Австрія погрожує зупинити закупівлю вакцин в ЄС на 100 млн, поки не отримає більше доз

Канцлер Австрії Себастьян Курц | Майкл Грубер / Getty Images


За словами дипломатів з трьох країн ЄС, Австрія погрожує блокуванням Європейській Комісії, якщо Відень не отримає більший обсяг доставлення, очікують забезпечення ще 100 мільйонів доз вакцин BioNTech/Pfizer.

Цей крок є останньою тактикою ескалації австрійського канцлера Себастьяна Курца, який агітував за те, щоб його країна отримала більшу частку вакцин в ЄС, хоча дані свідчать, що Австрія не належить до країн, які найбільше їх потребують.

І це ультиматум, який може перешкодити вкрай необхідному доставленню, оскільки ЄС відчайдушно шукає шляхи збільшення виробництва та постачання вакцин.

Бій зосереджується на майбутніх постачаннях від BioNTech/Pfizer.

ЄС у найближчі місяці може отримати 10 мільйонів доз від BioNTech/Pfizer у рамках другого контракту з німецько-американським виробником на придбання додаткових 100 мільйонів вакцин - на додаток до 500 мільйонів вже замовлених.

Спочатку передбачалося, що ці 100 мільйонів доз будуть доставлені до кінця 2021 року, але компанія заявила, що може зробити 10 мільйонів щеплень 30 червня. Оголошення розпочало боротьбу між країнами ЄС щодо формули розподілу вакцин на основі населення.

Ця боротьба домінувала на відеосаміті лідерів ЄС у четвер, Курц повторив свою вимогу щодо додаткових доз. Хоча саміт завершився тим, що лідери підтвердили "ключ розподілу" на основі населення, лідери також доручили послам ЄС розв'язати питання про дозу в 10 мільйонів, залишаючи відкритою можливість, що країни, які найбільше потребують, отримають більше.

Австрія не чекала, поки посли навіть проведуть дискусію, перш ніж посилювати тиск.

На засіданні керівного комітету ЄС з вакцин у п’ятницю вранці Австрія знову вимагала додаткових доз, на цей раз із загрозою: це заблокує Комісії здійснити свій вибір щодо придбання більшої дози 100 мільйонів, якщо Відень не досягне свого.

Дипломати кількох країн ЄС висловили обурення погрозами Австрії - і можливістю втрати ЄС 100 мільйонів доз, якщо варіант придбання не буде застосований до середини квітня.

Один дипломат ЄС висловив гнів, що Австрія блокує 10 мільйонів доз державам-членам, "які гостро їх потребують такі, як Латвія та Болгарія".

"Це свідчить про те, що Курц готовий поставити під загрозу життя 50 мільйонів європейців, щоб отримати щось, що йому навіть не потрібно", - сказав дипломат.

Інший дипломат заявив, що Австрія мало поважала потреби інших країн.

"Солідарність - це одностороння дорога до Відня - в кінці гри ніхто інший не має значення", - сказав другий дипломат.

Численні країни ЄС зазначали, що в Австрії вищий рівень життя, ніж у більшості із 27 країн, і там краща ситуація, як у розподілі вакцин, так і у випадках коронавірусу.

Спочатку Австрія, відстаючи, постійно входила в число 10 найшвидших країн із розповсюдженням вакцин протягом попередніх тижнів, будь то щоденні дози, загальні введені дози на 100 громадян або частка людей, які отримали принаймні одну дозу вакцини.

У загальній складності випадків, скоригованих на душу населення з березня 2020 року, Австрія все ще посідає рейтинг у нижчій половині країн ЄС, тоді як кількість щоденних випадків трохи нижча за середнє значення в ЄС.

На запитання про звинувачення держав-членів австрійський урядовець не заперечував, що уряд Курца погрожує знищити варіант придбання 100-мільйонної дози.

"Австрія сподівається на швидке розв'язання цього питання, щоб Комісія могла якнайшвидше просунутися вперед за контрактом на додаткові 100 мільйонів доз Pfizer", - йдеться у повідомленні чиновника, надісланому з Відня.

Чиновник назвав Чехію, Хорватію, Словенію, Латвію та Болгарію країнами ЄС, які підтримують зусилля Австрії.

Австрія засновує свою загрозу на аргументі, що покупка нового Pfizer потребує одностайного підписання з боку країн ЄС. За словами Австрії, це пов’язано з тим, що для контракту потрібні кошти Інструменту надзвичайної допомоги та юридичне схвалення керівного комітету ЄС з питань вакцин, який діє на основі міжурядового консенсусу.

Однак багато інших відкидають обґрунтування Австрії.

Кілька інших країн ЄС та Комісія заявили, що Австрія не має законних підстав перешкоджати закупівлі, оскільки вона вже затвердила більший загальний контракт з BioNTech/Pfizer та стратегію ЄС щодо вакцин.

Проте цей крок призвів до того, що юристи ЄС намагаються визначити, чи має загроза Австрії якісь юридичні переваги. Комісія, як правило, не бажає вступати в середину сутичок між країнами-членами ЄС, і до цього часу португальське головування в Раді ЄС не втручалося для розв'язання цього питання.

Тактика жорсткого протестування свідчить про готовність Курца збільшити ставку в його поки що безуспішному натиску отримати для Австрії більше з 10 мільйонів доз BioNTech/Pfizer, ніж при початковому розподілі на основі населення.

А деякі дипломати припускали, що нахабний крок врешті-решт буде винагороджений, оскільки лідери просто не хочуть затяжної боротьби.

Проте, інші дипломати заявили, що Комісія, мабуть, не матиме іншого вибору, крім як рухатись вперед, а не ризикувати втратою зайвих доз.

Один дипломат сказав, що Австрія безсильна зупинити можливість придбання, але додав, що Відень може повністю відмовитись від спільної програми закупівель вакцин.

"Це порожня загроза, оскільки Австрія не може заблокувати схему спільних закупівель", - сказав дипломат. "Але якщо Відень не хоче більше брати участь у схемі спільних закупівель, він, безсумнівно, отримає свій шлях. Інші держави-члени, безумовно, були б готові вступити та викупити австрійську частку".

Попри невиправдані вимоги, Курц мав певний початковий успіх. Окрім того, що він домінував на саміті лідерів, він позбавив повноважень ЄС з питань вакцини розподілити 10 мільйонів доз.

Зараз рішення прийматимуть дипломати ЄС, які розпочнуть обговорення цього питання у вівторок.

Зазвичай керівників держав та урядів закликають розв'язувати проблеми, занадто складні для дипломатів у Брюсселі. Один дипломат сказав, що лідери вперше офіційно доручили послам розв'язувати проблему.

Очікується, що президент Португалії в Раді виступить з пропозицією на засіданні в середу.

Незрозуміло, чи вдасться Австрії застосовувати юридичні заходи, щоб зупинити Комісію у здійсненні можливості придбання. Деякі дипломати попереджали, що такий крок може призвести до того, що ЄС взагалі втратить 100 мільйонів доз.

Поки що країни ЄС загалом сходяться на думці, що 1–2 мільйони із 10 мільйонів доз, що виплачуються заздалегідь, повинні передаватися країнам, які більше потребують вакцин, включаючи Болгарію, Хорватію, Латвію та, можливо, Словаччину та Естонію.

За словами двох дипломатів, деякі країни на чолі з Польщею не хочуть надавати додаткових доз, окрім пропорційного розподілу.

На запитання про позицію Варшави польський дипломат сказав, що "ми все ще чекаємо конкретних пропозицій та ключа розподілу, які повинні з'явитися на столі. Польща послідовно підтримує солідарність".

Пропорційна формула ЄС дає країнам можливість купувати вакцини відповідно до чисельності їх населення. Якщо країна відмовляється купувати повний розподіл, ці дози стають доступними для інших.

Дипломати заявляють, що натиск Курца є ​​прикриттям того факту, що Австрія спочатку не придбала всі дози BioNTech/Pfizer та Johnson&Johnson, що надаються їй згідно з пропорційним розподілом.

Країни не очікують отримати свої перші дози Johnson&Johnson до кінця квітня, оскільки вакцинна речовина повинна розподілятися у флакони в США, Вашингтон не дозволить експортувати ці вакцини, поки американський ринок не буде поставлений.

Два дипломати ЄС підтвердили, що перша партія вакцин Johnson&Johnson значно менша, ніж очікувалося, хоча компанія повинна виконати своє зобов'язання поставити ЄС 55 мільйонів доз до кінця другого кварталу.

Якщо ЄС деякий час не отримає жодної дози Johnson&Johnson, один із цих дипломатів заявив, що Австрія може продовжувати швидше випереджати інші країни, більше покладаючись на американську одноразову вакцину для досягнення цілей вакцинації.

"Ми все ще не отримали їх", - сказав дипломат. "Ми побачили з минулого досвіду, що всі речі можуть піти не так".

за матеріалами Рolitico


31.03.2021 869
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1226
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1919
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2051 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7429
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15168 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

2012

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

207

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

959

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1029

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1818
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

215
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

596
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

830
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3072
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

837
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1896
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

929
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35079 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

422
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

563
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

891
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

795