"Банки зупинять обіг «чорних» коштів", — фінансова експертка про обмеження в карткових переказах

Банки підписали меморандум про обмеження в переказах для фізосіб та ФОП.

Про деталі та особливості ситуації Фіртка поспілкувалася із податковою консультанткою, засновницею бухгалтерської компанії «Парасоля» Ланою Новоженовою.

Далі пряма мова:


Уряд натиснув на НБУ, НБУ натиснув на банки й от перші банки підписали меморандум про обмеження в переказах для фізосіб та ФОП. Проте обмеження – не основна тема згаданого меморандуму.

Банки тепер:

  • вивчатимуть клієнта;
  • звітуватимуться перед податківцям;
  • створять єдину базу ризикових клієнтів.

Нумо розбиратися.

Меморандум підписали: Ощадбанк, Райффайзен Банк, ПриватБанк, Monobank, а також Незалежна асоціація банків України.

Які банки є учасниками Незалежної асоціації банків? Ось кілька з них: ПУМБ, Сенс банк, Укргазбанк, Креді Агріколь, Укрексімбанк, Кредобанк, Південний, банк Львів і багато інших.

За посиланням можете знайти й свій.

Для вивчення клієнта банки будуть використовувати «Дію» (тепер ми краще розуміємо ціну «держави в смартфоні»).

Хто найбільше потерпатиме від цього?

Ті, хто не має офіційних доходів, чи має недостатньо офіційних доходів.

Чому недостатньо? Все дуже просто: якщо перекази з карти чи отримання коштів на карту будуть перевищувати офіційні доходи, клієнт стає ризиковим, заноситься в єдину базу і з ним можуть закінчити ділові стосунки.

Обмеження:

Банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (наприклад, коли йдеться про зарплатні картки, де доходи клієнта банку є очевидними).

Це також стосується і рахунків волонтерів, "справжність" яких вже перевіряють і встановлюють банки відповідно до вказівок Нацбанку.

Для клієнтів з високим рівнем ризику, доходи яких є невеликими, з 1 лютого 2025 року ліміт транзакцій становитиме до 50 тисяч гривень на місяць.

Для клієнтів із низьким рівнем ризику, які мають підтверджені доходи, ліміт з 1 лютого становитиме 150 тисяч гривень на місяць. З 1 червня він зменшиться до 100 тисяч гривень.

Ці обмеження не стосуються операцій з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку.

Якщо клієнт має документально підтверджені доходи, що перевищують ліміт, банки здійснюватимуть транзакції в рамках цих доходів.

Це обмеження для середнього і низького класу ризику клієнтів.

Що ж стосується високоризикових клієнтів, то меморандум не надав виразного пояснення. Виходить, що банк на свій розсуд призначає клас ризику клієнта.

Голова НБУ стверджує, що для тих, у кого «білі» доходи нічого не зміниться.

Але ми всі знаємо, що таких клієнтів насправді меншість.

Підсумуємо. Меморандум на сьогодні й політика банків справляються із «вибіленням» доходів поки що найкраще за податковий кодекс.

Податковий кодекс не міг виявити інтернет-торгівлю чи блогерську діяльність. Блогери в телевізійних передачах не соромлячись озвучували свої доходи, магазини в Інстаграмі торгували без ФОП, "прораби" ремонтували новобудови, будівельники зводили готелі та житлові будинки.

І зараз саме банки зупинять левову частку обороту «чорних» коштів!

Як це позначиться на всіх нас? Час покаже.

Наша справа – прилаштуватися до змін і налагодити роботу за новими правилами.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Не вплине на клієнтів, які отримують "білу" зарплату": голова Нацбанку прокоментував новий меморандум банків

Закон про підвищення податків: прикарпатцям роз'яснили нові вимоги

Нацбанк встановлює ліміт на суму переказів з картки на картку

Зеленський підписав закон про підвищення податків


18.12.2024 589
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

753
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

767
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1578
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2205
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4186 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3188

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

191

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

418

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

361

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

831
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

601
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

645
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

929
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1039
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

648
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6233
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1723
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31737 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1500
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

734 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

690