Безкоштовна медицина у Калуші закінчилась?

 

Схоже, у Калуші безкоштовна медицина може припинитися, принаймні 50% ліків пацієнти змушені будуть купувати самі.

 

Щоправда, не з вини міського керівництва, усе — через постанови Кабінету Міністрів, котрі передбачають реєстрацію оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення, проте станом на нині ціни на ряд препаратів, котрі вкрай необхідні, більше того, внесені в генеральні специфікації угод, укладених внаслідок проведених тендерів, не зареєстровано.

 

Тому придбати їх за кошти місцевого бюджету — неможливо. Відтак у Калуську ЦРЛ постачається тільки половина від необхідних препаратів, інших є запасу до 22 травня. Щоб визначитися, як діяти далі, депутати міської ради звернулися за роз’ясненнями до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Міністерства охорони здоров’я.

 

Ні для кого не є таємницею, що задекларована в Україні безкоштовна медицина існує лише на папері, проте — не у Калуші. З 1 січня 2011 року медикаменти та лікування пацієнти отримують безкоштовно. Проте постанови Кабміну можуть поставити край безкоштовному медичному лікуванню, принаймні забезпеченню безоплатно деякими препаратами.

 

Постанова Кабінету Міністрів України №932 (із змінами, внесеними згідно Постанови КМУ від 11 січня 2012 року №74) “Про удосконалення державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, що закуповуються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів” від 8 серпня 2011 року передбачає реєстрацію оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення. В абзаці п’ятому підпункту 1 пункту 1 редакції Постанови КМУ №74 від 11.01.2012 р. вказано, що “заклади і установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, закуповують лікарські засоби та вироби медичного призначення за цінами, які не перевищують рівень зареєстрованих оптово-відпускних цін з урахуванням мита, податку на додану вартість та граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, встановлених постановою КМУ №955 “Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення” від 17.10. 2008 р.

 

З 1 квітня вступив в дію пункт п’ятий підпункту 1 пункту 1 в редакції Постанови КМУ №74, відтак, якщо ціни на лікарські засоби та вироби медичного призначення не внесені до реєстру оптово-відпускних цін, ці препарати не можна закупити за кошти державного чи місцевого бюджетів. Станом на 6 травня 2012 року не зареєстровано оптово-відпускні ціни на ряд препаратів, котрі широко використовуються в медичній практиці. Так, відсутні дані в реєстрі про оптово-відпускну ціну на анальгін, лейкопластир тощо.

 

— Якщо проаналізувати ситуацію по лікарських засобах, які ми закуповуємо, — коментує заступник міського голови з медичних питань Василь Турчин, — близько 50% необхідних препаратів відсутні в реєстрі оптово-відпускних цін. Відтак ці неузгодженості не дозволяють забезпечити виконання регіональної програми безкоштовного медичного забезпечення в повному обсязі. Така ж ситуація склалася і щодо пільгових медикаментів. Уже зараз почалися скарги від пацієнтів-пільговиків, що влада не фінансує безкоштовні програми. Проте хочу запевнити, що річ не у фінансуванні, річ у тому, що ми не маємо права закуповувати препарати, яких нема в державному реєстрі.

 

Звісно, можна порушувати питання заміни препаратів. Проте тоді потрібно розривати угоду на поставку медичних препаратів, формувати список замінників, які пройшли реєстрацію, відтак знову проходити тендерну процедуру. Цей процес затягнеться на мінімум два місяці. До того ж, є препарати, на які нема і зареєстрованих аналогів, наприклад, звичайний лейкопластир.

 

На нині міська влада та медики проводять на складах повний аналіз, щоб визначити на скільки часу вистачить безкоштовних лікарських запасів, яких нема у реєстрі, за попередніми прогнозами їх вистачить до 22 травня.

 

— На сайті Кабміну є проект постанови, де вказано, що місяць квітень замінити місяцем липнем. Але постанова не підписана прем’єром, — прокоментував Василь Турчин. — Якщо б терміни продовжили до липня, ми б мали чітку картину, знали, які препарати внесені до реєстру оптово-відпускних цін, які — ні, вибрали б замінники, оголосили про проведення тендеру і до 1 липня урегулювали це питання. А зараз це зробити неможливо. Пройде 10-20 днів — запаси закінчиться, і будуть проблеми із забезпеченням хворих деякими препаратами.

 

Щоб цього не допустити, міський голова готовий, можливо, вдатися навіть до незаконних рішень, щоб врятувати безкоштовну медицину у Калуші.

 

— Ті 50 відсотків препаратів, що є в реєстрі, поставляються, надаються і надаватимуться пацієнтам безоплатно, — прокоментував міський голова Ігор Насалик. — Але ж хворі на інші 50 відсотків препаратів не можуть чекати невизначений час, аж доки вони з’являться у реєстрі. Тож або міністерства дадуть нам роз’яснення і дозволять закуповувати препарати, котрі не пройшли реєстрацію цін, або мені, як міському голові, доведеться давати доручення головному лікареві усупереч закону все ж закуповувати ті препарати, які не ввійшли в реєстрацію. Але ж ви розумієте, яка це відповідальність, — прокоментував на прес-конференції Ігор Насалик.

 

Тетяна Федьків, "ВК"


14.05.2012 2302 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

643
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1257
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2957 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2400
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3259
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2839

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

156

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

646

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

660

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1238
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3099
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20606
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

830
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

414
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

992
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5690
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7559
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

1148
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

531 1
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

872
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1218 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1749 1