Атентат на куратора Собінського. Дарині Степаненко присвячується

 

 

Ввечері, 19 жовтня 1926 року у Львові, на вулиці Королівській, біля брами Грюнвальдської бурси пролунав постріл.

 

На мокрий львівський брук впала літня людина.

 

Це був куратор львівської шкільної округи Станіслав Собінський.

 

День 19 жовтня 1926 року у Львові виявився мрячним: з самого ранку небо затяглося хмарами, ввечері почав накрапати дрібний останній дощ.

 

У цей мокрий осінній вечір тільки центр міста освітлювався ліхтарями, а подальше вбік, було все темніше й темніше. Перехожих на вулицях ставало рідше й рідше (кому взагалі хотілося виходити з теплої хати?)

 

Пусто було й на вулиці Королівській (тепер Й. Сліпого), що йшла вбік під кінець Зеленої та виходила на незабудовані пагорби в напрямку гори св. Яцка й на Снопків. Тільки вкінці вулиці Королівської знаходилася т.зв. Грюнвальдська бурса (польське технічне училище).

 

Уважний перехожий міг би зауважити, що в тіні одного з будинків стоять два вдягнуті в куртки, з кашкетами на голові, хлопці. Але на вулиці не було жодної людини, то й ніхто цих хлопців не бачив.

 

За хвилину надійшла пара – хлопець із дівчиною, залюблено тримаючись один одного. Йшли вони вільною ходою, а коли порівнялися з молодими людьми, хлопець кивнув головою, після чого пара перейшла на другий бік вулиці і без поспіху попрямувала донизу вбік вулиці Зеленої.

 

Невдовзі від Зеленої надійшла інші пара – літній чоловік із жінкою. Вони також не поспішали, оскільки в цьому місці вулиця Королівська йде вгору.

 

На віддалі кількох кроків за ними рушили два хлопця в куртках та кашкетах. Коли перша пара підійшла під браму Грюнвальдської бурси, один з хлопців вихопив пістолет із кишені і вистрелив чоловіку в потилицю. Той без жодного звуку звалився на землю. Юнаки побігли в бік гори св. Яцка і зникли в темряві.

 

Вбитим виявився Станіслав Собінський – куратор львівської шкільної округи (начальник управління освіти). Він мешкав на території Грюнвальдської бурси, і разом із жінкою вертався додому з кіна. Тут, на порозі бурси, о 18 годині, 19 жовтня 1926 року зустрів він свою смерть.

 

Викликаному поліцією лікарю швидкої допомоги залишилося ствердити, що куля увійшла Станіславу Собінському в потилицю й прошила мізок наскрізь, від чого той і помер.

 

 

***

 

ЕКСКУРС ДО ІСТОРІЇ

 

Полонізацію українського шкільництва у Східній Галичині (Західній Україні) проводила Кураторія Львівської Шкільної Округи, що простягалася на Львівське, Тернопільське і Станіславівське воєводства. На її чолі стояв куратор Станіслав Собінський.

 

Через нього в Західній Україні не лишилося жодної української державної семінарії, жодної гімназії математично-природничого типу, жодної державної фахової школи.

 

А з 1 березня 1924 року кураторія львівської шкільної округи усунула українську мову від внутрішнього й зовнішнього урядування в усіх державних і приватних гімназіях та фахових школах. А законом було заведено і юридично затверджено назви «руський» і «русинський», замість український. За це й поплатився своїм життям куратор шкільництва Станіслав Собінський.

 

Бойовиками УВО, які ліквідували Собінського були 19-ти річний Роман Шухевич-«Дзвін» та 20-ти річний Богдан Підгайний-«Бик».

 

Польській поліції так і не вдалося встановити, хто саме виконав вирок.

 

Сергій Чаплигін


24.09.2011 Сергій Чаплигін 1244 0
Коментарі (0)

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

574
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

445
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

7767 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2526 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1894
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2376

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

537

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

534

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

612

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

1007
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

158
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

356
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

488
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

272
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

392
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

516 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

807
01.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5644
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

270
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

369
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

384
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

489