Банки підписали меморандум про обмеження в переказах для фізосіб та ФОП.
Про деталі та особливості ситуації Фіртка поспілкувалася із податковою консультанткою, засновницею бухгалтерської компанії «Парасоля» Ланою Новоженовою.
Далі пряма мова:
Уряд натиснув на НБУ, НБУ натиснув на банки й от перші банки підписали меморандум про обмеження в переказах для фізосіб та ФОП. Проте обмеження – не основна тема згаданого меморандуму.
Банки тепер:
- вивчатимуть клієнта;
- звітуватимуться перед податківцям;
- створять єдину базу ризикових клієнтів.
Нумо розбиратися.
Меморандум підписали: Ощадбанк, Райффайзен Банк, ПриватБанк, Monobank, а також Незалежна асоціація банків України.
Які банки є учасниками Незалежної асоціації банків? Ось кілька з них: ПУМБ, Сенс банк, Укргазбанк, Креді Агріколь, Укрексімбанк, Кредобанк, Південний, банк Львів і багато інших.
За посиланням можете знайти й свій.
Для вивчення клієнта банки будуть використовувати «Дію» (тепер ми краще розуміємо ціну «держави в смартфоні»).
Хто найбільше потерпатиме від цього?
Ті, хто не має офіційних доходів, чи має недостатньо офіційних доходів.
Чому недостатньо? Все дуже просто: якщо перекази з карти чи отримання коштів на карту будуть перевищувати офіційні доходи, клієнт стає ризиковим, заноситься в єдину базу і з ним можуть закінчити ділові стосунки.
Обмеження:
Банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (наприклад, коли йдеться про зарплатні картки, де доходи клієнта банку є очевидними).
Це також стосується і рахунків волонтерів, "справжність" яких вже перевіряють і встановлюють банки відповідно до вказівок Нацбанку.
Для клієнтів з високим рівнем ризику, доходи яких є невеликими, з 1 лютого 2025 року ліміт транзакцій становитиме до 50 тисяч гривень на місяць.
Для клієнтів із низьким рівнем ризику, які мають підтверджені доходи, ліміт з 1 лютого становитиме 150 тисяч гривень на місяць. З 1 червня він зменшиться до 100 тисяч гривень.
Ці обмеження не стосуються операцій з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку.
Якщо клієнт має документально підтверджені доходи, що перевищують ліміт, банки здійснюватимуть транзакції в рамках цих доходів.
Це обмеження для середнього і низького класу ризику клієнтів.
Що ж стосується високоризикових клієнтів, то меморандум не надав виразного пояснення. Виходить, що банк на свій розсуд призначає клас ризику клієнта.
Голова НБУ стверджує, що для тих, у кого «білі» доходи нічого не зміниться.
Але ми всі знаємо, що таких клієнтів насправді меншість.
Підсумуємо. Меморандум на сьогодні й політика банків справляються із «вибіленням» доходів поки що найкраще за податковий кодекс.
Податковий кодекс не міг виявити інтернет-торгівлю чи блогерську діяльність. Блогери в телевізійних передачах не соромлячись озвучували свої доходи, магазини в Інстаграмі торгували без ФОП, "прораби" ремонтували новобудови, будівельники зводили готелі та житлові будинки.
І зараз саме банки зупинять левову частку обороту «чорних» коштів!
Як це позначиться на всіх нас? Час покаже.
Наша справа – прилаштуватися до змін і налагодити роботу за новими правилами.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Закон про підвищення податків: прикарпатцям роз'яснили нові вимоги
Нацбанк встановлює ліміт на суму переказів з картки на картку