуйте до Служби порятунку за номером 101», – наголосили надзвичайники.


Куди ще можна зателефонувати у разі потреби?


  1. спеціалізована пошуково-рятувальна частина: 067 342 04 91;
  2. відділення в Івано-Франківську: 067 342 04 92;
  3. відділення у Вигоді: 067 342 04 99;
  4. відділення в Осмолоді: 067 342 04 98;
  5. відділення у Ворохті: 067 342 04 95;
  6. відділення в Яремчі: 067 342 04 94;
  7. відділення у Верховині: 067 342 04 96;
  8. відділення у Косові: 067 342 04 97;
  9. відділення у Явірнику, пост на горі Піп Іван: 094 922 84 12.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Порятунок в горах». Як завдяки GPS-моніторингу шукають туристів у Карпатах (ФОТО)

Зустріч з дикими тваринами у Карпатах: як діяти та чому не варто панікувати


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3196

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

935
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6237
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699