АТО очима жінки: Франківчанка Вікторія Травінська розповіла про війну

 

 

Вже другий рік поспіль ми прокидаємось і засинаємо з новинами про бойові дії у нас в країні.

 

Переглядаючи сюжети про АТО, будні солдат, втрати — ми розуміємо наскільки це страшно. Але ми й уявити не можемо — як бути у самому вирії настрашніших подій.

 

Тому ми маємо пишатись не тільки нашими чоловіками, але й не менш мужніми жінками, що зараз захищають нас на Сході.

 

Іванофранківчанка Травінська Вікторія, військовослужбовець окремого загону спеціального призначення ЗТУ НГУ — не так давно повернулась з ротації на Сході, і погодилась трішки розповісти про життя тих, хто зараз нас береже, пише журнал  Versal.

 

Війна не обійшла стороною нікого.

Моя ротація на Схід тривала два місці. Спершу, звичайно, було страшно їхати — ніколи з таким не стикалась і усвідомити, що війна прийшла і на нашу землю — було складно. І, хоча, я й військова — повірте це не рятує. Все ж — свою поїздку вважала обов’язком.

Коли збиралась їхати — рідним не сказала куди — просто на навчання до Харкова. Не хотіла, щоб вони зайвий раз переживали за мене. Хоча, в мене така сім’я, що у нас немає поняття — «тікати». Та й до спецназу я прослужила у міліції близько 5 років. Тому у мене такий  бойовий та вольовий характер.

 

Про ротацію на Схід

Коли безпосередньо потрапляєш у зону АТО — не одразу можна зрозуміти, що ж відбувається. У Івано-Франківську — ти знаєш, що йдуть бойові дії, ти знаєш, що там війна, але не розумієш усього жаху. Коли я була вдома – здавалось, що все настільки далеко від нас. Люди тут живуть іншим життям – зі страхом.

Ми їхали не на конкретне місце. Я бувала і в Донецькій, і в Луганській областях — багато «гарячих точок». Складно описати словами свої відчуття, коли вперше виїжджали на завдання — зізнаюсь, що було страшно — ти усвідомлюєш, що можеш і не повернутись. Але, з кожною новою поїздкою — ти звикаєш, і опановуєш себе.

Коли ми їхали на завдання — наші чоловіки намагались мене не пускати наперед, тільки позаду під наглядом. Я відчувала себе захищаю серед них — одна жінка, як не як, і вони берегли мене як могли.

Одного разу ми були на виїзді і знайшли маленьку сову, що впала з гнізда. Хлопці думали, що вона помре, але все ж підібрали її, щоб спробувати «виходити». Так знаєте, ми її ще й привезли до Івано-Франківська у нашу частину де вона й досі є. Це наш талісман.

 

Життя в зоні АТО

Будні там проходили звично для армії: шикування зранку, дисциплінована поведінка, завжди фізичні навантаження. Адже, для прикладу, моя екіпіровка важила близько 30 кг, а це сильне навантаження на хребет. Ще, коли я тільки потрапила до спецназу — одразу записалась у спортзал. Звісно, я не тягала великі навантаження, але постояти за себе та просто бути у формі — могла.

Морально  там перебувати — важко. Хоча, наш підрозділ був дуже дружнім: завжди підтримували один одного, спілкувались, але намагались вести нейтральні розмови — не зачіпати тему війни. Чоловіки ніколи не дозволяли собі вживати алкоголь: всі спортсмени та відповідальні, адже знають, що може бути раптова тривога.

Офіцер-психолог намагався морально «розвантажити» хлопців: літературу для читання підбирав, проводив бесіди. Ще у нас був священник та своя капличка — кожного ранку молитви, а в неділю — маленькі служби. Завжди перед виїздом хлопці заходили до каплички помолитись.

Я мала свою «кібітку» — бо кімнатою її важко назвати, жила сама та якось привела її в кращий та комфортніший вигляд.  Але ми завжди збирались на вечерю в одному місці — ніхто не сидів собі окремо. І, коли комусь щось з дому передавали — то завжди ділились між собою. Раніше волонтери більше продуктами забезпечували, тепер не так. В нас був період, коли були одні макарони та картопля, але хлопцям вдавалось і з того щось придумати смачне.

Через цю війну — чоловіки стали загартовані, адже вони на ротації ще з квітня минулого року і в них немає вибору, як навчитись самостійно справлятись зі звичними для жінки справами. Це добре, з одного боку, але й погано, що сім’ї не бачать своїх чоловіків так довго. Вони приїжджають додому тільки на кілька днів — відпочинуть і знову повертаються на фронт.

 

Повернення додому

Перший тиждень, по приїзді додому,  було дуже важко.  Нам дали час для відпочинку, і я майже цілий тиждень пробула дома: нікуди не ходила і просто пролежала та просиділа на дивані, обмірковуючи все, що побачила там.
Тепер, я зовсім по-іншому дивлюсь на всі речі. І стає дуже шкода, що люди думають, що це кінець. Мабуть, просто вже звикли і немає  такого відношення як раніше. Але люди так само гинуть, є багато поранених — нічого не припинялось.
Бувало приходиш кудись де стоять у черзі хлопці у формі,  а люди «а, що ви там воюєте» — це так боляче слухати.  Я була там, і знаю, наскільки це важко.
А рідні дуже переживали по моєму приїзді. Я вирішила зізнатись де я була, адже все рівно міг хтось сказати.  Почувши правду — мама і бабуся плакали, навіть, першу ніч майже не спали, адже обдумували, що там зі мною могло трапитись.
Можливо це моя не остання ротація на Схід — я не знаю, коли буде наступна, але я зрозуміла, що тепер я думаю про все це зовсім по-іншому.


16.08.2015 557 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

53
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2866
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21017
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1948
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1330 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

656

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2121

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

802

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1393
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

100
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

449
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

983
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

110
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

731
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

668
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8182
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

770 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

863
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2144 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

805