Без паніки: відомий прикарпатський пульмонолог розповів про загрози смертельного коронавірусу

Завідувач кафедри Івано-Франківського національного медичного університету, відомий пульмонолог, професор Микола Островський порадив прикарпатцям, як вберегтися від смертельного коронавірусу.

За словами фахівця, групами ризику є молодь, у якої пригнічений імунітет, люди похилого віку, особи із супутньою патологією (діабет, цироз печінки, гепатити, хвороба Паркінсона, хронічні хвороби органів дихання, туберкульоз, гіпертонія, особи з надмірною вагою).

"Причому серед 41 летального випадку домінують старші за віком люди: наймолодшому померлому було 48 років, а найстаршому - 83 роки", - наголошує Микола Островський.

На думку професора, вже давно минули часи, коли від викликів такого рівня можна було відгородитися Берлінським муром чи Великою Китайською стіною, чи просто відсидітись у замку. І поява вірусу, і його поширення - це плата людства за цивілізацію і глобалізацію.

"Нам давно пора зрозуміти - ми єдині не тільки в межах своєї держави, а і в межах планети, людина стерла кордони між сходом і заходом, між півднем і північчю. А тим, хто ще думає інакше - сьогоднішній коронавірус 2019-nCoV - вже дає урок", - додає медик.

Втім, професор радить у першу чергу не панікувати, адже китайські вчені вже розшифрували геном вірусу.

"Людство вміє бути єдиним і ця інформація одразу була відкрита для усіх вчених з метою синтезу специфічної вакцини. Залишилось чекати два тижні часу і, за прогнозами світових лідерів в галузі вірусології, ми отримаємо дієвий захист. Чи ми вміємо лікувати таких хворих, у яких коронавірус спричинив запалення легень? Боротьба буде іти за кожного. Схожі виклики і наша клініка, і медицина Прикарпаття пережили у сезон 2009/2010 років. Проте вірус поки не зафіксований на території України, не кожен буде мати тяжкі ускладнення - тому без паніки", - додає Микола Островський.


Симптоми захворювання:

  • нежить;
  • кашель;
  • затруднене дихання;
  • біль у горлі;
  • головний біль, запаморочення;
  • лихоманка (тривалість до кількох діб).

Шляхи поширення та зараження:

  • поширюється респіраторним шляхом;
  • поширюється від тварин до людей;
  • поширюється між людьми.

Профілактика:

  • мити руки з милом більше 20 секунд або користуватись антисептиком для рук;
  • не торкатись очей, носа або рота немитими руками, особливо після контакту, рукостискань з особами з ознаками хвороби (ГРВІ);
  • уникати тісного контакту з хворими людьми з симптомами ГРВІ;
  • носити респіраторні маски;
  • прикривати рот і ніс серветками під час кашлю чи чхання;
  • вологе прибирання робочих місць, житла, провітрювання приміщень;
  • уникати тісного контакту з тваринами на фермах або дикій природі;
  • максимально скоротіть контакт з людьми при проведенні масових заходів;
  • добре проварюйте м’ясо-молочні продукти та яйця, уникати споживання не типових для вашого регіону фруктів, овочів та інших продуктів;
  • прогулянки на свіжому повітрі та заняття спортом;
  • уникати переохолодження.

Культура харчування:

  • споживання сирого м‘яса та страв, що приготовані з сирої крові піддають Вас ризику інфікування;
  • після контакту з сирим м‘ясом ретельно мийте руки водою з милом;
  • категорично використовуйте різні дошки та ножі для різання сирого м‘яса і готових продуктів;
  • готуйте яйця цілком, до кінця;
  • навіть у регіонах, які переживають спалах коронавірусу, правильно приготовлені страви з м‘яса та яєць можна безпечно вживати.

Підготували: Микола Островський,
Надія Корж, Ксенія Островська


27.01.2020 41528 7
Коментарі (7)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

454
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

608
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1332
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2294 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1135
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3067

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

893

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1047

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1472

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2072
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26378 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

763
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

963
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3024
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1253
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

944
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1201
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1212
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

422
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4269
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1078
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1642