Схоже, у Калуші безкоштовна медицина може припинитися, принаймні 50% ліків пацієнти змушені будуть купувати самі.
Щоправда, не з вини міського керівництва, усе — через постанови Кабінету Міністрів, котрі передбачають реєстрацію оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення, проте станом на нині ціни на ряд препаратів, котрі вкрай необхідні, більше того, внесені в генеральні специфікації угод, укладених внаслідок проведених тендерів, не зареєстровано.
Тому придбати їх за кошти місцевого бюджету — неможливо. Відтак у Калуську ЦРЛ постачається тільки половина від необхідних препаратів, інших є запасу до 22 травня. Щоб визначитися, як діяти далі, депутати міської ради звернулися за роз’ясненнями до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Міністерства охорони здоров’я.
Ні для кого не є таємницею, що задекларована в Україні безкоштовна медицина існує лише на папері, проте — не у Калуші. З 1 січня 2011 року медикаменти та лікування пацієнти отримують безкоштовно. Проте постанови Кабміну можуть поставити край безкоштовному медичному лікуванню, принаймні забезпеченню безоплатно деякими препаратами.
Постанова Кабінету Міністрів України №932 (із змінами, внесеними згідно Постанови КМУ від 11 січня 2012 року №74) “Про удосконалення державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, що закуповуються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів” від 8 серпня 2011 року передбачає реєстрацію оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення. В абзаці п’ятому підпункту 1 пункту 1 редакції Постанови КМУ №74 від 11.01.2012 р. вказано, що “заклади і установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, закуповують лікарські засоби та вироби медичного призначення за цінами, які не перевищують рівень зареєстрованих оптово-відпускних цін з урахуванням мита, податку на додану вартість та граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, встановлених постановою КМУ №955 “Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення” від 17.10. 2008 р.
З 1 квітня вступив в дію пункт п’ятий підпункту 1 пункту 1 в редакції Постанови КМУ №74, відтак, якщо ціни на лікарські засоби та вироби медичного призначення не внесені до реєстру оптово-відпускних цін, ці препарати не можна закупити за кошти державного чи місцевого бюджетів. Станом на 6 травня 2012 року не зареєстровано оптово-відпускні ціни на ряд препаратів, котрі широко використовуються в медичній практиці. Так, відсутні дані в реєстрі про оптово-відпускну ціну на анальгін, лейкопластир тощо.
— Якщо проаналізувати ситуацію по лікарських засобах, які ми закуповуємо, — коментує заступник міського голови з медичних питань Василь Турчин, — близько 50% необхідних препаратів відсутні в реєстрі оптово-відпускних цін. Відтак ці неузгодженості не дозволяють забезпечити виконання регіональної програми безкоштовного медичного забезпечення в повному обсязі. Така ж ситуація склалася і щодо пільгових медикаментів. Уже зараз почалися скарги від пацієнтів-пільговиків, що влада не фінансує безкоштовні програми. Проте хочу запевнити, що річ не у фінансуванні, річ у тому, що ми не маємо права закуповувати препарати, яких нема в державному реєстрі.
Звісно, можна порушувати питання заміни препаратів. Проте тоді потрібно розривати угоду на поставку медичних препаратів, формувати список замінників, які пройшли реєстрацію, відтак знову проходити тендерну процедуру. Цей процес затягнеться на мінімум два місяці. До того ж, є препарати, на які нема і зареєстрованих аналогів, наприклад, звичайний лейкопластир.
На нині міська влада та медики проводять на складах повний аналіз, щоб визначити на скільки часу вистачить безкоштовних лікарських запасів, яких нема у реєстрі, за попередніми прогнозами їх вистачить до 22 травня.
— На сайті Кабміну є проект постанови, де вказано, що місяць квітень замінити місяцем липнем. Але постанова не підписана прем’єром, — прокоментував Василь Турчин. — Якщо б терміни продовжили до липня, ми б мали чітку картину, знали, які препарати внесені до реєстру оптово-відпускних цін, які — ні, вибрали б замінники, оголосили про проведення тендеру і до 1 липня урегулювали це питання. А зараз це зробити неможливо. Пройде 10-20 днів — запаси закінчиться, і будуть проблеми із забезпеченням хворих деякими препаратами.
Щоб цього не допустити, міський голова готовий, можливо, вдатися навіть до незаконних рішень, щоб врятувати безкоштовну медицину у Калуші.
— Ті 50 відсотків препаратів, що є в реєстрі, поставляються, надаються і надаватимуться пацієнтам безоплатно, — прокоментував міський голова Ігор Насалик. — Але ж хворі на інші 50 відсотків препаратів не можуть чекати невизначений час, аж доки вони з’являться у реєстрі. Тож або міністерства дадуть нам роз’яснення і дозволять закуповувати препарати, котрі не пройшли реєстрацію цін, або мені, як міському голові, доведеться давати доручення головному лікареві усупереч закону все ж закуповувати ті препарати, які не ввійшли в реєстрацію. Але ж ви розумієте, яка це відповідальність, — прокоментував на прес-конференції Ігор Насалик.
Тетяна Федьків, "ВК"