Австрія погрожує зупинити закупівлю вакцин в ЄС на 100 млн, поки не отримає більше доз

Канцлер Австрії Себастьян Курц | Майкл Грубер / Getty Images


За словами дипломатів з трьох країн ЄС, Австрія погрожує блокуванням Європейській Комісії, якщо Відень не отримає більший обсяг доставлення, очікують забезпечення ще 100 мільйонів доз вакцин BioNTech/Pfizer.

Цей крок є останньою тактикою ескалації австрійського канцлера Себастьяна Курца, який агітував за те, щоб його країна отримала більшу частку вакцин в ЄС, хоча дані свідчать, що Австрія не належить до країн, які найбільше їх потребують.

І це ультиматум, який може перешкодити вкрай необхідному доставленню, оскільки ЄС відчайдушно шукає шляхи збільшення виробництва та постачання вакцин.

Бій зосереджується на майбутніх постачаннях від BioNTech/Pfizer.

ЄС у найближчі місяці може отримати 10 мільйонів доз від BioNTech/Pfizer у рамках другого контракту з німецько-американським виробником на придбання додаткових 100 мільйонів вакцин - на додаток до 500 мільйонів вже замовлених.

Спочатку передбачалося, що ці 100 мільйонів доз будуть доставлені до кінця 2021 року, але компанія заявила, що може зробити 10 мільйонів щеплень 30 червня. Оголошення розпочало боротьбу між країнами ЄС щодо формули розподілу вакцин на основі населення.

Ця боротьба домінувала на відеосаміті лідерів ЄС у четвер, Курц повторив свою вимогу щодо додаткових доз. Хоча саміт завершився тим, що лідери підтвердили "ключ розподілу" на основі населення, лідери також доручили послам ЄС розв'язати питання про дозу в 10 мільйонів, залишаючи відкритою можливість, що країни, які найбільше потребують, отримають більше.

Австрія не чекала, поки посли навіть проведуть дискусію, перш ніж посилювати тиск.

На засіданні керівного комітету ЄС з вакцин у п’ятницю вранці Австрія знову вимагала додаткових доз, на цей раз із загрозою: це заблокує Комісії здійснити свій вибір щодо придбання більшої дози 100 мільйонів, якщо Відень не досягне свого.

Дипломати кількох країн ЄС висловили обурення погрозами Австрії - і можливістю втрати ЄС 100 мільйонів доз, якщо варіант придбання не буде застосований до середини квітня.

Один дипломат ЄС висловив гнів, що Австрія блокує 10 мільйонів доз державам-членам, "які гостро їх потребують такі, як Латвія та Болгарія".

"Це свідчить про те, що Курц готовий поставити під загрозу життя 50 мільйонів європейців, щоб отримати щось, що йому навіть не потрібно", - сказав дипломат.

Інший дипломат заявив, що Австрія мало поважала потреби інших країн.

"Солідарність - це одностороння дорога до Відня - в кінці гри ніхто інший не має значення", - сказав другий дипломат.

Численні країни ЄС зазначали, що в Австрії вищий рівень життя, ніж у більшості із 27 країн, і там краща ситуація, як у розподілі вакцин, так і у випадках коронавірусу.

Спочатку Австрія, відстаючи, постійно входила в число 10 найшвидших країн із розповсюдженням вакцин протягом попередніх тижнів, будь то щоденні дози, загальні введені дози на 100 громадян або частка людей, які отримали принаймні одну дозу вакцини.

У загальній складності випадків, скоригованих на душу населення з березня 2020 року, Австрія все ще посідає рейтинг у нижчій половині країн ЄС, тоді як кількість щоденних випадків трохи нижча за середнє значення в ЄС.

На запитання про звинувачення держав-членів австрійський урядовець не заперечував, що уряд Курца погрожує знищити варіант придбання 100-мільйонної дози.

"Австрія сподівається на швидке розв'язання цього питання, щоб Комісія могла якнайшвидше просунутися вперед за контрактом на додаткові 100 мільйонів доз Pfizer", - йдеться у повідомленні чиновника, надісланому з Відня.

Чиновник назвав Чехію, Хорватію, Словенію, Латвію та Болгарію країнами ЄС, які підтримують зусилля Австрії.

Австрія засновує свою загрозу на аргументі, що покупка нового Pfizer потребує одностайного підписання з боку країн ЄС. За словами Австрії, це пов’язано з тим, що для контракту потрібні кошти Інструменту надзвичайної допомоги та юридичне схвалення керівного комітету ЄС з питань вакцин, який діє на основі міжурядового консенсусу.

Однак багато інших відкидають обґрунтування Австрії.

Кілька інших країн ЄС та Комісія заявили, що Австрія не має законних підстав перешкоджати закупівлі, оскільки вона вже затвердила більший загальний контракт з BioNTech/Pfizer та стратегію ЄС щодо вакцин.

Проте цей крок призвів до того, що юристи ЄС намагаються визначити, чи має загроза Австрії якісь юридичні переваги. Комісія, як правило, не бажає вступати в середину сутичок між країнами-членами ЄС, і до цього часу португальське головування в Раді ЄС не втручалося для розв'язання цього питання.

Тактика жорсткого протестування свідчить про готовність Курца збільшити ставку в його поки що безуспішному натиску отримати для Австрії більше з 10 мільйонів доз BioNTech/Pfizer, ніж при початковому розподілі на основі населення.

А деякі дипломати припускали, що нахабний крок врешті-решт буде винагороджений, оскільки лідери просто не хочуть затяжної боротьби.

Проте, інші дипломати заявили, що Комісія, мабуть, не матиме іншого вибору, крім як рухатись вперед, а не ризикувати втратою зайвих доз.

Один дипломат сказав, що Австрія безсильна зупинити можливість придбання, але додав, що Відень може повністю відмовитись від спільної програми закупівель вакцин.

"Це порожня загроза, оскільки Австрія не може заблокувати схему спільних закупівель", - сказав дипломат. "Але якщо Відень не хоче більше брати участь у схемі спільних закупівель, він, безсумнівно, отримає свій шлях. Інші держави-члени, безумовно, були б готові вступити та викупити австрійську частку".

Попри невиправдані вимоги, Курц мав певний початковий успіх. Окрім того, що він домінував на саміті лідерів, він позбавив повноважень ЄС з питань вакцини розподілити 10 мільйонів доз.

Зараз рішення прийматимуть дипломати ЄС, які розпочнуть обговорення цього питання у вівторок.

Зазвичай керівників держав та урядів закликають розв'язувати проблеми, занадто складні для дипломатів у Брюсселі. Один дипломат сказав, що лідери вперше офіційно доручили послам розв'язувати проблему.

Очікується, що президент Португалії в Раді виступить з пропозицією на засіданні в середу.

Незрозуміло, чи вдасться Австрії застосовувати юридичні заходи, щоб зупинити Комісію у здійсненні можливості придбання. Деякі дипломати попереджали, що такий крок може призвести до того, що ЄС взагалі втратить 100 мільйонів доз.

Поки що країни ЄС загалом сходяться на думці, що 1–2 мільйони із 10 мільйонів доз, що виплачуються заздалегідь, повинні передаватися країнам, які більше потребують вакцин, включаючи Болгарію, Хорватію, Латвію та, можливо, Словаччину та Естонію.

За словами двох дипломатів, деякі країни на чолі з Польщею не хочуть надавати додаткових доз, окрім пропорційного розподілу.

На запитання про позицію Варшави польський дипломат сказав, що "ми все ще чекаємо конкретних пропозицій та ключа розподілу, які повинні з'явитися на столі. Польща послідовно підтримує солідарність".

Пропорційна формула ЄС дає країнам можливість купувати вакцини відповідно до чисельності їх населення. Якщо країна відмовляється купувати повний розподіл, ці дози стають доступними для інших.

Дипломати заявляють, що натиск Курца є ​​прикриттям того факту, що Австрія спочатку не придбала всі дози BioNTech/Pfizer та Johnson&Johnson, що надаються їй згідно з пропорційним розподілом.

Країни не очікують отримати свої перші дози Johnson&Johnson до кінця квітня, оскільки вакцинна речовина повинна розподілятися у флакони в США, Вашингтон не дозволить експортувати ці вакцини, поки американський ринок не буде поставлений.

Два дипломати ЄС підтвердили, що перша партія вакцин Johnson&Johnson значно менша, ніж очікувалося, хоча компанія повинна виконати своє зобов'язання поставити ЄС 55 мільйонів доз до кінця другого кварталу.

Якщо ЄС деякий час не отримає жодної дози Johnson&Johnson, один із цих дипломатів заявив, що Австрія може продовжувати швидше випереджати інші країни, більше покладаючись на американську одноразову вакцину для досягнення цілей вакцинації.

"Ми все ще не отримали їх", - сказав дипломат. "Ми побачили з минулого досвіду, що всі речі можуть піти не так".

за матеріалами Рolitico


31.03.2021 887
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18065
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1594
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1139
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2181
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3731
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1424

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1844

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

606

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1229

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1383
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

748
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24327
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

583
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

548
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

689
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1586
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

748
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7825
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

714
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1890 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

684
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

589