"Банки зупинять обіг «чорних» коштів", — фінансова експертка про обмеження в карткових переказах

Банки підписали меморандум про обмеження в переказах для фізосіб та ФОП.

Про деталі та особливості ситуації Фіртка поспілкувалася із податковою консультанткою, засновницею бухгалтерської компанії «Парасоля» Ланою Новоженовою.

Далі пряма мова:


Уряд натиснув на НБУ, НБУ натиснув на банки й от перші банки підписали меморандум про обмеження в переказах для фізосіб та ФОП. Проте обмеження – не основна тема згаданого меморандуму.

Банки тепер:

  • вивчатимуть клієнта;
  • звітуватимуться перед податківцям;
  • створять єдину базу ризикових клієнтів.

Нумо розбиратися.

Меморандум підписали: Ощадбанк, Райффайзен Банк, ПриватБанк, Monobank, а також Незалежна асоціація банків України.

Які банки є учасниками Незалежної асоціації банків? Ось кілька з них: ПУМБ, Сенс банк, Укргазбанк, Креді Агріколь, Укрексімбанк, Кредобанк, Південний, банк Львів і багато інших.

За посиланням можете знайти й свій.

Для вивчення клієнта банки будуть використовувати «Дію» (тепер ми краще розуміємо ціну «держави в смартфоні»).

Хто найбільше потерпатиме від цього?

Ті, хто не має офіційних доходів, чи має недостатньо офіційних доходів.

Чому недостатньо? Все дуже просто: якщо перекази з карти чи отримання коштів на карту будуть перевищувати офіційні доходи, клієнт стає ризиковим, заноситься в єдину базу і з ним можуть закінчити ділові стосунки.

Обмеження:

Банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (наприклад, коли йдеться про зарплатні картки, де доходи клієнта банку є очевидними).

Це також стосується і рахунків волонтерів, "справжність" яких вже перевіряють і встановлюють банки відповідно до вказівок Нацбанку.

Для клієнтів з високим рівнем ризику, доходи яких є невеликими, з 1 лютого 2025 року ліміт транзакцій становитиме до 50 тисяч гривень на місяць.

Для клієнтів із низьким рівнем ризику, які мають підтверджені доходи, ліміт з 1 лютого становитиме 150 тисяч гривень на місяць. З 1 червня він зменшиться до 100 тисяч гривень.

Ці обмеження не стосуються операцій з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку.

Якщо клієнт має документально підтверджені доходи, що перевищують ліміт, банки здійснюватимуть транзакції в рамках цих доходів.

Це обмеження для середнього і низького класу ризику клієнтів.

Що ж стосується високоризикових клієнтів, то меморандум не надав виразного пояснення. Виходить, що банк на свій розсуд призначає клас ризику клієнта.

Голова НБУ стверджує, що для тих, у кого «білі» доходи нічого не зміниться.

Але ми всі знаємо, що таких клієнтів насправді меншість.

Підсумуємо. Меморандум на сьогодні й політика банків справляються із «вибіленням» доходів поки що найкраще за податковий кодекс.

Податковий кодекс не міг виявити інтернет-торгівлю чи блогерську діяльність. Блогери в телевізійних передачах не соромлячись озвучували свої доходи, магазини в Інстаграмі торгували без ФОП, "прораби" ремонтували новобудови, будівельники зводили готелі та житлові будинки.

І зараз саме банки зупинять левову частку обороту «чорних» коштів!

Як це позначиться на всіх нас? Час покаже.

Наша справа – прилаштуватися до змін і налагодити роботу за новими правилами.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Не вплине на клієнтів, які отримують "білу" зарплату": голова Нацбанку прокоментував новий меморандум банків

Закон про підвищення податків: прикарпатцям роз'яснили нові вимоги

Нацбанк встановлює ліміт на суму переказів з картки на картку

Зеленський підписав закон про підвищення податків


18.12.2024 660
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

526
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1296
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2228 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1102
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3028
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2085

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

862

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1010

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1439

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2047
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26336 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

734
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

932
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2970
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1218
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

914
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1178
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1185
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

386
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4214
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1044
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1613