Безкоштовна медицина у Калуші закінчилась?

 

Схоже, у Калуші безкоштовна медицина може припинитися, принаймні 50% ліків пацієнти змушені будуть купувати самі.

 

Щоправда, не з вини міського керівництва, усе — через постанови Кабінету Міністрів, котрі передбачають реєстрацію оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення, проте станом на нині ціни на ряд препаратів, котрі вкрай необхідні, більше того, внесені в генеральні специфікації угод, укладених внаслідок проведених тендерів, не зареєстровано.

 

Тому придбати їх за кошти місцевого бюджету — неможливо. Відтак у Калуську ЦРЛ постачається тільки половина від необхідних препаратів, інших є запасу до 22 травня. Щоб визначитися, як діяти далі, депутати міської ради звернулися за роз’ясненнями до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Міністерства охорони здоров’я.

 

Ні для кого не є таємницею, що задекларована в Україні безкоштовна медицина існує лише на папері, проте — не у Калуші. З 1 січня 2011 року медикаменти та лікування пацієнти отримують безкоштовно. Проте постанови Кабміну можуть поставити край безкоштовному медичному лікуванню, принаймні забезпеченню безоплатно деякими препаратами.

 

Постанова Кабінету Міністрів України №932 (із змінами, внесеними згідно Постанови КМУ від 11 січня 2012 року №74) “Про удосконалення державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, що закуповуються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів” від 8 серпня 2011 року передбачає реєстрацію оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення. В абзаці п’ятому підпункту 1 пункту 1 редакції Постанови КМУ №74 від 11.01.2012 р. вказано, що “заклади і установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, закуповують лікарські засоби та вироби медичного призначення за цінами, які не перевищують рівень зареєстрованих оптово-відпускних цін з урахуванням мита, податку на додану вартість та граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, встановлених постановою КМУ №955 “Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення” від 17.10. 2008 р.

 

З 1 квітня вступив в дію пункт п’ятий підпункту 1 пункту 1 в редакції Постанови КМУ №74, відтак, якщо ціни на лікарські засоби та вироби медичного призначення не внесені до реєстру оптово-відпускних цін, ці препарати не можна закупити за кошти державного чи місцевого бюджетів. Станом на 6 травня 2012 року не зареєстровано оптово-відпускні ціни на ряд препаратів, котрі широко використовуються в медичній практиці. Так, відсутні дані в реєстрі про оптово-відпускну ціну на анальгін, лейкопластир тощо.

 

— Якщо проаналізувати ситуацію по лікарських засобах, які ми закуповуємо, — коментує заступник міського голови з медичних питань Василь Турчин, — близько 50% необхідних препаратів відсутні в реєстрі оптово-відпускних цін. Відтак ці неузгодженості не дозволяють забезпечити виконання регіональної програми безкоштовного медичного забезпечення в повному обсязі. Така ж ситуація склалася і щодо пільгових медикаментів. Уже зараз почалися скарги від пацієнтів-пільговиків, що влада не фінансує безкоштовні програми. Проте хочу запевнити, що річ не у фінансуванні, річ у тому, що ми не маємо права закуповувати препарати, яких нема в державному реєстрі.

 

Звісно, можна порушувати питання заміни препаратів. Проте тоді потрібно розривати угоду на поставку медичних препаратів, формувати список замінників, які пройшли реєстрацію, відтак знову проходити тендерну процедуру. Цей процес затягнеться на мінімум два місяці. До того ж, є препарати, на які нема і зареєстрованих аналогів, наприклад, звичайний лейкопластир.

 

На нині міська влада та медики проводять на складах повний аналіз, щоб визначити на скільки часу вистачить безкоштовних лікарських запасів, яких нема у реєстрі, за попередніми прогнозами їх вистачить до 22 травня.

 

— На сайті Кабміну є проект постанови, де вказано, що місяць квітень замінити місяцем липнем. Але постанова не підписана прем’єром, — прокоментував Василь Турчин. — Якщо б терміни продовжили до липня, ми б мали чітку картину, знали, які препарати внесені до реєстру оптово-відпускних цін, які — ні, вибрали б замінники, оголосили про проведення тендеру і до 1 липня урегулювали це питання. А зараз це зробити неможливо. Пройде 10-20 днів — запаси закінчиться, і будуть проблеми із забезпеченням хворих деякими препаратами.

 

Щоб цього не допустити, міський голова готовий, можливо, вдатися навіть до незаконних рішень, щоб врятувати безкоштовну медицину у Калуші.

 

— Ті 50 відсотків препаратів, що є в реєстрі, поставляються, надаються і надаватимуться пацієнтам безоплатно, — прокоментував міський голова Ігор Насалик. — Але ж хворі на інші 50 відсотків препаратів не можуть чекати невизначений час, аж доки вони з’являться у реєстрі. Тож або міністерства дадуть нам роз’яснення і дозволять закуповувати препарати, котрі не пройшли реєстрацію цін, або мені, як міському голові, доведеться давати доручення головному лікареві усупереч закону все ж закуповувати ті препарати, які не ввійшли в реєстрацію. Але ж ви розумієте, яка це відповідальність, — прокоментував на прес-конференції Ігор Насалик.

 

Тетяна Федьків, "ВК"


14.05.2012 2280 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

394
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1443
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2651 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3660
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3045
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2166

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

647

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

494

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1655

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1832
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

312
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

531
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

828
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5018
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

378
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

906
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10148
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

536
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

275
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

292
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

399
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

418