Безкоштовна екскурсія Франківськом: погляд зсередини (ФОТО)

Як відкриваються таємниці третього міста Галичини

Жінка з бузком, патлатий хлопець у футболці АС/DC за руку з коханою, дитина у футболці «Майнкрафт», туристи, пенсіонери та дівчина з руденькою таксою... Понад сотня людей, яких не можна описати одним узагальненим словом, зібралися на безкоштовну екскурсію «Третє місто Галичини» від Богдана Семківа.

На ній охочі дізналися чому Івано-Франківськ – не Яйцевськ. Яку функцію виконував поліцейський на Бельведері та чому хлопчик на фасаді не пісяє. І  найголовніше: чому Івано-Франківськ таки третє місто Галичини.  


Це друга із 23 запланованих на 2021 рік безкоштовних екскурсій містом. Цьогоріч оплачують «банкет» Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської облдержадміністрації та Департамент інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Це вже ІХ сезон безкоштовних екскурсій - проєкт триває з 2012 року (з перервою на пандемійний 2020-й).

Як це працює: приходиш, стаєш, слухаєш. Нецікаво – ідеш собі геть. Однак, натовп під ратушею зібрався вже за 15 хвилин до початку екскурсії. І супроводжував гіда до завершення, а це майже дві години під палючим обіднім сонцем.  

Професійний гід Богдан Семків «проїхався» по історії Івано-Франківська вздовж і впоперек.

  • Кожне місто має свої чесноти. Є міста, де народилися відомі люди, є міста, де є фортеці, є міста, які уславилися подіями. І ми намагаємося пригадати всі події, які відбувалися у нашому місті.

Впродовж екскурсії він встиг розповісти про місто ледь не все – починаючи від його заснування й завершуючи планами побудови 24-поверхового будинку на вулиці Бандери («втім, його ще не будують»). 

Звуки портативного мікрофона з динаміком перебивалися службою у соборах – спочатку Свято-Покровського ПЦУ, а по ходу руху - Архікатедрального і Митрополичого собору УГКЦ. Тому група мусила збиватися докупи, щоб краще чути гіда.

  • Дивись, всі без масок, і ще й в купі йдуть, – говорить молода дівчина своєму супутнику.
  • Нам то що, ми вакциновані, - відповідає він.

Гід вказує рукою на яйце перед ратушею:

  • Мала архітектурна форма «Яйце», як символ життя… Пам’ятаєте, у 2004 році студент Прикарпатського університету кинув яйцем у кандидата в президенти Януковича. Говорили, що якби тоді Янукович переміг, то місто на честь цієї події назвали б Яйцевськ.

Ми обходимо площу Ринок з другого боку і дивимося на фасад будинку. Намагаємося вгадати хто на ньому. Івана Франка угадали одразу. Однак його візаві виявилася невідомою ні для кого з екскурсійної групи.

  • Три перші кохання Івана Франка були пов’язані з Прикарпаттям. На зображенні - станіславська вчителька Юзефа Дзвонковська, третє кохання Каменяра.

В той час Іван Франко мав мрію купити землю, будинок та зробити там комуну.  Родина дівчини землю продавала, тож так вони й познайомились. Втім, ні з комуною, ні з коханням не склалося: Юзефа померла від туберкульозу. А Івана Франка з містом пов’язуватиме не лише кохання. Адже під час другого етапу з Коломиї в Нагуєвичі він, ймовірно, провів ніч у підземеллях Ратуші, де тоді була в’язниця.

Ці підземелля викликають жвавий інтерес у публіки. На питання про те, чи є там прохід, гід відповідає: підземні ходи завалені й відповісти точно важко. Але, є відомості, що від Ратуші до Палацу Потоцьких під землею могла проїхати карета.  

І ось ми вже на початку «стометрівки», дружно вглядаємося в обриси хлопчика на фасаді.

  • От символ Брюсселя – пісяючий хлопчик, – говорить екскурсовод. - А символ Івано-Франківська – хлопчик, який утримується. Як терплячий український народ…

А ще гід розповів про відомих людей, які жили в Івано-Франківську за весь час існування міста. Сім’я Пилипа Орлика, батько Івана Айвазовського, всесвітньовідомого художника-мариніста. А із сучасників – нобелівська лауреатка Світлана Алексієвич (перед переїздом до Білорусі).

Розповідає і про єврейське гетто, головною вулицею якого була Бельведерська. Екскурсовод говорить, що після Першої світової війни тут стояв поліцейський. Його завданням було дивитися, щоб з того району не вибігала худоба і свині.  

  • То тільки тепер козли тут ходять! – сміються між собою дві старші жінки. Можливо, натякаючи на те, що тут люблять розпивати алкоголь та влаштовувати бійки.

Щоправда, невідомо, що робили свині у єврейському гетто.

А ще Богдан Семків ділиться інформацією про гігантську релігійну конкуренцію між євреями, вірменами та поляками. Вірменську («голубу») церкву, одну з найстаріших і найкрасивіших історичних будівель, виявляється, добудовували не вірмени.

  • Вірмени пішли далі в Європу, а завершувати цю споруду доручили євреям – їх злісним конкурентам. Майже 15 років євреї платили податок, щоб завершити цю будівлю. Колись казали, що коли до міста приїжджав один вірменин, то плакали два євреї й три поляки.

Після завершення екскурсії Богдана Семківа не відпускали ще хвилин 20. Кожен підходив, цікавився про щось своє. Чому на «голубій» церкві саме ця ікона? Що за технічний будиночок на території Палацу? Чи правда приїжджав Вольф Мессінг? (правда, проводив славнозвісні сеанси гіпнозу у готелі «Дністер»).  І тільки в самому кінці таємниця назви екскурсії була розкрита:

  • Колись Станіслав був дорожчий, ніж Берлін і Париж. На початок ХХ століття це було компактне містечко і лише потім, завдяки залізниці, Станіслав став третім містом в Галичині після Кракова та Львова.

Коли ж гід порівнював вік Галича (майже 900 років) та Івано-Франківська (350 років), з-під церкви пролунало:

  • Дев’ять! 359 років Івано-Франківську, а не 350!

Це перехожа бабуся вирішила вставити свої 5 копійок в історичну дискусію. І з відчуттям виконаного обов’язку пішла далі, дещо обурено помахуючи квітами в руці. Бо точність – це важливо.

Доєднатися до екскурсій може кожен охочий щонеділі впродовж травня-жовтня (а то й листопада). Наступна екскурсія присвячена «Романтичному Франківську» та проведе її Тетяна Воскобойнікова уже наступної неділі, 23 травня.    

Фотогалерея


Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

294
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

432
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2291
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1695
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1989
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5596 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1097

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1111

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1625

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1101
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

853
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

713
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14530
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

505
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10376
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6045
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

595
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7440
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2703
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

495
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

599
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

434